התנועה לטוהר המידות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתיבה לא אנציקלופדית, מעין דף ״אודות״ מטעם העמותה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

התנועה לטוהר המידות (תל"מ) נוסדה בשנת 2017, כתנועת מתנדבים, לנוכח החמרה בתופעות השחיתות השלטונית בישראל. עוד בשנת 2012 כתבה פרופ' דפנה ברק-ארז, כיום שופטת בית המשפט העליון, כי במהלך השנים חלה התעצמות בתחושה של השחתה במערכות הציבוריות בישראל, בגין העמדה לדין של פוליטיקאים בכירים, על רקע חקירות פליליות, והגשת כתבי אישום שעניינם שחיתות ציבורית כולל נגד ראש ממשלה. מאז החריפה התופעה, ובעצם הימים הללו מתנהלות חקירות נגד מפלגות, שרים ואף ראש ממשלה. במקביל, תופעות שחיתות שלטונית התרחבו לתחומים מרכזיים מהבחינה הלאומית, ובהם הביטחון, התקשורת, משאבי טבע ועוד.

תופעות אלה קיבלו ביטוי בהידרדרותה של ישראל במדדי השחיתות ההשוואתיים הבינלאומיים ובמידת האמון, הנמוכה גם כך, שרוחש הציבור בישראל לנבחריו. נזקיה של השחיתות השלטונית הגוברת הם רבים ומגוונים, וכוללים פגיעה בכלכלתה, בביטחונה, ברווחתה, בלכידותה של המדינה, בערך השוויון בה ואף באושיות שיטתה הדמוקרטית.

מטרות

תל"מ היא כוח-משימה משפטי וציבורי לפעולות ממוקדות בתחום המאבק בשחיתות. התנועה תנקוט אמצעים משפטיים מגוונים נגד פעולות שלטוניות שדופי של עבירה פלילית או ליקוי מינהלי נפל בהן. התנועה תירתם למאבק בשחיתות בתחומים החיוניים למדינה ולביטחונה הלאומי. התנועה תמצה את המכשירים המשפטיים העומדים לרשותה, לתקן את הניתן לתיקון ולהעניש על עבריינות, לרבות לצורכי הרתעה החיוניים לבלימת השחיתות.

התנועה תפעל להרחבת השקיפות וחופש המידע והגילוי ולמען שגשוגה של תקשורת חופשית ועצמאית במדינה. התנועה לפעל לחזק את סמכויותיהם ומעמדם של שומרי הסף, ותפעל להקמת גוף ייעודי ללוחמה בשחיתות, שישמש יחידה נבחרת בעלת יכולות וסמכויות מתאימות. התנועה תיזום תיקוני חקיקה להגברת טוהר המידות בשלטון, כגון קציבת קדנציות בשירות הציבורי, תקיים שיתוף פעולה עם משרד מבקר המדינה ותפעל לסייע לוועדת הבחירות המרכזית למנוע פגיעה בהליך הדמוקרטי.

פעילות

תל"מ פעילה בתחום המינויים בשירות הציבורי, במישורים שונים, כדי למנוע מינוי מקורבים או מועמדים בלתי ראויים וכדי לצמצם את תופעת המינויים הפוליטיים. בין היתר, הוגשה עתירה לבג"ץ לביטול החלטת הממשלה ההופכת את המשנים למנכ"לים במשרדי הממשלה למינויים פוליטיים, ובית המשפט הקפיא את יישום ההחלטה עד להכרעה בעתירה; הוגש נייר עמדה ללשכת עורכי הדין ולוועדת החוקה של הכנסת, בעניין הצעת חוק להפוך את היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה למשרות אמון מטעם השר; נוהל מאבק, שהסתיים בהצלחה, למניעת מינוי מועמדת שאינה מתאימה לתפקיד נציבת שירות המדינה; והוגשה עתירה לבג"ץ לביטול מינוי מקורבים לראש הממשלה לנציגי ציבור בוועדה המייעצת למינויים בכירים בשירות המדינה.

בתחום הפלילי, הוגשו עתירות לבג"ץ ונוהלה התכתבות עם היועץ המשפטי לממשלה במטרה למנוע סחבת בניהול החקירות המתנהלות נגד ראש הממשלה; נעשו פניות למשרד המשפטים בבקשה לקיים חקירות ובדיקות בעניינם של נבחרי ציבור לאחר שנחשפו מעשים פליליים לכאורה מצידם; ונוהלו מאבקים למניעת מתן הטבות מפליגות לנבחרי ציבור שהורשעו, בדרך של חנינה או הקלה בעונשם. בתחום חופש המידע, הוגשו בקשות חופש מידע בנושאים רבים, וכמו כן הוגשה עתירה נגד היועץ המשפטי לממשלה, במטרה לחייבו למסור את הנימוקים להחלטתו לסגור חלק מתיקי החקירה שנוהלו בנוגע לחשדות לביצוע עבירות פליליות על ידי רעיית ראש הממשלה.

מבנה העמותה

התנועה לטוהר המידות היא עמותה רשומה בישראל שבה חברים אנשי מעש ודעת מתחומים שונים. התנועה מסתייעת בצוות מקצועי מצומצם ובפעולתם ההתנדבותית של פעיליה. התנועה תשתף פעולה עם ארגונים ומוסדות אחרים בישראל שמטרותיהם דומות. התנועה היא עצמאית וא-פוליטית, והיא מחויבת לנהוג בממלכתיות, ללא משוא פנים וללא מורא. עם הוועד המנהל של התנועה נמנים:

אלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור – לשעבר הממונה על הביקורת במערכת הביטחון במשרד מבקר המדינה. לשעבר מתאם הפעולות בשטחים.

עו"ד אביה אלף –לשעבר בכירה בפרקליטות, ניהלה את המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. מחברת הספר "תיק ליברמן", מרצה בתחום עבריינות צווארון לבן. בוגרת קרן וקסנר.

• ד"ר דליה צמריון חלק – ממקימי הסניגוריה הציבורית, הקימה ועמדה בראש מחוז הדרום. שימשה פרקליטה בפרקליטות חיפה. מחברת ספרי משפט, בין היתר בנושא עבירת השוחד, ומרצה באקדמיה.

• עו"ד שמואל שנהר – לשעבר מנכ"ל התנועה לאיכות השלטון, סגן ראש "נתיב" ונציג הארגון בבריטניה ובארצות הברית, שימש בתפקיד משנה למנכ"ל משרד הקליטה.

• מנכ"ל: מר גד להד – לשעבר בכיר במשרד החוץ, שירת במשך 46 שנים בארץ ובחו"ל בתפקידי ארגון, מינהל וכספים. בתפקידיו האחרונים שימש ממונה חירום של משרד החוץ וקונסול ישראל בפראג.

• יועץ משפטי: עו"ד יובל יועז – עורך דין בתחום המשפט הציבורי. לשעבר עיתונאי ופרשן משפטי ב"הארץ" וב"גלובס". מרצה מן החוץ באוניברסיטת תל אביב ובמוסדות נוספים.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0