דגל אירופה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגל אירופה
Flag of Europe.svg
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 8 בדצמבר 1955
קבלת מעמד רשמי 26 במאי 1986
מוטיבים עיצוביים שנים עשר כוכבי זהב במעגל על רקע כחול
שם המעצב ארסן היץ ופאול לוי

דגל האיחוד האירופי או דגל אירופה הוא דגלו של האיחוד האירופי. הדגל בצבע כחול, ומוטען במעגל של תריסר כוכבים זהובים.

הדגל אומץ במקור על ידי מועצת אירופה ב-8 בדצמבר 1955, מדוגמה שהוצעה על ידי האחראי הראשי על סמלים באירלנד. מלכתחילה רצתה מועצת אירופה שהדגל ישמש ארגונים אזוריים אירופיים נוספים, השואפים לשילוב אירופי. השוק האירופי המשותף אימץ את הדגל ב-26 במאי 1986. האיחוד האירופי, שהוקם באמנת מאסטריכט בשנות התשעים כדי להחליף את השוק האירופי המשותף, אימץ אף הוא את הדגל. מועצת אירופה עדיין משתמשת בדגל זהה לדגלו של האיחוד האירופי, כך שבמקרים מסוימים אפשר לראות מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי משתמשות בדגל כאות לחברותן במועצת אירופה. בצרפת, בגרמניה ובאיטליה מקובל להניף את דגל הלאום בצד דגל אירופה במוסדות השייכים למדינה. הכללים קובעים כי יש להניף את דגל האיחוד האירופי משמאל לדגל הלאום (כשתרני הדגלים ניצבים משמאל לצופה).

מספר הכוכבים בדגל נקבע ל-12 ואינו קשור למספר החברות באיחוד האירופי. בשנת 1953 ישבו במועצת אירופה 15 חברות; הוצע שבעתיד יהיה בדגל כוכב עבור כל חברה. גרמניה המערבית התנגדה לרעיון זה שכן אחת החברות הייתה חבל הסאר שבמחלוקת, וכוכב עבורה משמעו הכרה מסוימת בריבונות של החבל. צרפת התנגדה לדגל בן 14 כוכבים שכן בכך תהיה הכרה בסיפוח חבל הסאר לגרמניה. המספר שלוש-עשרה נחשב באופן מסורתי לחסר מזל. זה גם היה מספר הכוכבים על הדגלים המוקדמים של ארצות הברית. לבסוף הוחלט על שנים עשר, כמספר בלי קונוטציות פוליטיות וכסמל לשלמות[1] בשל הופעתו במסורות אירופיות שונות כמו למשל:

על פי כמה תאוריות לא מוכחות יש משמעות נוספת לכוכבים, למשל הדמיון להילה בת שנים עשר הכוכבים של מריה המופיעה באומנות הקתולית ועל כן הדגל מהווה חלק מקונספירציה להחיות מחדש את עליונות האימפריה הרומית ה"קדושה". עם זאת, ארגונים דתיים דווקא טוענים שהכוכבים מיצגים את מלכת השמים במיתוס הבבלי ועל כן מעידים על כפירתם של ראשי האיחוד האירופי. רוב בני הסמכא בנושא מתייחסים לרעיונות אלו בביטול.

עיצוב הדגל דומה מאד לדגל האיחוד הפאן אירופי הבינלאומי - ארגון שנוסד במחצית הראשונה של המאה ה-20 לשם עידוד אחדות אירופית. דבר זה הוביל לתאוריות קונספירציה נוספות, שכן נשיא הכבוד של הארגון, עד מותו בשנת 2011, היה אוטו פון הבסבורג, אשר היה במקביל ראש בית הבסבורג, ממנו יצאו 19 מקיסרי האימפריה הרומית ה"קדושה".

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל אירופה בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ הדגל האירופאי באתר האיחוד האירופאי (באנגלית)