המכונים הלאומיים לבריאות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו המכונים הלאומיים לבריאות

המכונים הלאומיים לבריאותאנגלית: National Institutes of Health; בראשי תיבות: NIH) הם סוכנות של מחלקת הבריאות ושירותי האנוש בממשלת ארצות הברית והסוכנות הממשלתית העיקרית האחראית למחקר ביו-רפואי. המכונים אחראיים ל-28% - כ-28 מיליארד דולר – מן ההוצאה הכללית בארצות הברית על מחקר ביו-רפואי[1].

סוכנות ה-NIH פועלת בשני מישורים: הראשון, פונה אל מחוץ לסוכנות ומכיל את תחומי האחריות של ה-NIH למימון מחקר ביו-רפואי המתבצע מחוץ למכוני ה-NIH, בעוד שהשני עוסק בניהול המחקר במכונים. המחקר של ה-NIH מנוהל ברובו בקמפוס המרכזי הנמצא בבת'סדה, מרילנד, הסמוכה לוושינגטון הבירה. שאר מעבדות ומשרדי המכון נמצאים ברובם במדינת מרילנד, במיוחד בערים רוקוויל ופרדריק. המכון הלאומי לזקנה והמכון הלאומי לחקר התמכרות לסמים נמצאים בבולטימור שבמרילנד והמכון למדעי בריאות הסביבה נמצא בקרוליינה הצפונית. למכון הלאומי לאלרגיה ולמחלות מידבקות יש מעבדות בהרי הרוקי ובהמילטון שבמונטנה.

תחילתו של ה-NIH במוסד שנקרא "המעבדה להיגיינה" ואשר נוסד בשנת 1887. משגדל המוסד, הוא עבר ארגון מחדש בשנת 1930, ונקרא על פי חוק המכון הלאומי לבריאות (עדיין בלשון יחיד). היום ה-NIH הוא אחד ממכוני המחקר הביו-רפואי המובילים בעולם ומשמש מוקד לפעילות ממשלתית אמריקאית בתחום מחקרי בריאות. ה-NIH מורכב מ-27 מוסדות מחקר, מרכזי מחקר ולשכת מנהל ומהווה חלק מן המשרד הממשלתי לבריאות ושירותי אנוש. המנהל הנוכחי של ה-NIH הוא אליאס זרחוני, יליד אלג'יריה.

מטרת מחקרי ה-NIH היא לרכוש ידע חדש כדי למנוע, לאתר, לאבחן ולטפל במחלות ובנכויות. מחד מתבצעים ב-NIH מחקרים על מומים גנטיים נדירים ביותר, ומאידך חוקרים אף תופעות בריאותיות נפוצות כמו הצטננות. משימת ה-NIH היא לחשוף ידע חדש אשר יוביל לחיים בריאים יותר לכל. ה-NIH מנסה להגשים את משימתו על ידי ניהול מחקר במעבדותיו, תמיכה במחקר של מדענים, אוניברסיטאות, בתי ספר לרפואה, בתי חולים ומוסדות מחקר בארצות הברית ומחוצה לה, אשר אינם חלק מן המנגנון הממשלתי. ה-NIH פועל להכשרת חוקרים במדע ולעידוד והפצת מידע מתחום הרפואה ומדעי הבריאות.

המכונים הלאומיים לבריאות ידועים בקרב מדענים ישראליים רבים, שכן בשורותיהם מספר רב של פוסט-דוקטורנטים מישראל. ברוב המקרים, תוכנית הפוסט-דוקטורט כוללת שלוש-ארבע שנים של מחקר באחת ממעבדות המכונים, כאשר ממשלת ארצות הברית מנפיקה ויזת-עבודה למועמדים המתאימים. מלבד פוסט-דוקטורנטים, קיימת במכונים הלאומיים לבריאות תוכנית השתלמות לבעלי תואר ראשון הכוללת שנה או שנתיים של מחקר ביו-רפואי.

מכוני ה-NIH

נוסד בשנת 1937 ומאז חוקר דרכים לריפוי המחלה ולהפחתת הסבל והמוות הנגרם על ידי מחלות ממאירות.

 • המכון הלאומי לעין (ראשי תיבות NEI) (National Eye Institute)

נוסד בשנת 1968 ומתמקד בחקר מחלות עיניים ובמניעת תחלואת עיניים והפרעות ראיה.

 • המכון הלאומי ללב, ריאות ודם (ראשי תיבות NHLBI) (National Heart, Lung, and Blood Institute)

מוביל את המחקר הלאומי למחלות לב, כלי דם, ריאות ודם. כמו כן חוקר הפרעות שינה. המכון אף אחראי לפעילות היוזמה לבריאות האישה שמפעיל ה-NIH. נוסד בשנת 1948.

המכון מנהל את פרויקט הגנום האנושי של ה-NIH. עוסק בפיתוח וביישום טכנולוגיות להבנת, אבחון וטיפול במחלות גנטיות. נוסד בשנת 1989.

 • המכון הלאומי על זקנה (ראשי תיבות NIA) (National Institute on Aging)

מנהל מחקר על היבטים ביו-רפואיים וחברתיים של תהליך הזקנה, מניעת מחלות זקנה ונכויות, קידום איכות חיים טובה יותר לאוכלוסייה המזדקנת. נוסד בשנת 1974.

 • המכון הלאומי על התמכרות לאלכוהול ואלכוהוליזם (ראשי תיבות NIAAA) (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism)

חוקר את שיפור הטיפול ומניעת אלכוהוליזם ובעיות בריאות הנובעות מצריכת אלכוהול. נוסד בשנת 1970.

 • המכון הלאומי לאלרגיה ולמחלות מידבקות (ראשי תיבות NIAID) (National Institute of Allergy and Infectious Diseases)

מטרות המחקר במכון זה כוללות את ההבנה, הטיפול והמניעה של מחלות מידבקות, מחלות אלרגיות וחיסוניות. נוסד בשנת 1948. המכון מממן את פרויקט מיפוי הגנום של וירוסי השפעת לצורך שיפור הידע להתמודדות עם המחלה.

 • המכון הלאומי לדלקת מפרקים, מחלות שרירים ושלד ומחלות עור (ראשי תיבות NIAMS) (National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases)

המכון חוקר את הגורמים, הטיפול והמניעה של דלקת מפרקים, מחלות שרירים ושלד ומחלות עור. כמו כן הוא עוסק בהכשרת מדענים למחקר בתחומים אלה ולהפצת מידע על תוכניות מחקר בתחומים אלה. נוסד בשנת 1986.

 • המכון הלאומי להדמיה ביו-רפואית והנדסה ביו-רפואית (NIBIB) (National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering)

מקדם פיתוחים, בתחום היכולות הטכניות של הדמיה ביו-רפואית והנדסה ביו-רפואית, בין השאר בתחומי מדעי המידע, פיזיקה, כימיה, מתמטיקה, הנדסת חומרים ומדעי המחשב. נוסד בשנת 2000.

 • המכון הלאומי לבריאות הילד ולהתפתחות אנוש (ראשי תיבות NICHD) (National Institute of Child Health and Human Development)

מנהל מחקרים בתחום הפריון, הריון, התפתחות ושיקום רפואי לקידום בריאות הילד. נוסד בשנת 1962.

 • המכון הלאומי לחירשות והפרעות תקשורת אחרות (ראשי תיבות NIDCD) (National Institute on Deafness and Other Communication Disorders)

מנהל ותומך במחקר על השמיעה ועל הפרעות שמיעה כמו גם פיתוח כלי מחקר בתחומי השמיעה, שיווי משקל, חוש הריח, חוש הטעם, דיבור ושפה. נוסד בשנת 1988.

 • המכון הלאומי למחקר שיניים ופנים (ראשי תיבות NIDCR) (National Institute of Dental and Craniofacial Research)

מתמקד במחקר לטיפול ומניעת מחלות פה ולסת. נוסד בשנת 1948.

 • המכון הלאומי לסוכרת, עיכול ומחלות כליה (ראשי תיבות NIDDK) (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases)

מנהל ותומך במחקר על סוכרת, אנדוקרינולוגיה ומחלות מטבוליות, מחלות בדרכי העיכול, תזונה, מחלות כליה, שלפוחית השתן ומחלות המטולוגיות. נוסד בשנת 1948.

 • המכון הלאומי על התמכרות לסמים (ראשי תיבות NIDA) (National Institute on Drug Abuse)

מנהל מחקרים על התמכרות לסמים והתמכרויות אחרות, הטיפול בהן וחקר מדינויות בנושאים אלה. נוסד בשנת 1973.

 • המכון הלאומי על מדעי רפואה סביבתיים (NIEHS) (National Institute on Environmental Health Sciences)

המחקר מתמקד בשאלה כיצד חשיפה לגורמים סביבתיים, גורמים גנטיים וגורם הגיל משפיעים יחד על בריאות האדם. נוסד בשנת 1969.

 • המכון הלאומי למדעי הרפואה הכלליים (ראשי תיבות NIGMS) (National Institute of General Medical Sciences)

המכון תומך במחקר רפואי בסיסי שאינו מיועד לחקר מחלה מסוימת. המכון מממן מחקרים גנטיים, מחקרים על חלבונים ותאים. למכון תוכניות להכשרת דור החוקרים הבא בתחום מדעי הרפואה. נוסד בשנת 1962.

 • המכון הלאומי לבריאות הנפש (ראשי תיבות NIMH) (National Institute of Mental Health)

המכון מוקדש להבנת מחלות הנפש, הטיפול בהן ומניעתן. נוסד בשנת 1949.

 • המכון הלאומי למחלות עצבים ושבץ (ראשי תיבות NINDS) (National Institute of Neurological Disorders and Stroke)

המכון תומך במחקר בסיסי ומחקר קליני על מערכת העצבים הבריאה והחולה ומכשיר חוקרים בתחום מדעי המוח. נוסד בשנת 1950.

 • המכון הלאומי למחקר סיעודי (ראשי תיבות NINR) (National Institute of Nursing Research)

המכון מנהל מחקרים בתחום הטיפול הסיעודי בחולים במשך כל תקופות חיי האדם. נוסד בשנת 1986.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0