הרחבות (מוזילה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרחבות (Extensions), הידועות גם כתוספים, (Addons) הן חבילות תוכנה הניתנות להתקנה במגוון הפרויקטים של קרן מוזילה ומאפשרות שיפורים או שינוי מאפיינים קיימים. אחד הפרויקטים המרכזיים של מוזילה המשתמש בהרחבות הוא דפדפן האינטרנט פיירפוקס. מפתחי מוזילה מכוונים ליצירת גרסה מינימלית של פיירפוקס כדי להפחית התנפחות תוכנה (Bloatware) ובאגים, ובו בעת לשמור על יכולות הרחבה כך שהמשתמשים יוכלו להוסיף תכונות לפי העדפותיהם. ההרחבות מותקנות בעזרת מודולים של התקנה חוצה פלטפורמות.

טכנולוגיית הרחבות

שימוש עיקרי להרחבות

הרחבות פיירפוקס משמשות באופן כללי להוספת פונקציות חדשות לדפדפן. דוגמאות לפונקציות שהרחבות יכולות לתת הן: קוראי RSS, מארגני סימניות (Bookmarks), סרגלי כלים, הרחבות לאתרים ספציפיים, FTP, אימייל, תנועות עכבר (Mouse Gestures), החלפת שרת Proxy, כלי דיבוג (Debugging). ישנן הרחבות אשר מטמיעות יכולות רשמיות של חבילת מוזילה כגון ChatZilla ויומן.

שינוי תצוגת אתרים בעזרת הרחבות

הרחבות רבות מסוגלות לשנות תצוגת אתר אינטרנט, לא באתר עצמו אלא בדרך שבה האתר מוצג בדפדפן האינטרנט של המשתמש. למשל ההרחבה Adblock יכולה למנוע הצגת פרסומות. הרחבה פופולרית נוספת, CustomizeGoogle, משנה את תצוגת דפי האינטרנט של גוגל, לדוגמה על ידי הוספת קישורים למנועי חיפוש נוספים. ההרחבה Greasemonkey מאפשרת למשתמש להתקין סקריפטים המשנים מראה של דפים באינטרנט באופן כללי. אם המשתמש אינו מוצא סקריפט מבוקש, הוא יכול להשתמש בהרחבה Platypus ולייצר סקריפט באופן עצמאי, אשר יכול למחוק, להזיז או להוסיף תוכן מאתרי אינטרנט.

עדכון הרחבות

פעם בתקופה פיירפוקס יבדוק האם ישנם עדכונים להרחבות המותקנות, למרות שניתן גם לבדוק באופן ידני האם ישנם עדכונים. בתצורת ברירת המחדל, פיירפוקס בודק עדכונים באתר התוספים של מוזילה.[1]

הכנסים (Plugins)

מוזילה פיירפוקס ותוכנות דומות משתמשות במושג תוספים (Addons) כמושג כולל למודולים של הרחבה או הגדלה אשר מחולקות ל: הכנסים, הרחבות, ערכות נושא (Themes) ומנועי חיפוש. הכנסים דומים במהותם להרחבות; שניהם מוסיפים או משנים אפשרויות. הכנסים נפוצים הם Acrobat Reader, Flash Player, Java, Quicktime, Real Player, Shockwave, Windows Media Player.

לפיירפוקס כלי לניהול הרחבות. בעזרתו ניתן לאפשר, להגביל או להסיר אותן. לעומת זאת הכנסים ניתן להתקין, אך לא קיים כלי ניהול להסרת או הגבלת ההכנסים. לבד מכלי ניהול התוכן לאפשור והגבלת Java ו-JavaScript.

הרחבות נפוצות

זוהי רשימה חלקית של הרחבות נפוצות. רבות מההרחבות עובדות בדפדפן האינטרנט SeaMonkey גם כן. נכון ל- 30 באפריל 2007 ישנן 2286 הרחבות זמינות באתר התוספים של מוזילה.

הרחבות רשמיות

 • ChatZilla - יישום תוכנת השיחות IRC בתוך פיירפוקס.
 • DOM Inspector - מיועד למפתחי אינטרנט. מאפשר להם לצפות ביישום DOM של עמודי אינטרנט.
 • Firebug - חוקר HTML למפתחי אינטרנט.
 • Venkman - מדבג JavaScript למפתחי אינטרנט.
 • TalkBack - מדווח על קריסות פיירפוקס למוזילה. מוטמע בפיירפוקס.
 • Personas Plus - מאפשרת 'סקינים' בנוסף לערכות הנושא. Personas הוטמע בגרסה 3.6.

אפשרויות דפדפן

דוגמאות להרחבות

Adblock Plus

Adblock Plus (ראשי תיבות: ABP) היא הרחבה לדפדפן פיירפוקס לסינון תוכן ופרסומות. ההרחבה מאפשרת למשתמשים להגביל הצגה והורדה של אלמנטים שונים על גבי דפי האינטרנט (כגון פרסומות). בדומה לחוסם ברירת המחדל בדפדפן מוזילה, ABP חוסם בקשות HTTP בהתאם למקור הכתובת ובכך תעבורה, IFrames, סקריפטים ואובייקטים כגון פלאש. ABP נגזרה (Forked) מההרחבה Adblock ב- 2004 עקב קיפאון בפיתוחה. הבדלים ב- ABP לעומת Adblock כוללים שיפורים בממשק המשתמש, רישום להרשמות מסננים והסתרת אלמנטים. ל-ABP הופנתה ביקורת בעקבות השמטת אפשרות חסימת האתרים המצוייה בהרחבה Adblock.

ל-ABP קיימות הרשמות ברירת מחדל בהתאם למדינה, לדוגמה הרשימה של ישראל: EasyListHebrew.

רשימות נוספות ניתן למצוא: בדף הרשימות.

אפשרויות:

 • ABP מתמקדת בשימושיות. מציגה חלון ראשי עם לחצני תפריט מוגדרים היטב בחלק העליון ורשימת פריטים ניתנים לחסימה משולבת בתפריט צד בעל יכולת להתנתק מהחלון הראשי.
 • חריגות, "רשימה לבנה" של אלמנטים שלא יחסמו גם אם יש מסננים שמתאמים להם.
 • הסתרת אלמנטים מאופשרת בנוסף לחסימת פרסומות רגילה. באמצעות דפי סגנון (Stylesheets) אוטומטיים, אלמנטים כגון מודעות טקסט מוסתרות בעת ההעלאה.
 • סטטיסטיקות של מסננים (מונה חסימות).
 • אפשור או הגבלת מסננים ייחודיים מבלי להסיר אותם.

זאת ההרחבה הפופולרית ביותר לפיירפוקס, עם מעל ל-80 מיליון הורדות (מאז ינואר 2006) ו-10 מיליון משתמשים.

Tab Mix Plus

Tab Mix Plus
Tab Mix Plus logo.png
Tab Mix Plus screen.png
עמוד ההעדפות של Tab Mix Plus
מפתח CPU, onemen
גרסה אחרונה 0.3.6 (11 ביוני 2007)
מערכת הפעלה חוצה פלטפורמות
סוג רישיון GPL
קטגוריה הרחבות (מוזילה)
tmp.garyr.net

Tab Mix Plus (ראשי תיבות: TMP) היא הרחבה לדפדפן פיירפוקס המוסיפה ומשפרת את אפשרויות גלישת הטאבים. TMP מאגדת מספר תכונות מהרחבות אחרות ונחשבת להרחבה פופולרית בקרב המשתמשים.

אפשרויות

(רשימה עדכנית של אפשרויות ניתן למצוא בעמוד ההרחבה).[2]

 • טאבים כפולים - פותח עמוד חדש באותה כתובת ועם אותה היסטוריה (קדימה / אחורה).
 • שליטת פוקוס הטאב - מאפשר לבחור אילו טאבים ייבחרו בביצוע פעולות שונות (כגון פתיחת/סגירת קישורים או סימניות).
 • שינוי סדר הופעת טאבים - פתיחת טאב ליד קודמו או בסוף השורה.
 • שינוי פונקציות קלט - אפיון לחיצות / הצבעות (עכבר) והקשות (מקלדת) מחדש.
 • שחזור טאבים סגורים - שומר מידע על טאבים ובכך מאפשר שחזורם, כולל אפשרות לשחזור מידע שנכתב (כגון עריכה בוויקיפדיה).

ביקורת

הרחבת Tab Mix Plus לא הייתה מותאמת לגרסה 2.0 של פיירפוקס במשך כשבועיים לאחר שחרורה. כתוצאה מכך אלפי אנשים הסירו גרסה זו של פיירפוקס לאחר ההתקנה. בנוסף, מבקריה טוענים שההרחבה זו גדולה למדי וייתכן וסובלת מהתנפחות תוכנה. בתגובה, מפתח התוכנה הגיב כי: "בהתחשב בפקטור התנפחות התוכנה, התוכנה מסתמנת כגדולה מידי, אך זאת מכיוון שכלולות בא מעבר ל-20 שפות, המוסיפות כ- 100kb בגודל".[3]

GreaseMonkey

GreaseMonkey
גרסה אחרונה 0.8.6 (8 באפריל 2010)
מערכת הפעלה חוצה פלטפורמות
סוג רישיון רישיון MIT
קטגוריה הרחבות (מוזילה)
www.greasespot.net

הפירוש המילולי של השם הוא "קוף גריז", אולם זהו כינוי נפוץ באנגלית למוסכניק. ההרחבה הזו מאפשרת לכתוב קוד ג'אווהסקריפט פשוט שיתקן אתרים שבורים. ההרחבה מאפשרת להתקין קטעי קוד (אשר מכונים userscripts) שיתקנו אתר עם בעיות פשוטות, במקום לחכות עד שבעלי האתר יתקנוהו, או במקום לכתוב הרחבה ייעודית. ההרחבה מכונה בעברית לפעמים "המקופף".

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0