האגודה האמריקנית לכימיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
American Chemical Society logo.svg

האגודה האמריקנית לכימיהאנגלית: American Chemical Society; או בקיצור ACS) היא אגודה מקצועית הממוקמת בארצות הברית ותפקידה לספק תמיכה למחקר מדעי בשטח הכימיה. האגודה נוסדה בשנת 1876 באוניברסיטת ניו יורק. לאגודה כרגע מעל 158,000 חברים בכל רמות התארים ובכל שטחי הכימיה, ההנדסה הכימית ובתחומים בעלי זיקה לכימיה. האגודה מקיימת מפגשים לאומיים פעמיים בשנה. במפגשים מכוסים כל תחומי הכימיה. בנוסף מתקיימות ועידות רבות בתחומים ממוקדים. אגף הפרסום של האגודה מפיק מספר כתבי עת ביניהם הכתב העת של האגודה האמריקנית לכימיה. מקור ההכנסה העיקרי של האגודה מגיע משירות תקצירים בכימיה ומפרסומי האגודה. "חדשות הכימיה וההנדסה" הוא מגזין חדשות שבועי היוצא לאור על ידי האגודה ונשלח לכל חבריה.

ההיסטוריה של האגודה

שורשי האגודה בקבוצה קטנה של 35 כימאים אשר נפגשו ב-6 באפריל,1876 בבנין אוניברסיטת ניו יורק.[1] למרות שבאותה תקופה הייתה קיימת אגודת מדע אמריקנית (האגודה האמריקאית לקידום המדע) הרי שההתפתחויות שאירעו בשטח הכימיה דירבנו את אלו שהתכנסו תחת הנחייתו של פרופסור צ'ארלס צ'נדלר מבית הספר למכרות בקולומביה להקים את האגודה האמריקנית לכימיה. צ'נדלר סבר שהאגודה "תהווה זרז רב השפעה למחקר מקורי...,תעורר ותפתח כישורים אשר כעת מתבזבזים בשל חוסר שיתוף פעולה,... תיצור קשר הדוק בין חברי האגודה ותוודא קיום הערכה ראויה למדע הכימיה בקרב הציבור הרחב."

בשלב מסוים הוחלט על המבנה הארגוני של האגודה ואומצה חוקה. צ'נדלר היה מועמד טבעי לנשיא האגודה מאחר שהיה מקימה אולם הוא חש שפרופסור ג'ון ויליאם דרייפר היה בעל שיעור הקומה הראוי כמדען להוביל ארגון לאומי כדוגמת האגודה. בגיל 65 נבחר דרייפר כנשיא האגודה האמריקנית לכימיה. מטה האגודה שכן בניו יורק. נשיאותו של דרייפר הייתה חשובה יותר בשל שמו והמוניטין שיצא לו ופחות בשל השתתפותו הפעילה הארגון.

פעילות חינוכית

האגודה מממנת את אולימפיאדת הכימיה האמריקנית הלאומית, תחרות שבאמצעותה נבחר לבסוף צוות בן ארבעה אנשים לייצג את ארצות הברית באולימפיאדה הבינלאומית לכימיה. האגודה מחלקת החינוך בתחום הכימיה מספקת מבחנים עבור תת-תחומים מגוונים של הכימיה. שני המבחנים היותר שכיחים הם מבחנים ברמת סטודנטים לתואר ראשון עבור כימיה כללית וכימיה אורגנית. כל אחד מהמבחנים מכיל 75 שאלות רבות-ברירה. הזמן המוקצה לכל מבחן הוא 110 דקות.

המחלוקת בנוגע ל PubChem

מאז הקמת בסיס הנתונים לתרכובות כימיות, המכונה PubChem, על ידי המרכז הלאומי למידע ביוטכנולוגי שידלה האגודה את המרכז ואת הגופים המפקחים עליו להפסיק את מאמצי הרחבת בסיס הנתונים. הסיבה היא שהאגודה משווקת את שירות התקצירים בכימיה הפרטי שלה. ב-23 במאי, שנת 2005, יצאה האגודה בהצהרה לעיתונות :

"האגודה מאמינה אמונה שלמה שהממשל הפדרלי אינו צריך להפוך למוציא לאור הנתמך בכספי משלם המיסים. על ידי איסוף, ארגון והפצת מידע אודות מולקולות קטנות אשר מהווה שכפול לשירות התקצירים בכימיה של האגודה, החל המרכז הלאומי למידע ביוטכנולוגי לצעוד במסלול למחקר מדעי בלתי מוגבל..."

הצהרת האגודה לעיתונות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים