טיפוס הבהרות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טיפוס הבהרות
Typhus
Epidemic typhus Burundi.jpg
פריחה על הגוף אופיינית לטיפוס
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine article/231374 
DiseasesDB 29240
MeSH D014438
MedlinePlus 001363
סיווגים
ICD-10 A75

טיפוס הבהרות או קדחת הבהרות הוא שם של קבוצת מחלות הנגרמות על ידי חיידקי Rickettsia.

חיידקי ה-Rickettsia מועברים לָאדם על ידי חרקים שונים. החיידק מועבר לבני אדם על ידי קרציות מכלבים נגועים. הכלב הוא נשא של החיידק ואינו חולה[1]. המחלה איננה עוברת ישירות מאדם לאדם ומשכה הוא מספר ימים עד שבועיים. צורת המגפה של המחלה מועברת מאדם לאדם על ידי כיני גוף. טיפוס אזורי (אנדמי) היא מחלה של עכברים שיכולה לעבור לאדם על ידי עקיצת פרעושים. סוג אחר מועבר על ידי קרציות. אם המחלה לא מטופלת, היא עלולה להיות קטלנית.

היסטוריה

בין השנים 1916-1918 השתוללה המגפה באזור צפת. הד"ר אברהם חיים גרין עסק במלחמה בטיפוס הבהרות באזור צפת, וגם נפטר ממחלה זו[2].

לאחר מהפכת אוקטובר השתוללה בשנת 1918 מגפת טיפוס הבהרות ברוסיה, והצבא אדום גייס רופאים בתנאים בלתי אפשריים שבהם היה הרופא חסר לבלום את המגפה אשר פגעה אף בהם. בין המגויסים הייתה ד"ר מרים ברנשטיין כהן, אשר הייתה רופאה בתחילת דרכה[3].

לאורך מלחמת העולם השנייה מתו שבויי מלחמה גרמניים רבים לאחר התבוסה בקרב סטלינגרד. מגפות טיפוס תקפו רבים מאלו שהוחזקו בתת-תנאים במחנות שבויים, בגטאות, ובמחנות ריכוז נאציים, בהם התנאים ההיגיינים היו ירודים. תמונות של קברי אחים, בהם קורבנות טיפוס, נראים בסרטי תיעוד ממחנה הריכוז ברגן-בלזן[4]. בין אלפי האסירים במחנות הריכוז טרזיינשטט וברגן-בלזן, אשר מתו מטיפוס, היו גם אנה פרנק בת ה-15, ואחותה, מרגוט, בת ה-19.

עיקר המניעה כנגד מגפות הענק שאיימו על אירופה השסועה שלאחר המלחמה, היה בעזרת השימוש הנרחב בדי-די-טי, אשר פותח באותה תקופה, להדברת החרקים נושאי המחלה. גם עולים לישראל עברו ריסוס בדי-די-טי בסוף תקופת המנדט הבריטי ובהמשך בתקופת העלייה ההמונית לאחר הקמת המדינה, מחשש להתפשטות המחלה.

בשנת 1999 נפטר הזמר מאיר אריאל מן המחלה לאחר שרופאים אבחנו אותה בטעות כשפעת.

תסמינים

מפת התפוצה העולמית של המחלה

התסמינים מופיעים כ-14–21 יום לאחר ההדבקה:

כעבור עוד 3–7 ימים מופיעות בעור בהרות (ומכאן שם המחלה) - כתמים קטנים, אדומים ובהירים, בעלי צורה לא סדירה. הפריחה עלולה לכסות את כל הגוף, אך על פי רוב היא מוגבלת לפנים ולכפות הידיים והרגליים. הפריחה נמשכת שישה עד שבעה ימים. מצבו הכללי של החולה מתדרדר ולפעמים המחלה מלווה שינויים נפשיים של ממש, כגון פרכוסים, הזיות ועוד.

המחלה עשויה לשכוך בעצמה בשבוע השלישי למחלה, אך עלולים להתפתח סיבוכים:

טיפול ומניעה

בימינו ניתן לטפל בטיפוס הבהרות בעזרת אנטיביוטיקה וטיפול תומך. יש תרכיב חיסון כנגד טיפוס הבהרות. חום אינו נמשך יותר מיומיים. בדרך כלל נמשכת המחלה לפרק זמן קצר בקרב ילדים. באוכלוסייה מבוגרת עלולה המחלה להיות קטלנית בשיעור של שלושה אחוזים.

ישנה חשיבות רבה להגברת המודעות והעירנות למניעת המחלה על ידי טיפול בבעלי-חיים. מומלץ לבצע טיפול סביבתי, בעיקר במקומות המרבץ של בעלי החיים, באמצעות תכשירים מיוחדים. כמו כן כדאי לשמור על הגיינה אישית לאחר טיול במקומות כפריים, להוריד קרציות מעור חשוף ולכבס את הבגדים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ישראל היום, ז' בתשרי תשע"ח, 27/09/2017, עמ' 20.
  2. ^ דוד תדהר (עורך), "אברהם חיים גרין", באנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, כרך ב (1947), עמ' 969
  3. ^ דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי היישוב ובניו, כרך 4, עמוד 1650
  4. ^ "Trials of War Criminals Before the Nurenberg Military Tribunal" (PDF). Volumn 1. US. Government Printing Office. 1949. pp. 508–511. Retrieved 19 May 2015.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0