קבוצת יבנה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קבוצת יבנה
KVUTZAT-YAVNE01.jpg
מגדל תחמיץ ישן (סילוֹ) ברפת הקיבוץ, 2007
מחוז המרכז
מועצה אזורית חבל יבנה
גובה ממוצע ‎49‏ מטר
תאריך ייסוד 1941
תנועה מיישבת הקיבוץ הדתי
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[1]
  - אוכלוסייה 974 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎3.0%‏ בשנה עד סוף 2016
http://www.yavnet.org.il
בית הכנסת של הקבוצה, 2007

קְבוּצַת יַבְנֶה היא קבוצה הנמצאת בתחומי מועצה אזורית חבל יבנה, כ-6 ק"מ מזרחית לאשדוד. באזור התוחם את כביש 7, בין מחלף אשדוד למחלף בית רבן. היא נחשבת ל"אם הקבוצות הדתיות" ומשתייכת לתנועת הקיבוץ הדתי, איגוד הקבוצות של הפועל המזרחי.

ייסוד

קבוצת המייסדים (וביניהם צוריאל אדמנית) התגבשה בגרמניה במסגרת ברית חלוצים דתיים (בח"ד).

חברי הקבוצה עלו לארץ ישראל ב-1929 והקימו בשנת 1931 את "קבוצת רודגס" בכפר אברהם שליד פתח תקווה (באדמות של אברהם ארטן). המייסדים של הקיבוץ הם חלקם מקבוצת רודגס שבאו מגרמניה.

בחורף 1940-1941, עבר הקיבוץ למקומו הנוכחי בשפלת החוף בעידודם של הרב מאיר בר-אילן ומנחם אוסישקין. הקיבוץ הוא קיבוץ שיתופי ובשנות האלפיים, נחשב לאחד הקיבוצים המבוססים מבחינה כלכלית.[2]

אוכלוסייה

על פי נתוני הקיבוץ בשנת 2012 חיו בו 847 נפש, מהם 437 חברים ומועמדים (מגיל 18 עד 97), 224 ילדים, 32 תושבים וקבוצות של צעירים במסגרות חינוכיות שונות.

מבנה הקהילה

קבוצת יבנה היא קהילה שיתופית והומוגנית. הקיבוץ לא עבר הפרטה בדומה לקיבוצים אחרים ולכן ההון הוא לא פרטי אלא של הקיבוץ והתקציב שווה לכל חבר לפי צרכיו. ישנו תקנון ובו כללים המחייבים את הכלל.

בקהילה יש הליך של קבלת החלטות באופן שיתופי, כל חבר יכול להביע את דעתו באספת החברים, ההצבעה נעשית באופן חשאי או בהרמת אצבע.

קבלת חבר לקבוצה מותנית בתקופת ניסיון, קבלת חובות וזכויות וכן הצבעת חברי הקבוצה. הקריטריונים לקבלת חבר הם שקלול של פרמטרים חברתיים שונים.

ענפי חקלאות ותעשייה

חינוך וספורט

במקום מצוי בית ספר יסודי ליישובי המועצה, וכן התיכון הקיבוצי בדרום (הכולל פנימיה), המשרת חלק מנערי הקיבוץ הדתי וישובי הסביבה. בסמוך לקבוצה מצויות ישיבת כרם ביבנה וקרית החינוך "גבעת וושינגטון".

בנוסף, קיים בקיבוץ בית ספר לכדורסל של "אליצור קבוצת יבנה" ובו חמש קבוצות גיל.

פנים מבנה הספרייה העיונית, "בית עֶקֶד" בקיבוץ, 2007

לילדי הקיבוץ ניתן מגוון רחב של חוגים בתחומים השונים כגון טניס, ג'ודו, כלי מוזיקה, רובוטיקה, מחול וציור.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף 2017, למעט מועצות אזוריות, נכון לסוף 2016.
  2. "מקום 3: קבוצת יבנה - "לא הוצאנו כסף שלא הרווחנו"". כלכליסט - www.calcalist.co.il. 10 בדצמבר 2009. בדיקה אחרונה ב-2 באוקטובר 2017.