גוגל ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גוגל ישראל
Googleisrael.png
נתונים כלליים
סוג חברה פרטית
חברת אם גוגל
משרד ראשי יגאל אלון 98, תל אביב, מגדל אלקטרה - קומות 26 עד 34
ענפי תעשייה מחקר ופיתוח
פרסום, שיווק ומסחר מקוון
אנשי מפתח ברק רגב[1] - מנכ"ל (עסקי)
יוסי מטיאס - מנכ"ל מרכז המו"פ
עובדים בערך 600
ב"קמפוס גוגל"

גוגל ישראל בע"מ היא חברה פרטית שנוסדה בשנת 2005 ונמצאת בבעלותה המלאה של חברת גוגל העולמית. הפעילות העסקית שלה הוקמה על ידי יוצא מיקרוסופט ישראל, מאיר ברנד. מרכז המחקר והפיתוח של גוגל בישראל הוקם על ידי יוסי מטיאס.

החברה מפעילה בין היתר את "קמפוס תל אביב", המשמש כמקום מפגש של סטרטאפיסטים, יזמים ואנשי טכנולוגיה.

היסטוריה

"גוגל ישראל" נוסדה בספטמבר 2005. הסניף הראשון של גוגל בישראל הוקם בבית איילון ביטוח ברמת גן על ידי מאיר ברנד, שממשיך לנהל את פעילותה העסקית. בתחילת דרכה עסקה החברה בשיווק ופרסום מודעות אדוורדס לחברות הגדולות במשק הישראלי. בשנת 2007 נחנכו משרדי החברה בתל אביב במגדל לוינשטיין.

גוגל ישראל סיימה את שנת 2007 במחזור מכירות של מעט יותר מ-50 מיליון דולר - גידול של כ-150% בהשוואה למחזור העסקים שלה ב-2006.[2] כ-85% מהמחזור הגיע מפעילות החברה בתוך ישראל. עיקר ההכנסה של גוגל ישראל מגיע מתקציבי פרסום של כמה גופים גדולים, בהם בנקים, בתי השקעות, רשתות סלולר ומפרסמים גדולים נוספים שמשקיעים כל אחד כמיליון דולר בפרסום מודעות טקסט בגוגל.

בחגיגות שנת ה-60 למדינת ישראל התקיימה בישראל תחרות לציור גוגל דודל בנושא "ישראל שלי". הדודל הזוכה הוצג בדף הבית של Google ישראל ב-30 ביוני 2008.[3]

בפברואר 2010 קיימה גוגל ישראל את כנס המפרסמים הראשון שלה "כנס זינוק בעלייה".

פעילות הפיתוח בישראל

בשנת 2006 הוקם מרכז מחקר ופיתוח של גוגל בפארק מת"ם שבחיפה על ידי יואל מארק. בשנת 2006 הוקם מרכז מחקר ופיתוח של גוגל בתל אביב על ידי יוסי מטיאס. בשנת 2009 אוחדו מרכזי הפיתוח למרכז מחקר ופיתוח אסטרטגי בישראל בהולכת יוסי מטיאס.

במרכז הפיתוח הישראלי פותחו מספר תכונות במוצרי גוגל, בהן מנגנון הצעת מילות החיפוש המשולב במנוע החיפוש (Google Suggest), תיקון שגיאות כתיב במילות חיפוש, יכולת הוספת שכבות ביוטיוב, יישומי תחרויות ביוטיוב, Google Trends ו-Google Insights for Search, יישומי מעבדה ב-Gmail, שיטה חדשה למכרזי פרסומות לטלוויזיה, ו-Google Visualization. המרכז שיתף פעולה עם רשות העתיקות ועם מוזיאון ישראל להעלאת צילומי המגילות הגנוזות לאינטרנט,[4][5] ועם יד ושם להעלאת תכנים לאינטרנט.[6][7]

מיזמים בישראל

באוגוסט 2011 אישר משרד המשפטים לחברת גוגל לצלם את רחובות ערי ישראל לשירות Google Street View. באוקטובר 2011 כלי רכב של המיזם החלו למפות ולצלם את ערי מדינת ישראל.

בפברואר 2012 השיקה חברת גוגל בשיתוף משרד הכלכלה, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, ו-Webydo, את תוכנית "עסקים בישראל צומחים ברשת" שמטרתה הייתה הקמת אתר אינטרנט לכל בית עסק בישראל. בדצמבר אותה שנה העבירה גוגל ישראל את משרדיה למגדל אלקטרה בתל אביב. עם המעבר, חנכה בחלק מהשטח המוקצה לה במגדל את "קמפוס תל אביב", בהקמתו של יוסי מטיאס, אשר משמש כמרכז יזמות טכנולוגי.

באוקטובר 2013 מיפתה גוגל את משכן הכנסת והעלתה אותו לאתר Google Street View המאפשר למשתמשיו סיור וירטואלי במקום המצולם. בנובמבר 2015 קיימה גוגל את יום הקניות המקוון shoppingIL במטרה לעודד את המסחר האלקטרוני בישראל.

במאי 2015, בשיתוף החברה להגנת הטבע, צילמה החברה ומיפתה את שביל ישראל בעזרת מצלמות ה-Trekker של "Google Street View". השביל צולם כאשר את המצלמה נשאו הצועדים בשביל על גבם. נכון לשנת 2016 השביל הוא התיעוד היחידי של חציית מדינה לכל אורכה, וגם השביל הארוך ביותר שקיים בשירות גוגל סטריט ויו.

רכישת חברות ישראליות

באפריל 2010 רכשה גוגל את חברת ההזנק הישראלית LabPixies ושילבה אותה במרכז הפיתוח בישראל.[8] בספטמבר 2010 רכשה גוגל את חברת ההזנק הישראלית Quiksee.[9]

ביוני 2013 רכשה גוגל את חברת "וייז מובייל" מפעילת האפליקציה הסלולרית Waze תמורת 966 מיליון דולר תוך כדי שהיא משאירה את מרכז הפיתוח של וייז בישראל.

מיסוי החברה בישראל

שרתי החברה אינם ממוקמים בישראל ולכן החברה אינה משלמת מסים בישראל על הכנסותיה מפרסום. עיתוני כלכלה ישראלים ביקרו תופעה זו.[10]

באוקטובר 2013 הגיש עורך הדין גיא אופיר עתירה לבג"ץ, שבמסגרתה ביקש להורות לשר האוצר למסות חברות זרות (אמריקאיות בעיקר) הפועלות במדינת ישראל באמצעות רשת האינטרנט. במרץ 2014 דחה בג"ץ עתירה זו. באפריל 2016 הניף אופיר מול משרדי גוגל בתל אביב צפלין מחאה הקורא לשר האוצר למסות את חברת גוגל.

ביוני 2016 פורסם בחדשות ערוץ 2 כי חברת גוגל מפעילה לוביסטים אשר משכנעים, מצ'פרים ומשפיעים על העוזרים הפרלמנטריים של חברי הכנסת בישראל בכך שיפעלו על פי האינטרסים המסחריים שלה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים