ישיבת אור שמח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אחד ממוסדות אור שמח

ישיבת אור שמח היא ישיבה לחוזרים בתשובה שבסיסה בירושלים, עם סניפים במקומות רבים בעולם. הישיבה נקראת על שם ספרו של רבי מאיר שמחה הכהן מדווינסק.

כיום שוכנת הישיבה בשכונת מעלות דפנה בירושלים. היא מיועדת לחוזרים בתשובה, עם רקע מועט או ללא רקע כלל ביהדות, רובם ממוצא אנגלו-סקסי. לישיבה גם מחלקה ישראלית שהתפצלה מהישיבה המקורית, והיא ממוקמת בשכונת עזרת תורה בירושלים בהנהלת הרב משה רחלזון[1]. כמו כן, לישיבה סניפים במקומות רבים בעולם ובהם: ארצות הברית, קנדה, דרום אפריקה, בריטניה, אוסטרליה, אוקראינה ורוסיה.

הרעיון להקמת הישיבה נהגה בידי רבי נח וינברג, שהיה גם ממקימי ישיבת התפוצות ובהמשך גם ישיבת אש התורה. הישיבה נוסדה בשנת 1970 בשם "שמע ישראל" בידי רבי נח וינברג, רבי מנדל וינבך והרב נטע שילר. לאחר עזיבתו של הרב וינברג שונה שם הישיבה ל"אור שמח". הרבנים וינבך ושילר המשיכו לכהן כראשי הישיבה.

בין ראשי הישיבה היו הרב אברהם רביץ, לימים חבר כנסת מטעם דגל התורה, הרב אברהם דב אוירבך רבה של שכונת בקעה בירושלים, הרב יהושע העשיל ברים (בוהוש), והרב משה פרנק[דרוש מקור]. ראש ישיבה נוסף היה הרב אהרן פלדמן, שכיום משמש כראש ישיבת נר ישראל בבולטימור, מרילנד.

לישיבה אתר אינטרנט נרחב, שהיה אחד הראשונים בתחום התורני.

בפברואר 2014 אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים הקמה של קמפוס בן 12 קומות (9 מעל הקרקע) אשר ישמש את מוסדות ישיבת אור שמח וכן עבור מחסני חירום עבור ארגוני החירום וההצלה בעיר, ביניהם זק"א[2].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תומכי תשובה - אור שמח ישראלים, באתר עולם התורה
  2. ^ עמרי מניב, ישיבה בת 9 קומות תיבנה בשייח ג'ראח, באתר של "רשת 13", 12 בפברואר 2014 (במקור, מאתר "nana10")
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0