בן איש חי (ספר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף בן איש חי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בן איש חי
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
כריכת הספר
מידע כללי
מאת רבי יוסף חיים מבגדאד

בן איש חי הוא ספר הלכות ודרשות מחולק לסדר פרשיות השבוע, ובו ביאור קצר על הפרשה והלכות שחובר על ידי חכם יוסף חיים מבגדאד (18341909), לפי סדר דרשותיו של הרב לקהילתו בשבתות. הספר התקבל כספר הלכה קובע בחלק מקהילות המזרח התיכון ובעיקר בקרב יהדות בבל. פסקי הרב מחמירים בדרך כלל, שכן הם משלבים בתוכם חומרות המבוססות על הקבלה והאר"י.

הספר נקרא, כמו ספרים אחרים שחיבר החכם, על שם הפסוק בשמואל (ב' כג, כ): "וּבְנָיָהוּ בֶן יְהוֹיָדָע בֶּן אִישׁ (חי) [חַיִל] רַב פְּעָלִים מִקַּבְצְאֵל הוּא הִכָּה אֵת שְׁנֵי אֲרִאֵל מוֹאָב וְהוּא יָרַד וְהִכָּה אֶת (האריה) [הָאֲרִי] בְּתוֹךְ הַבֹּאר בְּיוֹם הַשָּׁלֶג".

הספר מכיל שני תכנים: דרשות והלכות.

הדרשות

בהקדמה לספר מבאר הרב שספר זה הובא לדפוס כדי להוציא לאור דרשות וחידושים שהוא כתב בדרך דרש ורמז על חמשה חומשי תורה, אך החליט לצרף לחיבור הלכות פסוקות,

שאין עושין קבע באגדה במדרשים ופשטים בלבד, אלא גם ידרשון להם הלכות להודיעם חקי אלהים ותורותיו, לדעת את הדרך אשר ילכו בה, ואת המעשה אשר יעשון.

וכל פרשה פותחת בדרשה קצרה כדי למשוך לבבות הקוראים אחר ההלכה. בדרשות משתמש הרב בדברי חז"ל שהובאו בגמרא ובמדרשים, תוך שילוב של גימטריות ודברים על פי הקבלה.

ההלכות

הרב יוסף חיים סידר וחילק את ההלכות בספר לפי דרשותיו במשך שנתיים, כך שרוב פרשיות השבוע מופיעות פעמיים (שנה א' ושנה ב'). בפרשיות השבוע, לעיתים 'מחברים פרשיות', מפני לוח השנה העברי, בספר בן איש חי, בשנה הראשונה כל הפרשיות מחוברות, ובשנה השנייה הן נפרדות. בתקופת חגים, דרכו של הרב יוסף חיים, להעביר דרשותיו, בענייני דיומא, ולכן ישנן פרשות שיש רק שנה אחת למשל פרשת וישב, ששם מציין הרב: "יען כי דרכי לדרוש בפרשה זו בהלכות חנוכה בכל שנה ושנה".

מפני הוצאות הדפוס היקרות, חלק מן ההלכות לא נדפס, כפי שכותב המחבר בהקדמה, ולאחר זמן הוציא מהדורה בתרא, בשם, עוד יוסף חי, וגם שם השמיט חלקים (כפי שמעיד בהקדמה), מפני הוצאות הדפוס.

דרכו של בן איש חי לפתוח בדרשה (לעיתים על פי הקבלה ולעיתים על פי הפשט) ולקשר את מה שנאמר בדרשה להלכות אותם הוא רוצה לדרוש.

מספר ספרים נכתבו על ספר הלכות הבן איש חי, ביניהם הספר הליכות עולם לרב עובדיה יוסף שעיקרו השגות על הספר תוך משא ומתן הלכתי והבאת המקורות. מהדורה אחת של הספר כוללת הערות של הרב מאיר מאזוז בדבר השינויים הנהוגים בקהילות צפון-אפריקה, וכן בן איש חי המבואר, ועוד.

כמקובל בקרב הספרדים, גם רבי יוסף חיים קיבל את העיקרון שיש ללכת אחר מרן השולחן ערוך. עם זאת, פעמים רבות הכריע שלא כדעתו בעיקר לחומרא ע"פ הרמ"א. בנוסף, דרכו של הבן איש חי להתחשב בפסיקת ההלכה בדעות המקובלים ובפסקיו משלב מפסקי האר"י ורבי שלום שרעבי (הרש"ש), גם כאשר הם מנוגדים לדעת השולחן ערוך והאחרונים.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0