טכסאר

מתוך המכלול
(הופנה מהדף טקסאר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טכסאר
Techsar.jpg

איור של הלוויין טכסאר
מידע כללי
ארגון צבא הגנה לישראל
יצרן התעשייה האווירית לישראל
תאריך שיגור 21 בינואר 2008
משגר PSLV
משימה
סוג משימה לוויין חישה מכ"מי
לוויין של כדור הארץ
מסלול LEO
נטייה 41.03 מעלות
אפואפסיד 580 ק"מ[1]
פריאפסיד 450 ק"מ
זמן הקפה 94.5 דקות
מידע טכני
משקל 295 ק"ג
אופני הצילום של הלוויין

טכסאר הוא שמו המסחרי של לוויין המפותח על ידי התעשייה האווירית לישראל, המצויד במטעד מכ"ם מפתח סינתטי הפועל בתחום ה־X. שמו המסווג של הלוויין, שילוח, נחשף בחדשות ערוץ 10 ב-31 בינואר 2008. עם שיגורו לחלל של הלוויין אופק 9, דווח כי טכסאר הוא למעשה אופק 8. זהו לוויין תצפית קל משקל, המסוגל לייצר הדמאות תלת ממדיות של כדור הארץ ברזולוציה גבוהה, ביום, בלילה ובכל מזג אוויר. הלוויין פותח על ידי התעשייה האווירית לישראל ושותפות בו שתי חטיבות שלה: חטיבת מערכות חלל - באמצעות מפעל מבת, וחטיבת האלקטרוניקה, באמצעות מפעל אלתא.

הלוויין שוגר מנמל החלל סאטיש דהאוואן שבדרום הודו באמצעות משגר PSLV (בתצורה המכונה פולאריס) ב־21 בינואר 2008. תמונות ראשונות שצילם נקלטו בתחנת הקרקע של הלוויין תשעה ימים לאחר השיגור. קיבולת הזיכרון בלוויין היא 240 גיגהבייט.

עקרון הפעולה של לוויין תצפית מכ"מי

הלוויין טכסאר עושה שימוש בטכנולוגיית מכ"ם מפתח סינתטי (SAR). המכ"ם משתמש בתנועת הלוויין (במהירות של קרוב לשמונה קילומטרים בשנייה) על מנת לייצר אנטנה סינתטית מההדים שחוזרים לאורך מסלול הטיסה. המכ"ם משתמש באינטרפרומטריית רדיו על מנת לשרטט תמונה ברזולוציה גבוהה של פני השטח, ללא תלות במזג האוויר.

אופני הפעולה של הטכסאר

הלוויין טכסאר מתוכנן לפעול בשלוש דרכים:

  • SPOT Mode - התמקדות באזור מוגדר, ומעקב של הלוויין אחר האזור בעודו נע;
  • Strip Mode - איסוף מידע רציף במסלול התקדמות הלוויין;
  • Mosaic Mode - דגימה של אזורים נבחרים הנמצאים תחת נתיב הלוויין במעבר מסוים.

שיגור הלוויין

הלוויין שוגר ביום שני, 21 בינואר 2008, מנמל החלל סריהריקוטה שבהודו, באמצעות משגר PSLV. השיגור בוצע בשעה 05:45 שעון ישראל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נתוני המסלול לא פורסמו על ידי גורמים ישראליים אלא על ידי ISRO, האחראית לשיגור הלוויין. זה המקור למסלול: http://www.isro.gov.in/pressrelease/Jan21_2008.htm


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0