שרבוט גוגל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שרבוט גוגל, הידוע גם בכינוי "דודל" (באנגלית: Google Doodle) הוא איור המבוסס על הלוגו של גוגל ומוצג במקומו בעמוד הבית של אתר גוגל בשפות שונות. האיורים המשתנים מציינים את יצירתם של אישים מפורסמים בהיסטוריה, חייהם, מותם, מבליטים חגים ואירועים חשובים, או התרחשויות אקטואליות מרכזיות. בתחילת דרכם הופיעו לרוב "שרבוטים" של חגים נוצריים או אמריקאים, אך במרוצת השנים החלו לפרסם שרבוטים מיוחדים, גם לציון אירועים אזוטריים יותר.

לגוגל יש בסך הכול 184 דומיינים במדינות ברחבי העולם. נכון למאי 2014 נוצרו למעלה מ-2,000 שרבוטי גוגל, חלקם עיצובים כלליים ל-google.com העולמי, וחלקם ייעודיים לדומיינים הלאומיים השונים, על-פי אירועים שונים במדינות המתאימות.

מאפיינים

לפעמים השרבוטים נוצרים כסדרה, מעין סיפור בהמשכים, ומדי יום מופיע שרבוט אחר הקשור לאותו נושא. כך היה למשל באולימפיאדת סידני (2000) ולרגל חגיגות 40 שנה לסדרה "רחוב סומסום". בסדרת חג המולד בשנת 2008 נראה סבא המרכיב צעצוע לנכד במשך חמישה ימים כאשר בכל יום הוצג שרבוט שונה.

בשנת 2010 החלו להופיע שרבוטים תוך שימוש באנימציה ובשנת 2011 גם סרטונים באורך של עד שתי דקות. לדוגמה, בימי הולדת של ג'ון לנון, צ'ארלי צ'פלין ומרתה גרהם. יש גם שרבוטים אינטראקטיביים המשתנים כאשר עוברים עליהם עם סמן העכבר.

השרבוטים מוצגים כלוגו של גוגל לזמן קצר ולאחר מכן מועברים לארכיון השרבוטים[1] שאוצר בתוכו את כל העבודות שנעשו אי פעם. העבודות מקוטלגות לפי שנים וחודשים, ומאפשרות להתרשם מהאירועים שקורים כמעט מדי יום מסביב לעולם ומהפרשנות שקיבלו על ידי מאיירי החברה.

היסטוריה

שרבוט גוגל לכבוד יום הולדתו ה-30 של משחק המחשב "פק-מן"

השרבוט הראשון נוצר כמזכרת על ידי המייסדים, סרגיי ברין ולארי פייג'. הם הוסיפו דמות של סמל פסטיבל ברנינג מן, מאחורי האות "O" בלוגו goOgle, על מנת להודיע למשתמשים על היעדרותם מהמשרד במקרה של נפילת השרת, לרגל נסיעתם לפסטיבל ב-30 באוגוסט 1998. באותה שנה הופיעו רק עוד שני שרבוטים: אחד לכבוד חג ההודיה ואחד שציין כי האתר עדיין בגרסת בטא, באוקטובר.

בשנת 1999 הופיעו כבר חמישה שרבוטים; לכבוד חג ההודיה, חג המולד, ליל כל ה"קדושים" ושניים לכבוד השקת "Uncle Sam search" - מנוע לחיפוש סוגיות הקשורות לממשל האמריקאי, שירות שנסגר ב-2011.

עד שנת 2000 נוצרו שרבוטי גוגל על ידי קבלן חיצוני ששכרו ברין ופייג'. באותה השנה, לקראת יום הבסטיליה פנו המייסדים למתמחה בחברה, דניס הוואנג, בבקשה ליצור שרבוט גוגל לציון יום זה. עבודתו של הוואנג התקבלה בעין יפה אצל מייסדי החברה והם מינו אותו ל"משרבט (דודלר) הראשי". הוא אחראי על התחום עד היום, בנוסף למשרתו כמנהל האתר הבינלאומי של גוגל.

בשנת 2005 השקיעו ג'ון דואר וראם שרירם, מראשוני המשקיעים בגוגל, 16 מיליון דולר באתר הקמעונאי "Zazzle", המאפשר למשתמשים להעלות תמונות ולהדפיסן על מוצרים שונים. בשנת 2011 הושקה חנות וירטואלית המתבססת על עיצובי שרבוטי גוגל כחלק מאותו אתר, אולם החנות נסגרה מאז. בחנות היה ניתן לרכוש חולצות טי, כרטיסי ברכה, פוסטרים, סטיקרים, ספלים, בולים, תיקים ומוצרים אחרים עליהן מודפסים שרבוטי גוגל. לבחירת הצרכנים עמדו יותר מאלף עיצובים שהיו קיימים באתר[2].

תחרות משרבטים גוגל

השרבוט הזוכה בתחרות: "ישראל שלי"

גוגל מזמינה את הציבור להציע הצעות לשרבוטים וכן לשלוח גרסאות דודל משלהם לכתובת proposals-at-google.com. בארצות הברית מתקיימת מדי שנה תחרות הנקראת "Doodle 4 Google", הפתוחה לילדים ולנוער בגילאי גן עד כתה י"ב בין 20,000 בתי ספר ברחבי ארצות הברית. הזוכה בשנת 2011 היה מת'יו לופז, תלמיד כיתה ב' מקליפורניה, אשר איורו הופיע בעמוד הבית של גוגל. בנוסף לכך, קיבל לופז מלגת לימודים בשווי 15,000 דולר. לבית הספר, שבו הוא לומד, ניתן מענק בסך 25,000 דולר לשם רכישת ציוד טכנולוגי[3].

התחרות מתקיימת גם במקומות אחרים בעולם שיש בהם שלוחות של גוגל.

ב-2008, לרגל חגיגות שנת ה-60 למדינת ישראל, התקיימה תחרות תחת הכותרת "ישראל שלי". הזוכה הייתה אילונה פלקסמן מגבעתיים שהייתה אז בת 16, ואיורה הוצג בעמוד הבית של גוגל ישראל ב-30 ביוני 2008, היום האחרון לשנת הלימודים[3].

שרבוטים בולטים

כל השרבוטים מאורכבים באתר של גוגל. שרבוטים אינטראקטיביים אף הונצחו בעמוד ייעודי משלהם על מנת שהגולשים יוכלו להמשיך ליהנות מהם.

ב-4 בינואר 2006, לכבוד יום הולדתו ה-107 של לואי ברייל - ממציא הכתב לעיוורים - הופיע הסמליל של 'גוגל' באותיות ברייל באנגלית.

ב-1 באפריל 2010 גוגל הציגה שרבוט בו כתוב "Topeka" בגופן ובצבעי הלוגו של גוגל, לכבוד יום השוטים הבינלאומי. טופיקה היא עיר בקנזס שבארצות הברית, שבאותה שנה לפני כן שינתה את שמה ל"גוגל" למשך חודש שלם.

ב-21 במאי 2010, הלוגו של גוגל הוחלף במשחק פק-מן (במקור: Ms.Pack-man), לכבוד יום הולדתו ה-30 של המשחק. הכפתור "יותר מזל משכל" הוחלף לכבוד האירוע בכפתור "הכנס מטבע". לחיצה אחת על הלוגו הפעילה את המשחק עבור שחקן אחד ושתי לחיצות אפשרו לשני שחקנים לשחק על אותה המקלדת. השרבוט הפך ללהיט ענק, וגוגל החליטו להקצות לו דף ייעודי באתר, על-מנת שהגולשים יוכלו לחזור לשחק שוב[4]. על פי טוני רייט, שיצר כלי המאפשר לעסקים למדוד הפסדים בשל התמקדות של עובדים בעניינים אחרים, נמצא כי בשל שרבוט הפק-מן הפסיד המשק הבינלאומי כ-120 מיליון דולר[5].

ב-8 בפברואר 2011, לכבוד יום הולדתו ה-183 של הסופר הצרפתי ז'ול וורן, העלו גוגל לוגו אינטראקטיבי בהשראת ספרו, עשרים אלף מיל מתחת למים[6].

ב-16 באפריל 2011, לכבוד יום הולדתו ה-122 של אייקון הקולנוע צ'ארלי צ'פלין, גוגל העלתה מחוות דודל מיוחדת: במקום הלוגו הקבוע שלה הופיע סרטון וידאו באורך של 2 דקות מלאות. בסרטון, שהופק בסגנונו הייחודי של צ'פלין, נראים מעצבי גוגל דודל בתור שחקנים. זהו למעשה הדודל הארוך ביותר נכון ל-2012[7].

ב-9 ביוני 2011, לכבוד יום הולדתו ה-96 של לס פול - ממציא הגיטרה החשמלית - הופיע שרבוט בצורת גיטרה עם מיתרים, שניתן לנגן עליהם בעזרת המקלדת והעכבר. הגיטרה הפכה ללהיט והתחילה טרנד חדש כאשר גולשים רבים צילמו את עצמם מנגנים יצירות שלמות עליה והעלו זאת ליוטיוב. השרבוט הוכתר כ"דודל המצליח ביותר אי פעם" ואף זכה להיות היחיד שנשאר באוויר במשך 48 שעות (במקום 24) בעמוד הבית של גוגל. אנליסטים כלכליים העריכו כי המשק הגלובלי הפסיד 268 מיליון דולר עקב זמן שאבד בהתעסקות העובדים עם הדודל. לאחר שירד, הונצח בעמוד מיוחד שזמין לגולשים[8].

לכבוד יום הולדתו ה-96 של הגיטריסט לס פול

ב-24 באפריל 2012, לכבוד יום הולדתו ה-132 של ממציא הרוכסן גדעון סאנדבק, הופיע שרבוט גוגל של רוכסן במרכז המסך. ניתן היה למשוך את הרוכסן ולהגיע לדף חיפוש בגוגל של המילים "גדעון סאנדבק"[9].

ב-8 בנובמבר 2013, לכבוד יום הולדתו ה-129 של הרמן רורשאך, פורסם שרבוט גוגל אינטראקטיבי מיוחד, בהשראת מבחן כתמי הדיו שהמציא רורשאך. החלק המרכזי בלוגו היה משתנה בכל מספר שניות, והצופים הוזמנו לשתף עם חבריהם באמצעות הרשתות החברתיות את אשר קלטו עיניהם[10].

ב-20 במרץ 2014, לכבוד "היום הראשון של האביב", הופיע שרבוט גוגל שכלל איור פרחים וגנן מותאמים ללוגו. לאחר לחיצה על סמליל "Play" שהופיע במרכז האות "O" האמצעית בשם מנוע החיפוש, היו הפרחים נעלמים והגנן הנראה כרוח רפאים ומיוצג באות G השנייה, קם ממקומו ופוצח בריקוד תוך כדי השקיית הקרקע במזלף, מה שהביא לצמיחתם מחדש של הפרחים.

ב-16 בדצמבר 2015, לרגל יום הולדתו ה-245 של לודוויג ואן בטהובן, פורסם שרבוט גוגל המשלב קטעי אנימציה ומשחק. בקטעי האנימציה נראתה דמותו של בטהובן כשהיא מנסה לסדר דפים עם תווים, ובמשחק נדרש המשחק לסדר תווים של ארבע מיצירותיו של בטהובן (תחילתה של הסימפוניה החמישית של בטהובן, לאליזה, סונאטת אור ירח, ואודה לשמחה)[11].

שרבוטים ישראלים

שרבוט גוגל לכבוד 40 שנה לשידור הראשון של הטלוויזיה החינוכית
שרבוט גוגל אישי, המוצג למשתמש רשום ביום הולדתו

ראש השנה תשס"ז (2006), היה החג העברי הראשון שצוין בשרבוט. מאז צוינו אירועים שונים נוספים. בהם:

חגים ומועדים: כגון ט"ו בשבט, פורים, ט"ו באב.
כמו כן צוינו ימים כמו יום העצמאות, יום המשפחה, ויום המורה.

ספרות ואמנות: 40 שנה לשידור הראשון של הטלוויזיה החינוכית (2006), 80 שנה להולדתה של נעמי שמר (2010), 112 שנה להולדת נחום גוטמן (2010), 101 שנים להולדת הסופרת מרים רות (2011), 102 שנה להולדת המשוררת לאה גולדברג (2013), 155 שנה להולדת אליעזר בן יהודה (2013), 141 שנה להולדת המשורר חיים נחמן ביאליק (2014), 126 להולדת רחל המשוררת (2016).

אקטואליה: הבחירות לכנסת ה-18 (2009), הבחירות לכנסת ה-19 (2013), הבחירות לכנסת ה-20 (2015) והבחירות לכנסת העשרים ואחת (2019).

ב-12 ביולי 2007 הוסיפה גוגל ישראל סרט כחול[12] לדף הבית עם הכיתוב 'ושבו בנים לגבולם' במלאת שנה לחטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב, אולם אין מדובר בשרבוט גוגל[13].

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שרבוט גוגל בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0