ולאכיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ולאכיה
Țara Românească
Principality of Wallachia
Цѣра Рȣмѫнѣскъ
Flag of Wallachia.svgStema Tarii Romanesti II.jpg
Walachia.png
מפת רומניה עם ולאכיה בצהוב
ממשל
משטר מונרכיה
שפה נפוצה רומנית
עיר בירה קמפולונג 1418-1317
טרגובישטה 1659-1418
בוקרשט 1859-1659
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה עליית בסאראב הראשון לשלטון
תאריך 1330
פירוק האיחוד עם מולדובה
תאריך 1859
ישות יורשת Flag of the United Principalities of Wallachia and Moldavia (1859 - 1862).svg הנסיכויות הרומניות המאוחדות
ולאכיה בסביבות שנת 1390

ולאכיה או ואלאכיה (רומנית: Ţara Românească – מילולית: הארץ הרומנית; טורקית: Eflak; הונגרית: Havasalföld; גרמנית: Walachei) היא אזור היסטורי וגאוגרפי בדרום רומניה. ולאכיה ממוקמת צפונית לנהר דנובה ודרומית לרכס הדרומי של הרי הקרפטים. במהלך ההיסטוריה, לפני איחוד הנסיכויות שיצר את רומניה המודרנית, מונטניה יחד עם אולטניה היוו נסיכות רומנית שכונתה על ידי הרומנים "צארה רומנאסקה" או נסיכות "מונטניה" ומחוץ לרומניה הוכרה בשם ולאכיה.

אטימולוגיה

השם ולאכיה נגזר מהשם ולאכים, כינוי שניתן על ידי הגרמאנים לאוכלוסיות ממוצא זר להם (בעיקר קלטים ולאטינים). השם מקובל גם בישראל.

היסטוריה

נסיכות ולאכיה

נסיכות ולאכיה נוצרה לאחר שקיעת קומניה, בחלק הדרום מערבי שלה, בחלק ממה שכונה קומניה השחורה. הנסיך המייסד היה באסאראב הראשון במחצית הראשונה של המאה ה-14 ולפי שמו נקראה לפעמים הארץ באסאראביה (אין המדובר בחבל בסאראביה שבצפון מזרח נסיכות מולדובה) או ארצו של באסאראב. לעצמאות הגיע באסאראב לאחר שניצח את ההונגרים בקרב פוסאדה. הנסיכות הגיעה לשיא התפשטותה במחצית השנייה של המאה ה-14 בתקופתו של ולאדיסלב הראשון.

ולאכיה נשלטה על ידי נסיכים שעצמאותם גברה או פחתה תכופות. הימצאות הנסיכות בדרכם של העות'מאנים אל מרכז אירופה הפכה אותה לשדה קרבות בין המעצמה המוסלמית ובין המדינות הנוצריות של מרכז ומזרח אירופה.

בירת ולאכיה נקבעה תחילה בקורטאה דה ארג'ש, לאחר מכן, באופן זמני בקמפולונג, לאחר מכן בטרגובישטה ולבסוף עברה הבירה לבוקרשט.

נסיכות ולאכיה חדלה להתקיים באופן רשמי בשנת 1859, כאשר התאחדה עם נסיכות מולדובה אחרי ששתי הנסיכויות בחרו את אלכסנדרו יואן קוזה כשליטן.

הישות המדינית החדשה קיבלה את השם הנסיכויות הרומניות המאוחדות (השם הרשמי היה "הנסיכויות המאוחדות של ולאכיה ומולדובה") ובהמשך שונה השם לרומניה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ולאכיה בוויקישיתוף