ועדת פינקלשטיין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ועדת פינקלשטיין
יו"ר הוועדה, הפצ"ר וסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז לשעבר, מנחם פינקלשטיין
יו"ר הוועדה, הפצ"ר וסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז לשעבר, מנחם פינקלשטיין
יו"ר מנחם פינקלשטיין
תחומי שיפוט חקירת הבריחה מבית הסוהר גלבוע
חברים

ועדת פינקלשטיין (ובשמה הרשמי: ועדת הבדיקה הממשלתית לאירוע בריחת האסירים הביטחוניים מבית הסוהר גלבוע ולהיערכות שירות בתי הסוהר למניעת בריחות אסירים ממתקני כליאה) היא ועדת בדיקה ממשלתית בראשות הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, מנחם פינקלשטיין, לבדיקת המחדלים שהובילו לבריחה מבית הסוהר גלבוע ולמניעת הישנותה.

הקמת הוועדה וסמכויותיה

השר לביטחון פנים, עמר בר לב, החליט על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקת נסיבות המחדל לצורך בדיקת הכשלים שהובילו לאירוע.[1] לוועדה ניתנו סמכויות מלאות של ועדת חקירה מתוקף סעיף 8א לחוק הממשלה.[2]

חברי הוועדה

פעילות הוועדה

הוועדה החלה בשמיעת עדויות בחודש נובמבר 2021. בעדותו של מפקד כלא גלבוע, גנ"ם פרדי בן שטרית, ב-24 בנובמבר 2021, עלתה פרשת היחס לסוהרות בבית סוהר גלבוע, מספר שנים לפני כן.[3] בן שטרית החל למלא את תפקידו בחודש ינואר 2021 וציין בעדותו ששני אירועים מרכזיים נמצאים ברקע לכהונתו: מגפת הקורונה ו"אירוע סרסרות בבית סוהר גלבוע". לדבריו, מדובר ב"אירוע חמור ומכונן ... שמבחינתי היווה נר לרגליי". גנ"ם בן שיטרית תיאר את המעשה כך: "בשנת 2017 התנהל אירוע שבו דוֹבֵר אסירים ביטחוניים היה דורש לשבץ חיילת ו/או חיילות חובה בנקודות מסוימות... לא לצרכי ביטחון ולא לצרכי אבטחה אלא לצרכי סיפוק כזה או אחר". לדבריו, האסיר עמד לדין, וקצין המודיעין בבית הסוהר הושעה, ואחר כך הוחזר לשרת בבית סוהר אחר.

עדות זו עוררה תהודה ציבורית רחבה ביותר. הוועדה ציינה כי נושא זה אינו אמנם עניין לבדיקתה; העניין נחקר בעבר, והיא סומכת על הגורמים המוסמכים שיתנו דעתם לסוגיה. יחד עם זאת הבהירה הוועדה, כי משמעות הדבר היא שלא הוועדה תקבל את ההחלטה המשפטית בפרשה זו, שהיא לכאורה פרשה חמורה ופלילית. עם זאת, הוועדה לא תתעלם מעדויות שהיא שומעת ושקשורות לפרשה, ככל שהן מלמדות על הנושאים שבתחום בדיקתה: הזיקה בין עבודת הקמ"ן לגורמים אחרים, היחס לאסירים ביטחוניים ועוד. פרקליט המדינה החליט לחדש את החקירה בעניין קצין המודיעין שהיה מעורב בפרשה.[4] הוועדה ממשיכה לברר את היבטי הפרשה שנוגעים לנושאים שבתחום בדיקתה.

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0