הרב פנחס מונדשיין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב פנחס מונדשיין
הרב פנחס.jpg
לידה ב' באייר ה'תשכ"ז (גיל: 56)
מקום פעילות ר"מ בישיבת מרכז הרב ובישיבת ההסדר ראשון לציון
השתייכות ציונות דתית
רבותיו הרב אברהם אלקנה שפירא, הרב שאול ישראלי, הרב יהודה גרשוני, הרב מרדכי אליהו, הרב זלמן נחמיה גולדברג
חיבוריו סדרת הספרים שערי עיון

הרב פנחס מונדשיין (נולד בב' באייר ה'תשכ"ז, 12 במאי 1967) הוא ר"מ בישיבת מרכז הרב ומחבר סדרת הספרים 'שערי עיון'.

ביוגרפיה

נולד בירושלים לרב פרופ' אהרן מונדשיין, שהיה אז אברך בישיבת מרכז הרב ותלמידם של הרב 'הנזיר' ושל הרב בצלאל ז'ולטי (לימים הוציא הרב לאור שיעורים של שניהם). דודו היה ההיסטוריון וחוקר החסידות יהושע מונדשיין.

למד בישיבה התיכונית שעלבים, והחל משנת ה'תשמ"ד בישיבת מרכז הרב, שאותה לא עזב מאז. התקרב לראשיה הרב אברהם אלקנה שפירא והרב שאול ישראלי (לאחר פטירתו השתתף הרב מונדשיין בעריכת ספרו על מסכת בבא-קמא). היה מקורב גם לרב יהודה גרשוני, שאתו למד מספר שנים בחברותא בביתו ואף הוסמך על ידו להוראה. למד גם אצל הרב זלמן נחמיה גולדברג וגם על ידו הוסמך להוראה. בשנת תשנ"ב הוסמך על ידי הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא והרב מרדכי אליהו. קודם נישואיו גר בבני-ברק בשכנות לרב אברהם גניחובסקי, ראש ישיבת טשיבין, שאיתו למד בשבתות. היה הולך בקביעות לשיעוריו של הרב ישראל זאב גוסטמן.

סגנון לימודו הושפע בעיקר משיטת העיון של הרב נחום פרצוביץ, ובשיעוריו הוא מרבה להביא מדבריו.

בשנת תשנ"ד החל לשמש כראש הכולל של הגרעין התורני ביבנה, מן הגרעינים הראשונים. במקביל היה 'נושא ונותן' בישיבת מרכז הרב. בשנת תשנ"ז התמנה על ידי ראש הישיבה הרב אברהם אלקנה שפירא, לר"מ בישיבה. הוא מוסר בה גם שיעורי אמונה. ועמד בראש מסלול לאברכים ללימוד גמרא ושו"ע בעיון.

בשנת תשס"ג הוסמך לדיינות ושימש מספר שנים בהתנדבות דיין בביה"ד לדיני ממונות בראשות הרב דב ליאור.

באלול תשע"ה החל למסור שיעור כללי בגמרא ובאמונה בישיבת ההסדר ראשון לציון.

מתגורר בשכונת גבעת שאול בירושלים, נשוי לרחל ולהם שבעה ילדים. בנו שלמה הוא מחבר הספרים 'תענה אמונים' (ב' כרכים) והגדה של פסח 'חירות עולם'.

שיעוריו וספריו

בשנת תשע"ב התחיל להוציא את שיעוריו לאור בסדרת ספרים הנושאת את השם 'שערי עיון'. הסדרה מונה שבעה ספרים, על מסכתות פסחים, קידושין, יבמות, גיטין, בבא קמא ובבא מציעא (שני כרכים). בספריו, כמו בשיעוריו, הוא מדקדק בדברי הגמרא והראשונים ובהגדרת המושגים. לספר מצורפות הסכמותיהם של הרב יהודה גרשוני, הרב אברהם אלקנה שפירא, הרב יעקב שפירא והרב זלמן נחמיה גולדברג.

גם בשיעורי האמונה הוא מדגיש כי יש להקפיד על דיוק בהגדרות ובמונחים; ומאידך להבחין בזוויות השונות שבהם עוסקים הדברים, מתוך שאיפה להכלילם למשנה אחת ולא למהר לראותם כמחלוקת.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב פנחס מונדשיין בוויקישיתוף


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0