ויקיפדיה האספרנטית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ויקיפדיה האספרנטית
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הרשמה לא חובה

ויקיפדיה האספרנטית (אספרנטו: Vikipedio en Esperanto) היא המהדורה של ויקיפדיה בשפת האספרנטו. תחילת דרכה בדצמבר 2001 כמהדורה ה-11 של מיזם ויקיפדיה לצד ויקיפדיה הבאסקית. נכון לינואר 2016, היא מכילה מעל 224,000 ערכים, ומדורגת במקום ה-32 בעולם מבחינת גודלה.[1] זוהי הוויקיפדיה הגדולה ביותר עבור שפה מתוכננת (הבאה לאחריה היא ויקיפדיה בוולאפיק).[2]

נכון לינואר 2016, מדד העומק (המהווה מדד גס לאיכות הערכים) של ויקיפדיה האספרנטית עומד על 17 בלבד. לצורך השוואה, באותו פרק זמן מדד העומק של ויקיפדיה העברית היה 251 ושל ויקיפדיה האנגלית 912.

היסטוריה והשפעתה של ויקיפדיה האספרנטית

צ'אק סמית, אמריקאי דובר אספרנטו, נחשב למייסד ויקיפדיה האספרנטית. האנציקלופדיה החלה את דרכה לאחר שהוא העלה לאתר 139 ערכים מוויקיפדיית האינטרנט הראשונה באספרנטו, מלאכה שהחל בה ב-15 בנובמבר 2001 וסיים בתום שלושה שבועות. לאחר מכן, הוא פתח במסע במטרה להביא לאתר תורמים מקרב מדינות אירופה הדוברים את שפת אספרנטו. מסעו נמשך מעל שנה, ובנובמבר 2002 הוא נאם על המיזם בכנס העשירי לקידום האספרנטו בעולם המדע והטכנולוגיה, שנערך בדובז'יכוביצה (אנ') שבצ'כיה.

דוברי אספרנטו אחרים היו מעורבים בהקמת ויקיפדיות בשפות אחרות (צ'כית, סלובקית, וסווהילי). בריון ויבר, דובר אספרנטו והעובד הראשון של קרן ויקימדיה, הוסיף לתוכנת מדיה-ויקי את היכולת לכתוב באלפבית האספרנטי בינואר 2002. בעקבות התוספת נסללה הדרך להוספת אלפביתים נוספים מלבד זה של השפה האנגלית, וכיום ניתן לכתוב בכל המיזם בתקן Unicode.

איכות הערכים

נכון לאוגוסט 2014, ישנם 252 ערכים מומלצים בוויקיפדיה האספרנטית ו-197 ערכים נוספים הנחשבים "ראויים". קהילת הכותבים משתתפת בפרויקט "המקבץ השבועי" שמטרתו קידום ערכים שהוזנחו ויצירת ערך מומלץ חדש שיופיע בעמוד הראשי. כמו כן, הקהילה פעילה מאד בפרויקט "התרגום השבועי".

לפי נתונים סטטיסטיים שמנהלת קרן ויקימדיה, בהם רשימת "ערכים שכל ויקיפדיה צריכה לכלול", ויקיפדיה האספרנטית מדורגת במקום ה-36 בעולם. כלומר, כמעט ולא חסרים לה ערכים מרשימת הביקורת, אך היא מכילה לא מעט ערכים קצרים.

נכון לפברואר 2012, ויקיפדיה האספרנטית דורגה במקום ה-5 בקרב ויקיפדיות המכילות מעל 100,000 ערכים ובהן כמות הערכים היא הגדולה ביותר ביחס לדוברי השפה. זאת, על סמך ההנחה שבתקופה זו היו בעולם כ-2 מיליון דוברי אספרנטו.

התפלגות התורמים לאתר היא לפי החלוקה הבאה: 25 אחוז מהתרומות מקורן מצרפת, 13.6 אחוז מגרמניה, 11.6 אחוז מארצות הברית, 9.4 אחוז מהולנד, 5.9 אחוז מפולין והיתר ממדינות אחרות. מאחר שאספרנטו היא שפה בינלאומית והתורמים לוויקיפדיה האספרנטית באים מאזורים רבים, מהדורה זו נחשבת לוויקיפדיה הרב-לאומית ביותר. מבחינה זו, היא מתחרה רק עם ויקיפדיה הערבית, אשר 42.8 אחוזים מהתורמים לה מקורם משתי מדינות בלבד.

ב-13 באוגוסט 2014 ויקיפדיה זו חצתה את הרף של 200,000 ערכים.

חשיבותה בקרב דוברי האספרנטו

יחד עם דוברי אספרנטו מתחילים ובינוניים, דוברי אספרנטו מנוסים ואלו הדוברים את השפה ברמת שפת אם הצטרפו לפרויקט. בין התורמים למיזם ניתן למנות שלושה תורמים ייחודיים, כולם חברי האקדמיה לאספרנטו: חריט ברוולינג, ג'ון ולס וברטילו ונרגרן.

לתוך ויקיפדיה האספרנטית מוכנסים ברשות ערכים מתוך האנציקלופדיה האספרנטית משנת 1934.

המיזם הוזכר מספר פעמים בכלי התקשורת, בין היתר ברדיו פולין. בשנת 2011 נערך כנס גדול שסובסד על ידי צ'כיה ובו חגגו 10 שנים לוויקיפדיה האספרנטית, האירוע זכה לסיקור נרחב מהטלוויזיה הצ'כית.

ארגוני אספרנטו, דוגמת אגודת האספרנטו העולמית, לא תורמים בעצמם למיזם, אך הם מספקים עמדות מחשב בכנסי אספרנטו בהם מוצג המיזם והקהל מוזמן לתרום לאתר. בכנס האספרנטו העולמי שנערך ברוטרדם בקיץ 2008 נערכו שני מפגשים של קהילת הכותבים, וכן התקיימה הרצאה על האתר בוועידה האספרנטולוגית.

מדריך ויקיפדיה בשפת האספרנטו

קהילת ויקיפדיה האספרנטית יצרה ופרסמה 40 דפי עזר למשתמש באתר, המכונים "ויקיפדיה: מדריך מעשי" (באספרנטו: Vikipedio: Praktika Manlibro). מדריך זה נמכר ברשת ובכנסים. המדריך נועד להנחות וללמד את הוויקיפדים הצעירים כיצד לבצע עריכות בוויקיפדיה האספרנטית.

גלריה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף. ויקיפדיה האספרנטית

הערות שוליים


ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0