רבי יוסף מטראני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף המהרי"ט)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מהרי"ט" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו יום טוב אלגאזי.

ר' יוסף מטראני (שכ"ח - שצ"ט), מכונה המהרי"ט, המוהרי"ט או המהרימ"ט, בנו של רבי משה מטארני. מרבני צפת, נודע בעיקר בעקבות השו"ת אותו חיבר, (שו"ת המהרי"ט), שימש כחכם באשי של טורקיה, ושימש גם כשד"ר בקושטא.

ביוגרפיה

נולד בצפת, ולאחר מות אביו רבי משה כאשר היה בגיל צעיר, עבר ללמוד אצל רבי שלמה סאגיס, עד שנת שמ"ו בה נפטר רבו ממגפה, ולאחר מכן עבר רבי יוסף למצרים, וכשהמגפה נעלמה שב לצפת, ולאחר שהיא פרצה שוב הוא עבר לירושלים, שם חיבר ספר על בית המקדש, מידותיו, צורתו, וכדומה. אחר כך, לאחר שהמגפה נרגעה, הוא שב לצפת בפעם השנייה, אולם בערך בשנת ש"ס הייתה בצורת ובעתיו פרץ רעב בצפת, ורבי יוסף נבחר לשמש כשד"ר ולאסוף כספים עבור הקהילה בא"י.
בעקבות זאת, לאחר מינויו כשד"ר, עבר רבי יוסף לקושטא בשליחות הקהילה, שם זכה לכבוד גדול, ועשירי העיר פירנסו אותו ובנו עבורו בית מדרש שבו לימד תורה תלמידים רבים, ובין תלמידיו המפורסמים היו - רבי חיים אלגאזי, רבי חיים בנבנישתי ("בעל הכנסת גדולה"), רבי יהושע בנבנשתי מחבר ספר שדה יהושע, ורבי אברהם בן חנניה, רבי חיים אבולעפיה (הראשון) ועוד רבים אחרים.
לאחר כעשרים שנה נתמנה לתפקיד הרב הראשי של טורקיה - החכם באשי, קיבל אלפי שאלות מאנשים שאליהן השיב, ואף ייסד בית דין לענייני איסור והיתר בקושטא, שם נפטר בשנת שצ"ט.
במהלך חייו חיבר רבי יוסף ספרים רבים ביניהם היה פירוש על הר"ן, על הרי"ף, על הרמב"ם, ועל פירוש הרא"ם לפירוש רש"י, אולם מעטים מספריו נדפסו ונשתמרו, ובין אלו שכן נשתמרו ישנם הצפנת פענח פירוש על התורה, והשו"ת בעל שלושה החלקים אותו חיבר, הנקרא שו"ת המהרי"ט.

למרות שהמהרי"ט נפטר ונקבר בקושטא, בניו הוציאו את גופתו מקברו והעבירוה לצפת בהתאם לבקשתו, כדי שיוכל להיטמן קרוב לאביו. בשנת תשס"ח, נתגלה קברו של ר' יוסף מטראני בצפת על ידי שלמה אפשטיין, סמוך לקברו של רבי משה אלשיך.[1]

הערות שוליים

תקופת חייו של רבי יוסף מטראני על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0