הרב יצחק יעקב וכטפויגל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יצחק יעקב וכטפויגל
Y.y.wacht.jpg
לידה י"ז באלול תרמ"ז
מעזריטש, פולין
פטירה כ"ה בשבט ה'תשל"ח (בגיל 90)
מקום פעילות ירושלים
השתייכות ליטאים, ציונות דתית
תחומי עיסוק תלמוד, הלכה, יישוב ארץ ישראל
רבותיו הרבנים שמעון יהודה הכהן שקופ, אליעזר גורדון, יוסף יהודה לייב בלוך

רבי יצחק יעקב וכטפויגל (י"ז באלול ה'תרמ"ז, 1887-כ"ה בשבט ה'תשל"ח, 1978) היה ראש ישיבת מאה שערים, אב בית הדין לקהילות האשכנזים בירושלים ומרבני תנועת המזרחי בירושלים.

תולדות חייו

נולד במעזריטש שבפולין לרבי בנימין ברוך, מצאצאי המהר"ל, וללאה. למד בישיבות טלז, ישיבת כנסת ישראל וולוז'ין.

עלה לארץ ישראל בתרס"ט ונשא לאישה את בלומה רחל, בת רבי זרח ראובן ברוורמן, ראש ישיבת מאה שערים. יצא לפולין לפני מלחמת העולם הראשונה ונאלץ להישאר שם בגלל המלחמה. בזמן שהותו בפולין, ייסד ישיבה בעיירת הולדתו והיה שותף בתרע"ה לייסודה של תנועת ה"מזרחי" בפולין. לאחר סיום המלחמה חזר לארץ.

בתרפ"ב (1922) היה ממייסדי נווה יעקב ("כפר עברי"). כן היה ממקימי החברה לשיקום ולבניין "תפארת ירושלים" בתרפ"ד (1924). בתרפ"ו (1926) נבחר להיות רבו של הכפר "נווה יעקב". בתרפ"ט (1929) מונה לראש ישיבת מאה שערים.[1] שימש כיו"ר ועד שכונת מאה שערים ויו"ר "מפעל התורה למען הישיבות", שהוקם על יד המזרחי העולמי ואסף תרומות בעבור ישיבות בארץ.

בתרצ"ה חתם יחד עם רבנים אחרים על קריאה שיזם הרב קוק להקמת מועצות דתיות מאוחדות בכל רשות מקומית.

נפטר בירושלים.

משפחתו

בנו רבי דוד כיהן כרב בפילדלפיה[2]. בתו נחמה הייתה אשת עו"ד ד"ר אשר רוזנבלום שהיה בראשית המדינה מנהל המחלקה לעזרה ושיקום לנפגעי רכוש במלחמה במשרד לנפגעי המלחמה של מדינת ישראל, וכן כיהן בשנות ה-50 כמנכ"ל משרד הפנים מטעם ה"מזרחי". התפרנס גם כסוחר יודאיקה (בנם הוא ברוך מאיר רוזנבלום, המוכר בשם העט "אדם ברוך", אשר כתב סיפורים רבים אודות סבו בספריו ובטורו העיתונאי). בן הזקונים של הרב וכטפויגל, שמואל, היה לוחם אצ"ל ונהרג בעת פריצת האצ"ל ליפו ב-1948. גופתו לא נמצאה עד היום.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים