ווקמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ווקמנים שונים של חברת סוני

ווקמן הוא מותג וסימן מסחרי רשום של חברת "סוני", לנגן קטן נייד וקומפקטי. בסוני השתמשו בשם זה למכשירים ניידים שונים: נגנים לקלטות שמע, מקלטי רדיו וטלוויזיה זעירים, נגני תקליטורים, מינידיסק ועוד. ווקמן הפך בשפה העברית לשם גנרי בעיקר לנגנים של קלטות שמע.

היסטוריה

ווקמן משנת 1998
Walkman II
חלקיו הפנימיים של Walkman II

בשלהי שנות ה-70, ניסתה קבוצת מהנדסים מטעם חברת "סוני" לייצר נגן קלטות שמע סטריאופוני, נייד וקומפקטי, אשר יכלול מערכת הקלטה ושמע. כצעד ראשון, הם החליטו לייצר נגן קטן וקליל ללא מערכת הקלטה, בלא יודעין, שבאותה העת קבוצת מהנדסים מאותה חברה החלה לעבוד על שיפור האוזניות, כלומר על מערכת השמע. ב-1979, חוברו שתי ההמצאות ליצירת המכשיר החדש.

טרם הפצתו המסחרית של המכשיר הנייד החדש, הוא הספיק לקבל מספר כינויים שונים: סוכנים אנגלים כינו אותו "הנוסע הסמוי", בעוד שהאמריקאים בחרו להגדירו "צליל סובב", ואילו האוסטרלים אפיינו אותו כ-"סגנון חופשי". בשנת 1986 התקבלה הצעתו של אקיו מוריטה, יו"ר חברת "סוני", לשם מכשיר שנקרא "ווקמן", ואף נכנסה כערך למילון אוקספורד.

בשנות ה-90 תפס השימוש בווקמן תאוצה, במיוחד בקרב הנוער, אשר האזינו לו בזמנם הפנוי, בנסיעות ואפילו בזמן פעילות ספורטיבית.

בשנות ה-2000 החלה ירידה בשימוש במכשיר ובשימוש בשם הגנרי זאת בעקבות הפסקת השימוש בקלטות, מעבר להאזנה לנגני-תקליטורים שונים ואחר כך המצאת נגנים ניידים וקומפקטיים המשתמשים בכרטיסי זיכרון כמו נגן MP3 או iPod.

לווקמן שונה הלוגו לאחר מכן ל w מסוגננת. הווקמן הוא גם מותג סלולרי של חברת סוני אריקסון ומאפיין את הטלפונים הסלולריים שלהם, שבהם השמעת המוזיקה היא התכונה הכי משופרת. הw800 הוא הטלפון הסלולרי הראשון שסומן בלוגו של ווקמן.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ווקמן בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0