ג'יימס פרנסיס ברנס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ג'יימס ברנס

ג'יימס פרנסיס ברנסאנגלית: James Francis Byrnes;‏ 2 במאי 1879 - 9 באפריל 1972) היה איש ציבור אמריקאי חבר המפלגה הדמוקרטית. היה סנאטור מטעם קרוליינה הדרומית, שופט בבית המשפט העליון של ארצות הברית ומזכיר המדינה בתקופת כהונתו של הנשיא הארי טרומן. מאנשי סודו של נשיא ארצות הברית פרנקלין דלאנו רוזוולט, ובשלב מסוים נשקלה מועמדותו לכהונת סגן הנשיא.

ביוגרפיה

ברנס, שהתייתם מאביו זמן קצר לפני הולדתו, למד קצרנות לפי דרישת אמו, שתמכה בו. הוא התקבל כקצרן בבית המשפט, ולאחר זמן מה הפך לעורך דין והחל קריירה בשירות הציבורי כתובע פלילי בשנים 1908 עד 1910.

הוא שירת בבית הנבחרים של ארצות הברית בשנים 1911 עד 1931 ולאחר מכן בין 1931 ל 1941 בסנאט. בשנת 1941 מונה לכהונת שופט בבית המשפט העליון של ארצות הברית, אך לא מצא עניין בתפקיד זה כאשר ידע כי ארצו עומדת להיכנס למלחמת העולם השנייה. הוא כיהן בתפקיד זה כשנה וחצי, ולאחר מכן מונה לראש "המשרד לייצוב כלכלי" לפי בקשת רוזוולט, והיה בעל תפקיד חשוב בכלכלת המדינה בשנות המלחמה, ושימש אף כמזכיר המשרד ל"כלכלת המלחמה" במסגרת זו היה אף מעורב ב"פרויקט מנהטן" לייצורה של פצצת האטום הראשונה על ידי ארצות הברית. ברנס הוא אחד האנשים היחידים ששימשו בכל שלוש רשויות הממשל האמריקני - הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת והרשות השופטת.

כאיש אמונו של רוזוולט שימש אף בתפקידים דיפלומטיים, וליווה את הנשיא לועידת יאלטה.

עם מותו של רוזוולט בשנת 1945 מונה למזכיר המדינה של הארי טרומן. הוא פרש מתפקיד זה בינואר 1947 עקב חילוקי דעות שהיו לו עם טרומן. בשנת 1946 נבחר להיות איש השנה של השבועון טיים.

בשל תמיכתו בהפרדה גזעית (אשר עלתה לו בהזדמנות לכהן כסגן הנשיא, ולאחר מותו של רוזוולט להיות הנשיא, כפי שאירע להארי טרומן), הוא נבחר למושל מדינת דרום קרוליינה, תפקיד אותו מילא בשנים 1951 עד 1955. בסופו של דבר מצא עצמו חבר במפלגה הרפובליקנית, לאחר שהיה דמוקרט כל חייו. ברנס האמין כי על אף שההפרדה בין הגזעים בבתי הספר היא נכונה, יש לדאוג לכך שהשחורים יקבלו בבתי הספר שלהם את אותם התנאים שמקבלים הלבנים, ובמשך כהונתו כמושל פעל לשם השוואת תנאים אלו.

לאחר שסיים את תפקיד המושל פרש מהחיים הפוליטיים. ג'יימס ברנס מת בשנת 1972. מפעל המלגות שייסד בשנת 1949 לתושבי מדינתו, דרום קרוליינה, ממשיך לסייע לתושבי מדינה זו עד היום.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'יימס פרנסיס ברנס בוויקישיתוף