הינדית

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הינדית
מדינות הודו
אזורים מזרח אסיה
דוברים כ-480,000,000
שפת אם כ-250,000,000
כתב דוונאגרי
משפחה הודו-אירופית
הודו-איראנית
הודו-ארית
הינדית (מרכזית)
הינדית מערבית
הינדוסטאנית
קהאריבולי
הינדית
לאום הודוהודו  הודו
פיג'יפיג'י  פיג'י
מוסד הדריקטריון ההינדי המרכזי
ראו גם שפהכתברשימת שפות

הִינְדִית (हिन्दी) היא שפה מקבוצת השפות ההודו-איראניות במשפחת השפות ההודו-אירופיות המדוברת בעיקר בצפון, מרכז ומערב הודו, המהווה אחת מן השפות הרשמיות בה. ההינדית היא השפה המדוברת ביותר בהודו, ואחת מן השפות המדוברות ביותר בעולם. כ-250 מיליון איש בהודו מגדירים את השפה ההינדית כשפת אמם[1], אך קשה מאד לאמוד מספר מדויק עקב הניבים הרבים והשונים. השפה התפתחה כפראקריט (ניב אזורי) של הסנסקריט מעורב בפרסי (שפה פרסית של ראשית ימי הביניים שהגיעה עם הכובשים המוסלמים).

מעמד השפה

הסעיף ה-17 בחוקה הפדרלית עוסק במעמד הרשמי של השפה ההינדית בתוך הקהילייה ההודית. בחוקה מפורט כיצד תפקידו של האיחוד הוא לקדם את פריסת השפה בכל רחבי המדינה, ולפתח אותה כך שהיא תיתפס כאמצעי של ביטוי ייחודי לכל המרחב התרבותי של הודו, ומדוע על הממשלה הפדרלית לשמור על צביון השפה והעושר המיוחד שלה. החזון הראשוני של הממשלה הפדרלית שהשפה ההינדית תהיה השפה הרשמית היחידה בהודו עד שנת 1965, אך חזון זה נתקל בהתנגדות רבה מצד הדוברים הלא-טבעיים של השפה, בייחוד באזור הדרום (טאמיל נאדו למשל, ראה המחאות בטאמיל נאדו כנגד השפה ההינדית). בעקבות ההתנגדות החליטה הממשלה להנהיג את ההינדית יחד עם האנגלית.

האנגלית, שהייתה שפת השלטון בהודו בתקופה הקולוניאלית, שימשה ועדיין משמשת במערכת בתי המשפט בה. עם זאת, השפה ההינדית משמשת כמאחדת ברוב התחומים הפדרליים כיום. האזרח ההודי הממוצע לומד כיום לשוחח בשלוש שפות: הינדית, אנגלית ושפת המדינה בה הוא חי.

עד היום, מעמד השפה ההינדית נשאר במחלוקת והוא נידון בבתי משפט. ב-2010 בית המשפט בג'וגאראט קבע כי ההינדית אינה יכולה להיות מוגדרת כשפה הרשמית היחידה בהודו, מפני שהחוקה לא מזכירה זאת באופן נחרץ.

היסטוריה של השפה

כמו שפות הודו-איראניות נוספות, הינדי נחשבת לצאצא ישיר של צורה מוקדמת של סנסקריט. הינדי התפתחה כצורת דיבור פגומה, כעגה מהשפה פראקריט, במאה השביעית לספירה.

ההינדית הסטנדרטית מבוססת על דיאלקט קאריבולי, העגה של האזורים סביב דלהי, שהחליפו דיאלקטים מוקדמים יותר כגון אורדו - גם הוא צורה של הינדוסטאני - יוקרה לינגוויסטית שהתגבשה בסוף המאה ה-19, והתערבבה עם כמות נכבדת של פרסית. ב-1881 החליפה ההינדית את השפה אורדו בביהאר, וכך הייתה למדינה הראשונה בתוך הפדרציה ההודית שאימצה באופן רשמי את השפה ההינדית.

לאחר קבלת העצמאות מבריטניה, האסיפה המכוננת אימצה את ההינדית כשפה רשמית בכל הודו ב-14 בספטמבר 1949, וכיום מציינים יום זה כ''יום ההינדי''.

קישורים חיצוניים

- שיחון הינדי למטיילים: http://www.lagaatbehodu.co.il/article.php?id=1098

- טבלת מערכת תווים לכתב דבאנאגרי: https://unicode.org/charts/PDF/U0900.pdf

הערות שוליים


Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.