יוסי שילוח (מדען מחשב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יוסי שילוח

יוסף (יוסי) שילוח (נולד ב-1944) הוא מדען מחשב ישראלי, שידוע בתרומותיו באופטימיזציה דיסקרטית ואלגוריתמים מקביליים.

ביוגרפיה

שילוח נולד בקבוצת יבנה למאיר ופרחיה שילוח. לאחר גמר לימודיו עזב את הקיבוץ ויצא בשאלה[1]. שירת בצה"ל בחיל השריון. במלחמת ששת הימים השתתף בקרבות בגדה המערבית וכיבוש משטרת לטרון. ב-1966 החל לימודיו לתואר ראשון מתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים שם גם למד לתואר שני במתמטיקה בהנחייתו של פרופ' מיכה פרלס. תואר שלישי עשה במכון ויצמן למדע ברחובות בהנחייתו של פרופ' שמעון אבן וסיים ב-1976. השתלם לפוסט-דוקטורט באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה. לאחר הפוסט-דוקטורט חזר לישראל והתקבל כמרצה[דרוש מקור] בדרגת פרופסור[1] בפקולטה למדעי המחשב בטכניון בחיפה. בין היתר הנחה לדוקטורט את עוזי וישקין, לימים פרופסור באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת מרילנד[2].

בין עבודותיו אלגוריתם לתכנון ליניארי כשמספר המשתנים בכל אילוץ הוא לכל היותר שניים, אלגוריתם למציאת שני מסלולים זרים בצמתים בגרף כששני זוגות ההתחלה והסיום נתונים, בעיה שהיא NP שלמה עבור מספר k כללי של זוגות ועבור מספר קבוע של זוגות היוותה חלק משמעותי מהתורה שפותחה על ידי רוברטסון וסימור (Robertson–Seymour theorem) שנים אחר כך. עם וישקין פיתח אלגוריתם מקבילי עם זמן ריצה לוגריתמי למציאת רכיבי קשירות בגרף.

לאחר זמן החליט לעבור לעבוד בחברת י.ב.מ. ועסק במחקר שימושי בבעיות המוגדרות היום כ-big data. בין מחקריו המעשיים: תכנון מערכת שעות לבתי ספר, שיבוץ תלמידים בכיתות בית הספר (מיזם איזונית), שליטה ובקרה בצבר המכולות של חברת צים הפזורות ברחבי תבל[3].

לאחר פרישתו לגמלאות הוא מרבה לטייל באתרי טבע ולעסוק בפעילות גופנית. את חוויותיו ורשמיו הוא מעלה על הכתב בסדרת הספרים "פרקי חרותי". היה נשוי לאורית - בת קיבוץ גבעת חיים (מאוחד), התמחתה במזיקי כותנה, לימים מנהלת בכירה במוסד לביטוח לאומי, בני הזוג התגוררו ביישוב הקהילתי - תמרת ולהם שתי בנות.

פרסים

מספריו

  • פרקי חרותי
  • פרקי חרותי שנה א'

מפרסומיו

  • B. Awerbuch and Y. Shiloach. New connectivity and algorithms for Ultracomputer and PRAM. InICPP, 1983
  • Y. Shiloach and U. Vishkin. An O(logn) parallel connectivity algorithm.J. Algorithms, 3(1), 1982
  • Y. Perl and Y. Shiloach,"Finding two disjoint paths between two pairs of vertices in a graph,"Journal ACM 25, 1, January 1978
  • Y. Shiloach, U. Vishkin, An O(n2 log n) parallel max-flow algorithm. J. Algorithms, 3 (1982)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 יוסי שילוח, מי תומך בנו, באתר דעת אמת
  2. ^ * יוסי שילוח, באתר פרויקט הגנאולוגיה במתמטיקה
  3. ^ היקף הפרוייקט: כ-100 אוניות בתפעול, יותר מ-470,000 מכולות מסוגים שונים, כ-180 נמלי יעד ברחבי תבל.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0