ישיבת טשיבין

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ישיבת כוכב מיעקב - טשעבין (צ'יבין) היא ישיבה כלל חסידית בירושלים, מהישיבות החסידיות הוותיקות בארץ ישראל.

היסטוריה

הישיבה נוסדה בשנת תשט"ז על ידי רבי דב בריש וידנפלד ("הרב מטשעבין"). הוא קרא לה "כוכב מיעקב" על שם ספרו של אביו, רבי יעקב ווידנפלד. לצדו של הרב מטשעבין שימש כראש ישיבה חתנו, רבי ברוך שמעון שניאורסון. אחרי פטירתו של הרב ווידנפלד מילא הרב שניאורסון את מקומו. משגיח הישיבה היה רבי מרדכי רימר.

במשך שנים רבות הישיבה הייתה לישיבת הכלל-חסידית הבולטת ביותר, ובין בוגריה רבנים ואדמו"רים. גם לאחר שנפתחו ישיבות נוספות היא הישיבה הכלל-חסידית הגדולה ביותר. בכל שנתון יש שני שיעורים מקבילים המונים כל אחד עשרות בחורים.

ישיבת טשעבין מחזיקה בנכסים רבים. לצד הישיבה בנתה הישיבה בית כנסת ובו כולל אברכים בשם "אוהל ישראל", בראשו עמד שנים רבות הרב אברהם קופשיץ. לישיבה מכון להוצאת ספרים בשם "דובב מישרים". מאמצע שנות ה-90 הישיבה מדפיסה עלון שבועי, בשם "כוכבי אור".

צוות הישיבה

לאחר פטירת הרב שניאורסון, בכ"ה בסיוון תשס"א, התמנה בנו הגדול, הרב יוסף משה שניאורסון, לראש הישיבה. אחיו הרב נחום שניאורסון, משמש כנשיא הישיבה. כמו כן מכהן הרב נפתלי נוסבוים כראש ישיבה וכר"מ שיעור ג'. כראש ישיבה נוסף שימש רבי אברהם גניחובסקי, אשר מסר שיעורים לקיבוץ, עד לפטירתו בתשע"ג.

המשגיחים הם: הרב בנימין רימר, חתנו הצעיר של רבי יוסף שלום אלישיב, והרב שמואל דוד שניאורסון. בעבר כיהנו כמשגיחים, הרב שלמה זלמן פרוש ,הרב ישראל משה רוזנפלד והרב יעקב שמש,

רמ"ים נוספים הם הרב ישראל שניאורסון, והרב בעריש שניאורסון, (בניו של הרב יוסף משה), הרב יוסף כהן, והרב יצחק מאיר וייס. עד לשנת תשמ"ט היה הרב ברוך שמואל דויטש ר"מ בישיבה. רבי יוסף וייס היה ר"מ עד לפטירתו.

תלמידי חכמים בולטים שימשו ומשמשים באופן בלתי רשמי כמשיבים ומגידי שיעורים בישיבה, בהם: רבי נתן לוברט, רבי נתן קופרשטוק, רבי זונדל קרויזר, הרב אהרן מרדכי רוטנר והרב יעקב שלמה מוזסון.

מבוגרי הישיבה