זנבזיף כספי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןזנבזיף כספי
Silberfischchen.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: חרקים
סדרה: זנבזיפאים
משפחה: זנבזיפים
סוג: Lepisma
מין: זנבזיף כספי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Lepisma saccharina

זנבזיף כספי, דגיג כסף הסוכר או דג הכסף (שם מדעי: Lepisma saccharina) הוא חרק מחוסר כנפיים זריז שנרתע מאור. המין קיבל את שמו בשל הגוון אפור כסוף של גופו. הוא ניזון מחומרים שמוצאם צמחי, במיוחד מפחמימות כדוגמת סוכרים ועמילנים, תזונה שהיא המקור לשמו המדעי. דגיג כסף הסוכר הוא המין המוכר ביותר לאדם בסדרת דגיגי כסף (Thysanura).

מראה חיצוני

אורכו של דג הכסף הוא בערך סנטימטר אחד, מחושיו ארוכים ודמויי חוט. מקור הברק המתכתי של גופו הוא בקשקשים כסופים המופיעים לאחר הנשל השלישי.

התפתחות

לדג הכסף נדרשים לפחות ארבעה חודשים כדי לגדול לצורתו הבוגרת, ולעיתים נדרשות עד שלוש שנים לשם כך, תלוי בתנאי מחייתו. בטמפרטורת החדר גדל החרק לחרק בוגר בתוך שנה. החרק יכול לחיות בין שנתיים לשמונה שנים. דג כסף שחי תקופת חיים מלאה מתנשל בערך שמונה פעמים. אך כיוון שדג הכסף גדל כל הזמן הוא מסוגל להתנשל עד ארבע פעמים בשנה. כאשר הטמפרטורה היא בין 20°C ל-30°C תטיל הנקבה כ-100 ביצים כשהיא מעדיפה סדקים וחרכים. דג הכסף יכול להתרבות גם בסביבה קרה ויבשה.

מזון

המזון המועדף על דג הכסף הוא חומר המכיל עמילן או רב־סוכרים כדוגמת דקסטרין שבדבקים וכריכות ספרים, צילומים, סוכר, שיער קשקשים ואשפה. אך הוא אינו נרתע מחומרים כדוגמת כותנה, פשתן, משי וסיבים מלאכותיים ואפילו חרקים מתים והעור שהשיל. בתקופת רעב מסוגל דג הכסף לאכול מוצרי עור ובדים עשויים מסיבים סינתטיים, עם זאת, הוא מסוגל לרעוב במשך חודשים מבלי שהדבר יגרום נזק לגופו.

תנאי מגורים

דג הכסף מופיע במגורי אדם, בדומה לדגיג כסף הבית (Thermobia domestica). ניתן למצוא אותם, בין השאר, מתחת למקררים או בשירותים מחוממים, אם הסדקים והבקיעים במרצפות מאפשרים תנאי מחיה פוטנציאליים עבור דג הכסף. הם נוהגים לכרסם ספרים, טפטים ובדים. דגיגי כסף הבית מעדיפים תנאים חמימים יותר, וניתן למצוא אותם במאפיות, היכן שהם ניזונים בקמח ולחם, וכן מוצרי מזון אחרים שהם יכולים למצוא.אויבים טבעיים

האויב הטבעי של דג הכסף הוא חרק הידוע בשם צבתן (Forficula auricularia).

הדברה

ספר שניזוק מדגיג כסף הסוכר

על אף שדג הכסף נחשב מזיק, הנזק הנגרם על ידי דג הכסף הוא זניח, ולחרקים אין השפעה בריאותית מזיקה. במבנים יכולים דגיגי הכסף להתקיים רק בסביבות שבהן קיימים סדקים ולחות. אם שני תנאים אלה ייעלמו, ייעלם גם דג הכסף. אפשר להשתמש במגוון דרכים אחרות על מנת להדביר או לצמצם מאד את אוכלוסיית דגי הכסף, אם כי רק זמנית.

  • יחס של 50:50 של תמיסת בור וסוכר הוא פיתיון אמין על מנת להרוג דגי כסף.
  • ריח של תמיסת מלחי אמוניה ירחיק דגי כסף בתוך 24 שעות.
  • ניתן ללכוד דג כסף באמצעות התזת טיח על בד כותנה לבן לח, והנחתו בפינה למשך הלילה בסמוך למחבואו של דג הכסף.
  • דרך נוספת ללכוד דגי כסף היא להניח תפוח אדמה מרוסק על לוח ליד מחבואם למשך הלילה. דג הכסף יזחל לתוך תפוח האדמה כדי להיזון ממנו. בבוקר שלמחרת אפשר להשליך את כל תפוח האדמה, כולל דג הכסף שבתוכו.

קישורים חיצוניים