זאביק הראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב זאב (זאביק) הראל
Rav Zevik.JPG
לידה 20 במאי 1982 (גיל: 39)
בני ברק
השתייכות חרדים לאומיים
רבותיו הרב משה צבי וקסלר, הרב שמואל טל

הרב זאב (זאביק) הראל (נולד בכ"ז באייר תשמ"ב, 20 במאי 1982) הוא ראש מדרשת טהר, מנהל ערוץ הידברות, נשיא מדרשת טהר עילית בנצרת עילית, מרצה, במאי קולנוע, ומחבר ספרים. סרטו 'בחמימותה של אש קודש' זכה בתחרות הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע ירושלים לשנת 2008[1].

תולדות חייו

נולד וגדל בבני ברק, למד בישיבה התיכונית קריית הרצוג והיה מתלמידיו הקרובים של הרב משה צבי וקסלר. בתקופה זו הופיע במשך עונה כנציג הנוער הדתי בתוכנית הטלוויזיה 'פיוס בע"מ' שעסקה ביחסי דתיים וחילוניים ושודרה בערוץ 2. לאחר מכן למד בישיבת תורת החיים בנווה דקלים, בה גם התגורר כאברך לאחר נישואיו. בתקופה זו החל לעסוק בהפצת יהדות, והיה שותף בהקמת ארגון 'מתוך אהבתו' להפצת יהדות באזור הנגב ובקרב החיילים המשרתים בגוש קטיף. לאחר תוכנית ההתנתקות עבר, עם קהילת תורת החיים, ליד בנימין. בשנת תשס"ז הוזמן על ידי הרב שמואל טל לעמוד בראש מדרשת טהר ביד בנימין, תפקיד בו הוא מכהן עד היום. במקביל לעיסוקים אלה, למד בשנים תשס"ז-תשס"ט בימוי בתורת החיים - בית הספר לקולנוע יהודי. בהמשך הקים את בית ההפקות 'והיו עיניך' המפיק סרטים תיעודיים על גדולי ישראל. בשנת תשע"ו נמנה עם מייסדי בית הכנסת בקיבוץ חולדה, ומאז הוא מגיע להתפלל בו עם כמה מתלמידיו מדי בוקר. בשנת תשע"ז התמנה הרב הראל למנהל ערוץ הידברות.

שיעורים והרצאות

שיעוריו במדרשה מתייחדים במגמה של איחוד בין הזרמים השונים ביהדות בכלל ובחסידות בפרט, ותוך עיסוק בדמויותיהם של גדולי ישראל מקהילות ישראל השונות. שתי הדמויות המרכזיות שעליהן מתבססת משנתו החינוכית, הן האדמו"ר מפיאסצ'נה, והרב שמואל טל, ורבים מהשיעורים עוסקים בכתביהם. הרב הראל מלמד גם בישיבת תורת החיים. בשנת תש"ע ובשנים תשע"ה-תשע"ו העביר הרב הראל את שיחת עונג שבת בישיבה. הרב הראל מרצה גם במסגרות נוספות, בתוכן מדרשת כיסופים ביישוב ניצן ובמכללה ירושלים. בעבר הרצה גם במכללת אחוה ובכנס בניין שלם.

סרטים

במסגרת בית ההפקות שהקים, ביים והפיק הרב הראל כמה סרטים.

 • בחמימותה של אש קודש, תשס"ט[2] - על האדמו"ר מפיאסצ'נה. הסרט זכה בתחרות הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע ירושלים לשנת 2008[3].
  נימוקי השופטים לפרס[1]:

'בחמימותה של אש הקודש' מספר את סיפור הגורל היהודי בצורה אוהבת ואפקטיבית. חבר השופטים התרשם במיוחד מהעוצמה והתשוקה דרכה מסופר סיפור חייו של האדמו"ר מפיסצ'נה. דמות לא ידועה זו מתוארת ומובאת לחיים דרך הקשר החזק שנוצר בין המספר והאדמו"ר. נושא הזיכרון מטופל בצורה מתוחכמת של אריגה של זמן וחלל, שדרכה האדמו"ר קם לחיים. דרך השימוש באמצעים פשוטים, 'בחמימותה של אש הקודש' חושף אותנו לסביבה שלא הכרנו לפני כן. אנחנו התרגשנו לקבל עבודה מבית הספר לקולנוע יהודי תורת החיים, ומקווים ומצפים לסרטים הבאים שיפיקו.

 • ריח טוב מבגדאד, תש"ע[4] - על הבן איש חי, לרגל מאה שנה לפטירתו.
 • שיח התלמידים, תשע"ב - סרט המשך ל'בחמימותה של אש קודש', ובו ריאיונות עם הרב נתנאל רדזינר ותלמידים נוספים של האדמו"ר מפיאסצ'נה.
 • התורה המשמחת, תשע"ד[5] - על הרב שלמה זלמן אוירבך. הסרט הופק בשיתוף עם הרב יוסף אליהו, מחבר ספר התורה המשמחת, והרב אהרן גולדברג, נכדו של הרב אוירבך.
 • אדריכל של נשמות, תשע"ד[6] - על הרב דן מרצבך, חמיו של הרב הראל.
 • הביאני המלך חדריו, תשע"ו[7] - על הרב עובדיה יוסף. הסרט מבוסס על יומן אישי שכתב הרב אליהו שטרית במשך שנות עבודתו עם הרב יוסף בתפקידו כעורך ספריו. הסרט הוקרן ביום השנה לרב יוסף בעצרת מרכזית בבנייני האומה.

הסרטים מופצים ברחבי הארץ במכירה ישירה ובהקרנות ביישובים, מתנ"סים ומוסדות חינוך. נכון לשנת תשע"ו, התקיימו כ-300 הקרנות ברחבי הארץ[7].

ספרים וחוברות שכתב וערך

כתיבה

 • קבלוה מאהבה – חוברת ובה 'נקודות אור בעמקות התורה ובנתיבות דרכיה', מלוקטות משיעורי הרב שמואל טל.
 • מסע התעוררות, תשע"ד - ספר העוסק בקברות צדיקים באוקראינה.
 • כשמחך יצירך, תשע"ו - ספר הדרכה רוחנית, מחשבתית ומעשית לחתן ולכלה לשעת החופה.
 • שמחת החלאקה, תשע"ו - נוסח לאירוע החלאקה, וקובץ הסברים על מנהג החלאקה, הנהגות ותיאורים היסטוריים. לספר הסכמות מהרב שמואל טל, מהרב מאיר מאזוז, מהרב חיים יוסף דוד אברג'ל, בנו של הרב יורם אברג'ל, מהרב יעקב צבי מאיר ארליך (האדמו"ר מקוידנוב) ומהרב דוד ירחמיאל צבי רבינוביץ' (האדמו"ר מביאלא רמת אהרן).

עריכה

בי"ד בחשוון תשע"ב נהרג חותנו של הרב הראל, הרב דן מרצבך, בדרכו מביתו בעתניאל לתפילת ותיקין במערת המכפלה, מאש שנורתה בשוגג על ידי חיילי צה"ל. לאחר מותו, החלה המשפחה להוציא ספרים להנצחתו, בעריכתו של הרב הראל.

 • כתבם על לוח לבך, יצא לרגל אזכרת השלושים לרב דן מרצבך – 'נקודות אור והתעוררות בעבודת ה' יתברך' אותן כתב וסיכם הרב מרצבך מתוך שיעורי רבו, הרב יורם אברג'ל, מסודרות לימי השנה.
 • סדרת ספרים וחוברות הכוללים סיפורים על הרב דן מרצבך ודברי תורה בשמו: חוברת אשר קידש ידיד מבטן, תשע"ב - סדר ברית מילה; סדר מלווה מלכה, תשע"ג; להתעדן באהבתך וביראתך, תשע"ד – סדר זמירות שבת; ישראל במועדן, תשע"ה – אוסף תפילות למועדי ישראל.

קישורים חיצוניים

שיחות של הרב הראל ביוטיוב

הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 דף זוכי תחרות הסרט הקצר, כולל נימוקי השופטים, באתר סינמטק ירושלים
 2. הסרט המלא לצפייה באתר לב לדעת
 3. יואל יעקובי, ‏אש קודש בסינמטק, באתר בשבע - ערוץ 7, 1 בינואר 2009, ה' בטבת תשס"ט
 4. ה'רי"ח הטוב מבגדד' - הסרט על ה'בן איש חי', באתר ערוץ 7, 19 באוגוסט 2013, י"ג באלול תשע"ג
  ראיון עם הרב זאביק על הסרט ריח טוב מבגדאד, בתוכנית בא בזמן עם יצחק מאיר, באתר ערוץ מאיר (החל מדקה 28:56)
 5. ידידיה מאיר, ‏התורה המשמחת - עכשיו הסרט, באתר כיכר השבת, 27 בפברואר 2014, כ"ז באדר א תשע"ד
 6. יוני קמפינסקי, לצפייה: סרט לזכרו של הרב מרצבך ז"ל, באתר ערוץ 7, 18 באוקטובר 2013, י"ד בחשון תשע"ג
 7. 7.0 7.1 רביטל בללי- צימרינג, הרב עובדיה - מזווית שלא הכרנו מעולם, באתר בית הספר לקולנוע תורת החיים