ר"ז (מכ"ם)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מכ"ם ה-EL/M-2084

ר"ז, ראשי תיבות של רב זרועי, הוא מכ"ם מדגם אלתא EL/M-2084 מתוצרת מפעל אלתא של התעשייה האווירית לישראל, המשמש את חיל התותחנים של צה"ל לשם איכון שיגורי רקטות וחישוב היכן יפגעו. דגמים משופרים של מכ"ם זה משמשים את מערכות ההגנה האווירית נגד טילים של ישראל - כיפת ברזל וקלע דוד.

היסטוריה

הר"ז פותח ב-2002 בישראל על ידי מפא"ת ומפעל אלתא של התעשייה האווירית במטרה להתמודד עם איום הרקטות ולספק תמונה כוללת של האיומים בשטח (בעיקר ירי תלול-מסלול) לכוחות צה"ל ולהשתלב במערכת צי"ד. גרסת מדגים טכנולוגיות של הר"ז פעלה בהצלחה במבצע עופרת יצוקה ואיכנה בדייקנות שיגורים של רקטות ואת מקום פגיעתן. ב-2010 נכנס הר"ז לשימוש בחיל התותחנים. הוא מופעל על ידי יחידת האיכון והמטאורולוגיה (יחידה 611) שהוקמה במרץ 2010 כדי לאחד את מערכות האיכון והמטארולוגיה תחת יחידה אחת. התכנון המקורי היה שהר"ז יחליף את מערך מכ"מי הנורית, אך כרגע נראה שיפעל לצד ה"נוריות".

מאפיינים

הר"ז הוא מכ"ם מתקדם המסוגל לאכן שיגורי רקטות, לסווגם, ולחשב היכן יפגעו. לפי ynet טווח הר"ז הוא כ-150 ק"מ.[1] הוא מסוגל להתמודד עם מספר שיגורים בו-זמנית. כמו כן מסוגל הר"ז לעקוב אחרי כלי טיס וכן אחרי ירי שביצעו כוחות צה"ל. את המידע מעביר הר"ז למערכת צי"ד של זרוע היבשה וכן לכוחות חיל האוויר באמצעות מערכת שליטה ובקרה (שו"ב) "משואה". כך מאפשר הר"ז "לסגור מעגל ירי" ולספק מידע מדויק ומהיר על מקום האיום על מנת שכוחות יבשה או אוויר ישמידו אותו.

מערכת הר"ז ניידת וניתנת לפרישה. היא כוללת את המכ"ם עצמו, קרון הפעלה וגנרטור. את המכ"ם מפעיל צוות חיילים מיחידת האיכון של חיל התותחנים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים