בקעצור החורש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בקעצור החורש
Saxifraga hederacea.JPG
מיון מדעי
ממלכה צמחים
מערכה בעלי פרחים
מחלקה דו-פסיגיים
סדרה בקעצוראים
משפחה בקעצוריים
סוג בקעצור
מין בקעצור החורש
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Saxifraga hederacea

בקעצור החורש (שם מדעי: Saxifraga hederacea) הוא צמח חד-שנתי קטן בסוג בקעצור שבמשפחת הבקעצוריים. הוא גדל במזרח אגן הים התיכון, מיוון וכרתים ועד הר הכרמל בישראל. אוכלוסיות הרריות מבודדות נמצאות גם בצפון לוב, במערב סיציליה, ובכורדיסטן וארמניה.

מאפיינים

בקעצור החורש הוא צמח מטפס חד שנתי. פרחיו קטנים ובעלי עלי כותרת בצבע צהוב ולבן, מאוחים בבסיסם ומקובצים בצפיפות, פרח בודד על כל גבעול. עליו פשוטים ושפתם משוננת. כמו רבים ממיני הבקעצור, הוא צומח בקרקע סלעית שאינה מלוחה.

בישראל

בקעצור החורש הוא אחד משני מיני בקעצור הגדלים בארץ ישראל, לצד בקעצור שלוש האונות. שמו ניתן לו בעקבות נטייתו לגדול באזורי חורש סלעי, על צלע הר ובגבעות. הוא אינו צומח בסביבה אחרת, ואינו מתורבת. לפרטים נוספים על מקור השם בקעצור, ראו בערך הסוג.

המין נדיר מאד בישראל, וגדל אך ורק באזורי חורש לח וטחוב בגליל העליון בסביבות עין טמיר ליד נחל כזיב, בשמורת אשדות יגור בכרמל בעיקר בנחל יגור, וכן בחרמון. האוכלוסיות בישראל הן הדרומיות ביותר באזור התפוצה העיקרי של המין (רק אוכלוסייה מבודדת בהרי קירנאיקה שבצפון לוב יותר דרומית מהן), ולכן חשובות במיוחד לשימור.

לקריאה נוספת

  • כהן, עפר, ואבי שמידע, צמחים נדירים בישראל - ספר המידע האדום, כרך א' - הצמחים הנדירים של הגליל העליון, רשות שמורות הטבע והחברה להגנת הטבע, 1992, עמ' 175.

קישורים חיצוניים

Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.