והגדת (ספר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
והגדת
ספרי הסדרה
10
מידע כללי
מאת הרב שלום מאיר ולך מתורת רבי יעקב גלינסקי
הוצאה
הוצאה תבונה
תאריך הוצאה ה'תשע"א
מהדורות נוספות
הסכמות הרב חיים קנייבסקי
סדרה
מספר ספרים 10

והגדת היא סדרת ספרי דרשות על התורה והמועדים מתוך דרשותיו של המגיד רבי יעקב גלינסקי, שנערכו על ידי הרב שלום מאיר ולך.

רקע

הכרך הראשון בסדרה הוא והגדת - הגדה של פסח שיצא לאור בשנת ה'תשע"א, כהמשך למנהגו של הרב וולך להוציא בכל שנה מספר הגדות שונות, דבר שהקנה לו את השם 'בעל ההגדות'. לאחר שבמשך קרוב לחמישים שנה היה הרב וולך שומע את דרשותיו של הרב גלינסקי, נתן לו הרב גלינסקי את רשותו ללקט מדרשותיו אמרות וסיפורים להגדה, ואף הוסיף לרב ולך רעיונות נוספים ששובצו בספר. הרב ולך מציין שהשתדל לדייק בדברים כפי שקבלם, והחלק היחיד בו נתן לעצמו חופשיות היה השיוך של הרעיונות להגדה, למרות שלא תמיד נאמרו בהקשר זה על ידי הרב גלינסקי[1].

בהמשך החלו הספרים לצאת כסדרה, והם עוסקים בהגדה של פסח (כרך אחד), מגילת אסתר (כרך אחד), חודש אלול וראש השנה (שניהם בכרך אחד), יום הכיפורים וסוכות (שניהם בכרך אחד) ופרשיות התורה (חמישה כרכים, כרך אחד לכל חומש). לסדרה נוסף ספר מפתחות (אינדקס) המסודר על פי קטגוריות שונות.

בניגוד למקובל בספרות התורנית, בה כריכת הספרים נעשית בדרך כלל בצבעי חום, שחור, כחול ובצבע אחיד, בסדרה זו כל כריכה היא בצבע שונה, וחלקם אף בצבעים שאינם מקובלים כלל, כגון סגול ואדום.

הרב ולך כתב את הספרים בסגנונו האופייני, תוך שימוש בניקוד וכותרות צד.

הסכמות

הרב חיים קנייבסקי כתב כהסכמה לספר בכתב ידו "למעכג"ת[2] ר' יעקב גלינסקי שליט"א, אני קורא בספרים 'והגדת' וזה מוסיף הרבה יר"ש, תזכו לאריכות ימים ושנים טובות לזכות את הרבים, חיים קנייבסקי" ההסכמה מודפסת בכריכת הספר הפנימית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ על פי הקדמת 'והגדת - הגדה של פסח'.
  2. ^ ראשי תיבות למעלת כבוד גדולת תורת.