הדיוויזיה ה-46 (ורמאכט)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הדיוויזיה ה-46
46. Infanterie-Division
Divisionsabzeichen der 46. Infanterie-Division der Wehrmacht.jpg
סמל הדיוויזיה
פרטים
מדינה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית  גרמניה הנאצית
שיוך Balkenkreuz.svg ורמאכט
סוג דיוויזיית חיל רגלים
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 24 בנובמבר 19388 במאי 1945 (6 שנים ו־23 שבועות)
מלחמות מלחמת העולם השנייה
פיקוד
מפקדים מפקדים

הדיוויזיה ה-46גרמנית: 46. Infanterie-Division) הייתה דיוויזיית חיל רגלים של הורמאכט במלחמת העולם השנייה. הדיוויזיה לחמה בפלישה לפולין, במערכה על צרפת, ובקרבות שונים בחזית המזרחית. לאחר מכן הוסבה הדיוויזיה לדיוויזיית הפולקסגרנדיר ה-46, שלחמה בהונגריה ובמורביה.


היסטוריה

הדיוויזיה ה-46

הדיוויזיה הוקמה ב-24 בנובמבר 1938 בקרלסבד, והועמדה תחת פיקוד פאול פון האזה. במהלך המערכה בפולין לחמה הדיוויזיה כחלק מהקורפוס ה-4 במסגרת הארמייה העשירית, ובמהלך המערכה על צרפת לחמה הדיוויזיה בשלב השני כחלק מהקורפוס ה-38 במסגרת הארמייה הרביעית. במהלך המערכה בבלקן לחמה הדיוויזיה כחלק מהקורפוס ה-50 במסגרת הארמייה ה-12, ובמהלך מבצע ברברוסה הייתה הדיוויזיה בתחילה בעתודת הOKH כחלק מהקורפוס הממונע ה-40 במסגרת הארמייה השנייה, ולאחר מכן הועברה תחת פיקוד הארמייה ה-11, ולחמה עמה בגזרה הדרומית. בדצמבר 1941 לחמה הדיוויזיה בקרב קרץ', ובעקבות נסיגתה מעמדותיה הודח מפקד הקורפוס ה-42 הנס פון שפונק והועמד לדין. לאחר מכן לחמה הדיוויזיה בקרבות השונים בחצי האי קרים, ולאחר מכן המשיכה להילחם בקרבות באוקראינה כחלק מהארמייה ה-17 וארמיית הפאנצר הראשונה. בינואר 1945 הוכפפה הדיוויזיה לקורפוס הפאנצר ה-57, עמו לחמה בקרבות באוקראינה וברומניה כחלק מהארמיות השישית והשמינית לסירוגין, ובכלל זה במבצע יאשי-קישינב. לאחר מכן לחמה הדיוויזיה בקרבות בהונגריה, ובכלל זה במצור על בודפשט.

דיוויזיית הפולקסגרנדיר ה-46

במרץ 1945 שונה שמה של הדיוויזיה לדיוויזיית הפולקסגרנדיר ה-46, שלחמה בקרבות בהונגריה כחלק מהארמייה השמינית, ובמאי 1945 הועברה תחת פיקוד ארמיית הפאנצר הראשונה, עמה לחמה בקרבות במורביה עד סוף המלחמה.

מפקדים

שם כהונה
פאול פון האזה 24 בנובמבר 1938 - 24 ביולי 1940
קרל קריבל 24 ביולי 1940 - 17 בספטמבר 1941
קורט הימר 17 בספטמבר 1941 - 5 באפריל 1942
ארנסט האקיוס 5 באפריל 1942 - 11 בפברואר 1943
קרל פון לה זואירה 13 בפברואר 1943 - 27 בפברואר 1943
ארתור האופה 27 בפברואר 1943 - 20 באוגוסט 1943
קורט רפקה 20 באוגוסט 1943 - 10 ביולי 1944
קורט אבריגמן 10 ביולי 1944 - 26 באוגוסט 1944
אריך רויטר 26 באוגוסט 1944 - 8 במאי 1945

קישורים חיצוניים