שמעון אבן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שמעון אבן
Shimon even.jpg
לידה 15 ביוני 1935
י"ד בסיוון ה'תרצ"ה
פטירה 1 במאי 2004 (בגיל 68)
י' באייר ה'תשס"ד
ענף מדעי מדעי המחשב, מתמטיקה
מקום מגורים ישראל
תרומות עיקריות
פיתוח אלגוריתמים, היה חבר בצוות פיתוח מחשב "אלביט 100"

שמעון אבן (י"ד בסיוון ה'תרצ"ה (15 ביוני 1935) - י' באייר ה'תשס"ד (1 במאי 2004)) היה מחלוצי מדעי המחשב בישראל, פרופסור מן המניין בפקולטה למדעי המחשב בטכניון.

ביוגרפיה

אבן נולד ברמת גן. בתשי"ט (1959) קיבל תואר בוגר בהנדסת חשמל מהפקולטה להנדסת חשמל בטכניון, בתשכ"א (1961) קיבל תואר מוסמך במתמטיקה מאוניברסיטת קרוליינה הצפונית, ובתשכ"ג (1963) קיבל תואר דוקטור במתמטיקה שימושית מאוניברסיטת הרווארד, בהנחייתו של האו ואנג (Hao Wang).

היה חבר סגל באוניברסיטת הרווארד, בטכניון ובמכון ויצמן למדע, שם הוביל, בשנת תשכ"ט (1969), את פתיחתו של מסלול הלימודים הראשון לתואר במדעי המחשב בישראל. בשנים 1975-1970 לימד גם באוניברסיטת תל אביב. משנת ה'תשל"ד (1974) היה פרופסור בפקולטה למדעי המחשב בטכניון, ופעמיים עמד בראשה. זכה פעמים רבות בפרסים למרצה מצטיין. לאחר פרישתו מהטכניון היה ראש המגמה למדעי המחשב במכללה האקדמית תל אביב יפו וסגן הנשיא לעניינים אקדמיים.

בשנת תשכ"ה (1965) היה חבר בצוות שפיתח את המחשב "אלביט 100", שהיווה פריצת דרך בהיותו המיני-מחשב המסחרי הראשון בעולם והמחשב המסחרי הראשון שיוצר בישראל.

תחומי המחקר העיקריים שלו היו אלגוריתמים, תורת הגרפים, קריפטוגרפיה וסיבוכיות חישובית. מעבודותיו הידועות: האלגוריתם הפולינומי הראשון שבודק האם ניתן לשכן גרף נתון במישור (האם הוא מישורי), ההוכחה הראשונה כי בעיה קומבינטורית "טבעית" היא שלמה ל-PSPACE, ואלגוריתמים יעילים לבדיקת קשירות של גרף. מתלמידיו הבולטים: ברוך אוורבוך, אלון איתי, ראובן בר-יהודה, עודד גולדרייך, מיכאל רודה, יוסי שילוח.

שמעון אבן נפטר בישראל בשנת תשס"ד (2004). הותיר אישה ושלושה ילדים. אחד מבניו הוא פרופ' גיא אבן, שעוסק באלגוריתמיקה באוניברסיטת תל אביב.

ספריו

  • Algorithmic Combinatorics, Macmillan, 1973
  • Graph Algorithms, Computer Science Press, 1979

כמו כן פרסם יותר ממאה מאמרים. הקורס "אלגוריתמים בתורת הגרפים", שניתן במסגרת האוניברסיטה הפתוחה, מתבסס על הרצאות מוסרטות של פרופ' אבן.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0