הדיוויזיה השמינית (ורמאכט)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הדיוויזיה השמינית
8. Infanterie-Division
8th Infanterie Division Logo.svg
סמל הדיוויזיה
פרטים
מדינה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית  גרמניה הנאצית
שיוך Balkenkreuz.svg ורמאכט
סוג דיוויזיית יגרים
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1 באוקטובר 19348 במאי 1945 (10 שנים)
מלחמות מלחמת העולם השנייה
פיקוד
מפקדים מפקדים

דיוויזיית היגר השמיניתגרמנית: 8. Infanterie-Division) הייתה דיוויזיה של הוורמאכט שלחמה במלחמת העולם השנייה בחזית האירופית ובחזית המזרחית.

היסטוריה

הדיוויזיה השמינית

הדיוויזיה הוקמה הוקמה באופלן ב-1 באוקטובר 1934, והועמדה תחת פיקוד היינריך הרינג. בשנת 1939 הדיוויזיה לחמה במסגרת המערכה בפולין, כחלק מהקורפוס ה-8 שהיה חלק מהארמייה ה-14. הדיוויזיה נעה בשלזיה וכבשה את קרקוב, ולאחר מכן השתתפה בהתקפה על הצבא הפולני בין לבוב ולובלין. לאחר סיום המערכה בפולין הועברה הדיוויזיה אל הרי אייפל. במהלך המערכה על צרפת ועל ארצות השפלה, נכללה הדיוויזיה במסגרת הארמייה הרביעית, והשתתפה עמה בקרב על בלגיה. לאחר כיבוש בלגיה נעה הדיוויזיה אל תוככי צרפת, השתתפה בחציית נהר האואז ב-10 ביוני 1940, ובכיבוש דנקרק ופריז. באביב 1941 הדיוויזיה הועברה לפרוסיה המזרחית. במהלך מבצע ברברוסה לחמה הדיוויזיה כחלק מהארמייה התשיעית במסגרת קבוצת ארמיות מרכז, והשתתפה בקרב ביאליסטוק-מינסק, בקרב סמולנסק, ובקרב על מוסקבה.

הדיוויזיה הקלה השמינית

לאחר הקרב על מוסקבה הועברה הדיוויזיה יחד עם כל הקורפוס ה-8 לתקופת התרעננות בצרפת, שם שונה שמה בדצמבר 1941 להדיוויזיה הקלה השמינית. הדיוויזיה הוחזרה לקרבות בחזית המזרחית במסגרת הקורפוס ה-10, והשתתפה במבצע דמיאנסק.

דיוויזיית היגר השמינית

ביוני 1942 היא הפכה להיות דיוויזיית היגר השמינית. היא לחמה בקרבות שונים תחת הארמייה ה-16, והשתתפה בקרבות על פסקוב תחת הארמייה ה-18. בשנת 1944 היא השתתפה בקרבות בהונגריה, בקרפטים ובסלובקיה. היא נכנעה לצבא האדום ב-8 במאי 1945.

מפקדים

שם כהונה
גנרל-מיור היינריך הרינג 1 באוקטובר 1934 - 30 באפריל 1935
גנרלוטננט רודולף קוך-ארפאך 1 במאי 1935 - 25 באוקטובר 1940
גנרלוטננט גוסטב ההנה 25 באוקטובר 1940 - 23 ביולי 1942
גנרל-מיור גרהרד פון שוורין 23 ביולי 1942 - 2 בדצמבר 1942
גנרלוטננט פרידריך-יובסט פולקמר פון קירכנזיטנבאך 2 בדצמבר 1942 - 1 בספטמבר 1944
גנרלוטננט כריסטיאן פיליפ 1 בספטמבר 1944 - אפריל 1945
אוברסט יואכים ברגנר אפריל 1945 - 8 במאי 1945

קישורים חיצוניים