אדובי פלאש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: חסר תוכן ולא מעודכן.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: חסר תוכן ולא מעודכן.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
אדובי פלאש
לוגו נגן פלאש
צילום מסך, Adobe Flash CS6
צילום מסך, Adobe Flash CS6
מפתח אדובי מערכות (בעבר מקרומדיה)
מחזור חיים 31 בדצמבר 1996 – 31 בדצמבר 2020 (24 שנים)
גרסה אחרונה 32.0.0.465 (8 בדצמבר 2020)
מערכת הפעלה חלונות, Mac OS X, לינוקס
נכתבה בשפות ActionScript, JavaScript, HTML / CSS
סוג רישיון קנייני
קטגוריה עורך תוכן מולטימדי
http://www.adobe.com/products/flash.html

פלאש (Flash) (כיום בשמה המלא אדובי פלאש, באנגלית: Adobe Flash), הייתה תוכנת מולטימדיה שפותחה על ידי חברת אדובי מערכות. שמותיה הקודמים היו שוקווייב פלאש (Shockwave Flash) ומקרומדיה פלאש (Macromedia Flash).

היוצרת המקורית של התוכנה, חברת מקרומדיה, נרכשה על ידי אדובי בתהליך שהסתיים ב־3 בדצמבר 2005, ואז שונה שם התוכנה. פלאש כולל נגן (של קוד המקור) ותוכנה המשמשים להצגה ויצירה של סרטוני פלאש. שימושיה רבים, וכיום העיקריים שבהם הם יצירת אנימציות, יישומי אינטרנט, משחקי דפדפן ואפליקציות ויזואליות אחרות.

התוכנה מבוססת על גרפיקה וקטורית, התורמת להקטנת משקל הקובץ הסופי, אך תומכת גם בשימוש במפת סיביות. ניתן לצרף לסרטוני הפלאש קובצי וידאו וקול, ולהשתמש במצלמת רשת ומיקרופון המחוברים למחשב. פיתוח אפליקציות בפלאש נעשה תוך שימוש בשפת ActionScript.

ערכה לפיתוח תוכנה (SDK) של אדובי, המתבססת על פלאש ומשמשת אף היא ליצירת קובצי SWF המקושרים למסדי נתונים, נקראת אדובי פלקס והיא מופצת ברישיון קוד פתוח.

ביולי 2017 הודיעה חברת אדובי כי תחדל לתמוך בנגן שלה המריץ את קובצי ה־SWF בשנת 2020. ועד אז, תוציא רק עדכוני אבטחה ולא תוסיף עוד פיצ׳רים חדשים, עבור קובצי SWF, לטובת פיתוח ב־HTML5.

היסטוריה

בסוף שנות ה־80, חברת MacroMind (שמאוחר יותר שינתה את שמה ל־Macromedia) פיתחה תוכנה למעצבים גרפיים בשם דיירקטור. התוכנה פעילה עד היום. לדיירקטור יש שפת תכנות בשם לינגו. כשנולד צורך לכלי הפקה גרפי לרשת האינטרנט נוצרה בעיה, כי סרטי דיירקטור (בפורמט *.dcr) הם קבצים גדולים מידי במונחי הורדה (זאת בנוסף לעובדה כי דיירקטור מתבססת יותר על גרפיקת פיקסלים – bitmap).

בהתחלה, חשבו במקרומדיה לקחת את פורמט ה־Shockwave של דיירקטור, ועל סמך המנוע הזה, ליצור גרסה רזה שתתאים לרשת. אולם בסוף מקרומדיה רכשה תוכנת אנימציה פשוטה, שהתבססה על גרפיקה וקטורית בשם "FutureSplash" והוציאה אותה לשוק בשם המוכר – Flash.

נגן הפלאש

ערך מורחב – Adobe Flash Player

קובצי הפלאש ניתנים להרצה על גבי נגן הפלאש, שבעבר היה מצוי רק בדפדפנים של מחשבים שולחניים. בסוף זמנה עשתה מקרומידה מאמצים לחדור לשוק המוצרים הנישאים (טלפונים סלולרים, מחשבי כף יד וכו'). היא תכננה וכשלה לעשות זאת בעל ידי הטמעת נגן פלאש המיועד אך ורק למכשירים בעלי מעבד חלש Flash Lite. נגן זה צורך פחות משאבי מערכת מהנגנים שיועדו למחשבים השולחניים. ניתן למצוא את הנגן גם על ממירים לטלוויזיה, מכשירי הקלטה וכו'. בניגוד לנגן הפלאש השולחני, נגן הפלאש למכשירים שונים אינו מחולק בחינםיצרני החומרה חייבים לשלם לאדובי סכום (בדרך כלל דולרים ספורים) לכל נגן המוטמע במכשיר שלהם.

סוגי קבצים

 • FLA – קובצי המקור של התוכנה, שאותם ניתן לערוך באמצעות תוכנת Adobe Flash.
 • AS – מכילים את קוד המקור של שפת התכנות ActionScript, שבשימוש בתוכנות פלאש. במיזמים קטנים נהוג להטמיע את קוד ה־as בתוך קובץ ה־fla, שם ניתן לשייך מקטעי קוד ישירות לאובייקטים ספציפיים דרך ממשק התוכנה. בפרויקטים מורכבים יותר נהוג להשתמש בקובצי as נפרדים, כאשר כל קובץ מתייחס למחלקה (class) נפרדת (או חבילה (package) נפרדת, החל מגרסה 3 של ActionScript).
 • SWF – קבצים המכילים תוכנות פלאש מהודרות, ואינם מיועדים לעריכה. עם זאת, קיימים כלים בשוק, המאפשרים לקרוא ולערוך קובצי SWF באמצעות טכניקות של הנדסה לאחור.
 • FLV – קובצי וידאו, השמתמשים בקידוד וידאו שבשימוש בתוכנות הפלאש.
 • MDFL – קובצי תלת־ממד, שבשימוש בתוכנות הפלאש.

היסטוריית גרסאות התוכנה

 • 1996 – Macromedia Flash 1
 • 1997 – Macromedia Flash 2
 • 1998 – Macromedia Flash 3
 • 1999 – Macromedia Flash 4
 • 2000 – Macromedia Flash 5
 • 2002 – Macromedia Flash MX
 • 2003 – Macromedia Flash MX 2004
 • 2005 – Macromedia Flash 8
 • 2007 – Adobe Flash CS3 Professional
 • 2008 – Adobe Flash CS4 Professional
 • 2010 – Adobe Flash Professional CS5
 • 2011 – Adobe Flash Professional CS5.5
 • 2012 – Adobe Flash Professional CS6
 • 2013 – Adobe Flash Professional CC
 • 2014 – Adobe Flash Professional CC 2014

המאבק בין אדובי לאפל

כשחברת אפל החלה להפיץ את מכשיר האייפון, התעוררה השאלה האם האייפון יתמוך בפלאש, אולם חברת אפל הבהירה כי היא לא תאפשר הוספת אפליקציות פלאש לחנות האפליקציות שלה, בטענה שאפליקציית הפלאש מפרה את תנאי החוזה של אפל מול מפתחי האפליקציות, האוסרים על אפליקציות המסוגלות להריץ קוד צד שלישי. כאשר אדובי הכריזו על גרסת CS5 של פלאש, הם הודיעו כי גרסה זו תאפשר ייצוא של קבצים ישירות לפורמט של אפליקציות למערכת ההפעלה של האייפון, ואף הביאו דוגמאות לאפליקציות שנוצרו בגרסת הבטא של פלאש CS5 והתקבלו לחנות האפליקציות של אפל.

עם יציאת מכשיר האייפד וההכרזה על גרסה 4.0 של מערכת ההפעלה, הקשיחה אפל את תנאי ההסכם עם המפתחים ואסרה על פיתוח אפליקציות באמצעות תוכנות משנה, כגון פלאש.

כיום, ישנן גם גרסאות ניסיוניות של פלאש למכשירי האייפד והאייפון של אפל, אם כי רבים ממשתמשי מכשירים אלה דיווחו שהם נתקלו בקשיים רבים כשניסו להריץ על מכשיריהם את התוכנה; עם קשיים אלה נמנים מהירות לקויה של דפדפן האינטרנט ואף קריסה מוחלטת שלו בעת ניסיון לצפות בתכני פלאש.

סיום תמיכה

אדובי הודיעה שתפסיק לתמוך ולהפיץ עדכונים ובהן עדכוני אבטחה בסוף 2020. כתוצאה מכך ב-1 בינואר 2020 הופיעה הודעה לנכנסים לדפדפן כרום שהדפדפן יפסיק לתמוך באדובי פלאש ב־31 בדצמבר 2020 (כלומר לפני תחילת 2021). הסיבה לכך היא הודעתה של אדובי שתפסיק להוציא עדכוני אבטחה לפלאש בסוף 2020[1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0