רבי בן ציון שטרנפלד

מתוך המכלול
(הופנה מהדף בן ציון שטרנפלד)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי בן ציון שטרנפלד

רבי בן ציון שטרנפלד (נפטר ה'תרע"ז) היה רב ליטאי מגדולי פוסקי ההלכה בדורו[1]. רבן של שש עיירות וערים במרחב הליטאי, מהן: איישישוק, חסלביץ' ובילסק.

ביוגרפיה

נולד לרבי אריה לייב שטרנפלד, בילדותו התגורר בוולקוביסק ובה קיים קשרים עם מהרי"ל דיסקין. כיהן במשך שישים שנים כרב ברוסלאביצי, במרטש שבמחוז אליטא, בקלווריא ובשרשוב שבפלך גרודנה, ובה למד אצלו יצחק יעקב רבינוביץ, לימים רבה של פוניבז'. התמנה כרבה של איישישוק אחרי רבי אברהם שמואל מחבר שו"ת "עמודי אש" שנפטר בשנת תרכ"ט. לאחר פטירת רבי אריה ליב ילין, רבה של בילסק, התמנה תחתיו לרבנות העיר. הוא היה מגדולי רבני ליטא בזמנו, והסכמותיו מעטרות ספרים רבים, הבולטים בהם הם הספר הלמדני-ליטאי הקלאסי "המאיר לעולם" של רבי מאיר מיכל רבינוביץ; והמפורסם יותר, ספר ההלכה הנודע "משנה ברורה" של רבי ישראל מאיר הכהן מראדין. בעקבות פנייתו אל ה"חפץ חיים", פעל האחרון להקדים את החלקים העוסקים ב"בין אדם לחברו" ב"תפילה זכה" הנאמרת לפני תפילת "כל נדרי" בליל יום הכיפורים, לתחילת התפילה, בשל חשיבות עניינים אלו והאפשרות שאנשים לא יאמרו את התפילה כולה והמודעות לחשיבות המצוות שבין אדם לחברו תיפגע.

הרב שטרנפלד נפטר בשנת תרע"ז במהלך מלחמת העולם הראשונה. בנו חיים דוד הוציא לאור את הכרך השלישי של ספרו שערי ציון. בתו היחידה אלטע נישאה לרב משה אהרן בן דעת (בנדס)[2] שהיה עוזרו ולאחר פטירתו ממשיכו ברבנות בילסק, הוא נספה עם בני קהילתו בשואה.

קישורים חיצוניים

ספריו

הערות שוליים

  1. יהדות ליטא, להלן קישורים חיצוניים בערכו.
  2. אחיו של רבי זליג ראובן בנגיס. ראו עליו עוד בספר בילסק עמ' 170 ואילך (ספר יזכור לקהילת ביילסק פודלסקי, בספריית העיר ניו יורק, תמונה 174 ואילך).
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים ובנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.