יעקב זוסמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יעקב זוסמן
Yaakov zusman.jpg
לידה 31 באוגוסט 1931 (גיל: 92)
ענף מדעי חוקר תלמוד
מנחה לדוקטורט אפרים אלימלך אורבך
תלמידי דוקטורט ורד נעם, מנחם קיסטר, לייב מוסקוביץ

יעקב זוּסְמן (Sussmann; נולד בי"ח באלול תרצ"א, 31 באוגוסט 1931) הוא חוקר תלמוד ישראלי, פרופסור אמריטוס בחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, חתן פרס ישראל לחקר התלמוד.

ביוגרפיה

זוסמן נולד בבודפשט שבהונגריה. הוריו היו צאצאי שושלות רבנים, ואבי אביו כיהן כרבה הראשי של בודפשט. מצד אמו זוסמן הוא דור חמישי לחת"ם סופר. בעקבות פלישת הנאצים להונגריה נמלטו הוא ומשפחתו ברכבת קסטנר, דרך ברגן-בלזן, לשווייץ,[1] בה המשיך את לימודיו בישיבות. בשנת 1949 עלה לישראל ולמד בישיבת חברון.

שנים ספורות לאחר עלייתו לישראל פנה זוסמן להוראה. לאחר הסמכתו בבגרות הוא הצטרף לאוניברסיטה העברית והחל להרצות בנושאי תלמוד והיסטוריה של עם ישראל. לאחר סיום שני תאריו בהצטיינות הוא סיים בשנת תשכ"ט (1970) לימודי דוקטורט עם דיסרטציה שכותרתה "סוגיות בבליות לסדרים זרעים וטהרות".[2] בשנת 1975 מונה לפרופסור חבר, ובשנת 1980 לפרופסור מן המניין. במהלך השנים עמד זוסמן בראש החוג לתלמוד ובראש המכון למדעי היהדות.

תחומי מחקריו של זוסמן מתפרשים על פני יריעה רחבה בסוגי התלמוד השונים (תלמוד בבלי, תלמוד ירושלמי ומדרשים). משנת תשנ"ז הוא חבר האקדמיה ללשון העברית.

פרופ' זוסמן נבר בספריות אוסטריה, גרמניה ואיטליה וחשף אלפי פריטים. הממצאים החשובים ביותר שגילה היו כתבי יד של "ספר ירושלמי", שהביאו לשחזור נוסחו ובכך לאישוש ההשערה אודות קיומו[3].

מתגורר בשכונת רמת דניה שבירושלים.

פרסים והוקרה

מספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פרופ' יעקב זוסמן, אתר פרס א.מ.ת
  2. ^ העבודה באתר אקדמיה אדו
  3. ^ יעקב זוסמן, שרידי ירושלמי - כת"י אשכנזי: לקראת פתרון חידת "ספר ירושלמי", קבץ על יד, יב (ה'תשנ"ד) עמ' 120-1.
  4. ^ דוקטור לשם כבוד ליוסי ורדי, "אנשים ומחשבים", 1 בדצמבר 2014
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0