הרב יוסף אליהו (רב וסופר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יוסף אליהו
הסופר הרב יוסף אליהו.jpg
לידה 10 בנובמבר 1955 (גיל: 68)
כ"ה בחשוון ה'תשט"ו
הודיה
מדינה ישראל
תחומי עיסוק רב, מחנך וסופר
תפקידים נוספים ראש ארגון "עין טובה"
רבותיו הרבנים אביגדר נבנצל, חיים ישעיהו הדרי, שבתי סבתו
חיבוריו שיחות לפרשת השבוע ולמועדים על פי שיחות הרב אביגדר נבנצל (7 כרכים), סוד הנישואין (2 כרכים), התורה המשמחת, אורו של עולם, חקרי לב (4 כרכים)
בת זוג רות אליהו

הרב יוסף אליהו (נולד בכ"ה בחשוון ה'תשט"ו, 10 בנובמבר 1955) הוא רב וסופר ישראלי.

ביוגרפיה

נולד לעולים מאפגניסטן ומפרס שהיו ממקימי היישוב הודיה, וכשהיה בגיל שנתיים עברה המשפחה לתל אביב. אחיו הוא הרב יורם אליהו[1]. למד בבית הספר "סיני" בתל אביב ובישיבת בני עקיבא בנתניה בראשותו של הרב שמחה הכהן קוק. למד 7 שנים בישיבת הכותל ולאחר מכן 8 שנים בישיבת בית אל, שם התגורר במשך 20 שנה. בשנת ה'תש"ן הצטרף לרב שבתי סבתו בהקמת ישיבת נתיבות יוסף ושימש שם כר"מ. החל משנת ה'תש"ס שימש במשך כחמש שנים כמנחה ארצי מטעם משרד החינוך בשיטת הבקיאות שפיתחה הישיבה. משנת ה'תש"ס מתגורר בירושלים.

שיחות הרב נבנצל

שיחות הרב נבנצל - זמנים
שיחות הרב נבנצל לפרשת השבוע

במהלך לימודיו בישיבת הכותל הושפע מהרב חיים ישעיהו הדרי, ונקשר באופן מיוחד לרב אביגדר נבנצל והפך לתלמידו המובהק. כתב את השיחות השבועיות שהעביר הרב, ושמרם בקלסרים. ד"ר יצחק ארנסט נבנצל - אביו של הרב אביגדר, פנה ליוסף בבקשה לערוך את השיחות ולהוציאן לאור. גם הרב משה צבי נריה, שהתארח בביתו של יוסף וראה את קלסרי השיחות, עודדו להוציאן לאור.

בשנת ה'תשמ"ח יצא לאור הכרך הראשון בסדרת שיחות הרב נבנצל - זמנים: "שיחות לראש השנה", ובשנת ה'תשנ"ז יצא הכרך השני "שיחות ליום הכיפורים". שני הספרים תורגמו לאנגלית ולצרפתית.

בין השנים ה'תשמ"ט עד ה'תשס"ב יצאו "שיחות לספר בראשית", "שיחות לספר שמות", "שיחות לספר ויקרא", "שיחות לספר במדבר" ו"שיחות לספר דברים". הרב נבנצל בדק כל שיחה אחרי עריכתה, ואישר את הנוסח. הסדרה זכתה להצלחה רבה בזכות סגנון העריכה המיוחד אותו חידש יוסף.

סדרת השיחות נמכרה עד כה (ה'תשע"ט) בכ-160,000 עותקים.

התורה המשמחת ואורו של עולם

התורה המשמחת ואורו של עולם.jpeg

בשנת ה'תשנ"ח הוציא יחד עם אשתו רות את הספר "התורה המשמחת", ביוגרפיה על רבי שלמה זלמן אוירבך, רבו המובהק של הרב נבנצל. לצורך העבודה על הספר הפסיק את עבודתו בישיבה למשך שנה וראיין מאות אנשים. הספר תרם לתחושת חיבור ואחדות בין הציבור החרדי והדתי לאומי, בזכות אישיותו של הרב אוירבך שהיה מקושר לכל הזרמים. להגברת הדיוק והאמינות, יש בספר רק סיפורים מ"כלי ראשון", וארבעה ממקורבי הרב אוירבך בדקו אם כל סיפור אכן תואם להשקפת עולמו המרכזית של הרב בנושא: שניים מבניו - הרב ברוך והרב אברהם דב אוירבך; נכדו של הרב - אהרון גולדברג, והרב נבנצל - תלמידו המובהק.

ספר זה נמכר עד כה (ה'תשע"ט) בכ-30,000 עותקים. בעקבות הוצאת הספר העביר יוסף כ-250 הרצאות ברחבי הארץ.

ב-2014 יזם והפיק סרט בשם "התורה המשמחת" העוסק באישיותו של הרב אוירבך שביים הרב זאביק הראל[2].

בשנת ה'תשס"ט הוציא את ספר ההמשך, "אורו של עולם" ובו כ-400 סיפורים נוספים.

כולם שבים הביתה

ב-2001 הוציא לאור ספר ילדים בשם "כולם שבים הביתה", גרסה יהודית-תורנית לספר "לאסי חוזרת הביתה". הספר מספר על הדוד אלישע המתחיל תהליך של חזרה בתשובה בעקבות קלטת שקיבל בצומת, ומשולב בסיפורה של הכלבה קוקי החוזרת גם היא הביתה, לילדי משפחת כהן. לפני הדפסת הספר, קראו אותו הרבנים מרדכי אליהו ואביגדר נבנצל, והוסיפו בו משלהם.

חקרי לב

כאשר התגורר בשכונת בית וגן, התוודע לרב אריה לייב היימן, תלמיד של הרב אהרון קוטלר. בין השנים ה'תשס"ד - ה'תשע"ד הוא ערך ועיבד את תורתו בסדרת הספרים "חקרי לב" - מאמרים וגילויים בפרשיות השבוע ע"פ שיחות של הרב היימן. בסדרה זו יצאו לאור 4 כרכים: כרך על ספר בראשית, כרך על ספר שמות כרך על ספר ויקרא, במדבר ודברים, וכרך לחגים ולימי מועד.

סוד הנישואין

עין טובה.png
סוד הנישואין

בשנת ה'תשס"ה כתב יחד עם הרב נבנצל את החלק הראשון של הסדרה "סוד הנישואין". הספר משווה את הקשר הזוגי בין איש לאשתו לקשר בין כנסת ישראל והקדוש ברוך הוא. בעקבות כך החל לכתוב טור שבועי בעלון השבת "תלמי גאולת עם ישראל" ובעקבות כך התוודע לתופעת הרווקות בציבור הדתי. כמו כן פרסם טורים בעלון "מעייני הישועה".

בשנת ה'תשס"ט הוציא את "סוד הנישואין בפרשת השבוע", ספר המשך הערוך לפי פרשיות השבוע.

ארגון עין טובה

בשנת ה'תשס"ז התייעץ עם הרב מרדכי אליהו בנושא, ובעקבות כך הקים את עמותת "עין טובה"[3]. בין פעילויות הארגון: הכשרה מקצועית והסמכה לשדכניות/ים, וצירופם לעבודה בחמ"ד מול בוגרי/ות מגיל 24 ומעלה; שבתות וערבי מפגש לפו"פ, קידום מיזם רכזת ל"ב מטעם רשות מקומית שתפקידה לקדם את נישואי הצעירים שגדלו בעיר, ועוד.

בשנת ה'תש"ע החל לעסוק יחד עם אשתו כשדכן מקצועי בתשלום מראש, דבר שלא היה מקובל בציבור הדתי לאומי והחרדי באותה תקופה[4]. מאז שנת ה'תש"ע משמש לצד אשתו כשדכן של מכללה ירושלים. במסגרת המכללה בנה בשנת ה'תשע"א את הקורס לשדכנות בן 120 שעות אקדמיות, כולל עבודה מעשית[5][6]. כיום הקורס נקרא הקורס להקמת משפחה במסגרת מכללת הרצוג[7]. יוסף מנחה את הקורס, ומרצות בו בין השאר ד"ר חנה קטן, הרבנית אהובה צוקרמן ועוד. בוגרי ובוגרות הקורסים משמשים כשדכנים במגזר הפרטי והציבורי.

בשנת ה'תשע"ו בעקבות פגישה עם בכירים בחינוך ממלכתי דתי - ביניהם אברהם ליפשיץ וראשי אולפנות, קידם הקמת תקן חדש בחמ"ד: רכזת ל"ב ח"ן (ליווי בוגרות חיי נישואין) המסייעת לבוגרות (מגיל 24 ומעלה) להקים משפחה[8].

ספריו

שיחות הרב נבנצל

זמנים
 1. שיחות לראש השנה, בית אל: שמועות הלוי, תשמ"ט, 1989
 2. שיחות ליום הכיפורים, בית אל: שמועות הלוי, תשנ"ז, 387 עמ'
פרשת השבוע
 1. שיחות לספר בראשית, תשמ"ט, 391 עמ'
 2. שיחות לספר שמות, תשנ"ב, 461 עמ'
 3. שיחות לספר ויקרא, תשנ"ה, 368 עמ'
 4. שיחות לספר במדבר, תש"ס, 366 עמ'
 5. שיחות לספר דברים, תשס"ב, 383 עמ'

סוד הנישואין

 • סוד הנישואין, ירושלים, תשס"ה, 224 עמ'
 • סוד הנישואין בפרשת השבוע, ירושלים, תשס"ח, 256 עמ'

התורה המשמחת

 • יוסף ורות אליהו, התורה המשמחת, בית אל, תשנ"ח 1998, 381 עמ'
 • אורו של עולם, ירושלים, תשס"ט 2009, 384 עמ'

כולם שבים הביתה

 • כולם שבים הביתה, ירושלים, תשס"א 2001, 96 עמ'

חקרי לב

 • ספר בראשית. ירושלים, תשס"ד, 301 עמ'
 • ספר שמות. ירושלים, תשס"ט, 239 עמ'
 • ספר ויקרא, במדבר, דברים. ירושלים, תשע"א. 375 עמ'
 • מאמרים וגילויים לחגים ולימי מועד, ירושלים, תשע"ד. 376 עמ'[9]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ הרב יורם אליהו באתר ערוץ מאיר
 2. ^ ידידיה מאירהתורה המשמחת, עכשיו הסרט, באתר ערוץ 7, 28 בפברואר 2014
 3. ^ עין טובה, באתר גיידסטאר ישראל
 4. ^ בציבור הדתי היה מקובל שעוסקות בנושא זה בעיקר נשים מבוגרות, לשם שמיים ובלא דרישת תשלום. בציבור החרדי מקובל לשלם רק כאשר שידוך יוצא אל הפועל
 5. ^ שלמה פיוטרקובסקי"שדכנות זה מקצוע - לא תחביב", באתר ערוץ 7, 13 ביוני 2011
 6. ^ שמעון כהן, שדכנות זה לא צחוק, זה מקצוע רציני, באתר ערוץ 7, 3 בדצמבר 2014
 7. ^ קורס להקמת משפחה באתר המכללה האקדמית הרצוג
 8. ^ עלון "התבגרות בית ומשפחה" של היחידה לחינוך לחיים במשפחה של מינהל החינוך ממלכתי דתי
 9. ^ הרב יואל קטן, נתקבלו במערכת - חקרי לב, המעין, ניסן תשע"ה, 2015
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0