מעלות דפנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מעלות דפנה
רחבה בשכונת מעלות דפנה
רחבה בשכונת מעלות דפנה
מידע
עיר ירושלים
מייסדים משרד השיכון
שכונות נוספות בירושלים

מעלות דפנה היא שכונה בצפון ירושלים, הגובלת בשכונת רמת אשכול וסנהדריה מצפון, שכונת שמואל הנביא ממערב, וגבעת התחמושת ממזרח. גבולה הדרומי של השכונה מוגדר על ידי רחוב שמעון הצדיק ושדרות בר-לב.

היסטוריה

שכונת מעלות דפנה נבנתה החל משנת 1971 כחלק ממערך שכונות הבריח שנבנו בצפון מזרח העיר מיד לאחר מלחמת ששת הימים, כדי ליצור רצף התיישבות עברי בין ירושלים המערבית לבין הר הצופים[1].

השכונה הוקמה על שטח ההפקר שהיה חלק מהקו העירוני. השם 'מעלות דפנה' ניתן לשכונה על שם השיפוע בו היא בנויה ועל שם צמח הער אציל, ובדרך עקיפה זו חוגג השם את איחוד העיר בשנת 1967, מאחר שהיוונים והרומאים נהגו לקשט בעלי ער אציל (עלי דפנה) את ראשיהם של הקיסרים המנצחים כמעשה האל היווני אפולו[דרוש מקור].

בחלקה הדרומי של השכונה ממוקם מתחם הידוע בשם "ארזי הבירה", על שם החברה שבנתה אותה. במתחם הוקמו שיכונים לעולים חדשים, בחלקם על קרקע פרטית שהופקעה בשנת 1968[2].

אופי השכונה

מעלות דפנה תוכננה כשכונה קטנה לכ-4,000 תושבים וכמעט ללא רזרבות קרקע לבנייה עתידית. לשכונה אפיונים ארכיטקטוניים ייחודיים, הכוללים שימוש באלמנטים חיצוניים צורניים על המבנים כגון קשתות, זוויות, בליטות החורגות מקו הבניין ושיפועים, וזאת על מנת ליצור דו-שיח ארכיטקטוני עם מסורת הבנייה הירושלמית בכלל, וזו של העיר העתיקה בפרט. פרטים תכנוניים ייחודיים (לתקופת התכנון) כוללים שטחים ציבוריים נרחבים, מרכז מסחרי אינטגרלי במבני המגורים של השכונה, כנהוג בשכונות ותיקות, חצרות פנימיות לשימוש התושבים ולמעבר נוח בין בתי השכונה ולהולכי הרגל, ומשטחי דשא למשחקי ילדים. כן נבנו שני גשרים להולכי רגל ומגרשי החניה הוקמו בריחוק מה מהבניינים, על מנת למנוע תנועת כלי רכב ממונעים בתוך השכונה. תכנון ייחודי זה, הנוגד את התכנון של שכונות סמוכות (ובניגוד לרמת אשכול הסמוכה), זיכה את המתכננים בפרס רכטר[3].

בעשור הראשון של המאה ה-21, במסגרת מגמה הניכרת בשכונות רבות בצפון ירושלים, התרחשה תחלופת אוכלוסייה. במקום התושבים שאכלסו את השכונה עם הקמתה - חילוניים ובעלי מקצועות חופשיים, נכנסה אוכלוסייה חרדית, חלקם משפרי דיור מהשכונות הסמוכות שמואל הנביא, בית ישראל ושכונת הבוכרים וחלקם עולים חדשים מארצות הברית[4][5].

בתי כנסת

בית הכנסת המרכזי "בית מרים גיטל"

בית מרים גיטל הוא מרכז תורני ובו בית כנסת למתפללים בנוסח ליטאי-אשכנז, בית כנסת למתפללים בנוסח חסידי-ספרד, מקווה טהרה ואולם קידושים. בבית הכנסת יש עשרות מנייני תפילה במשך היום, בנוסח אשכנז ובנוסח ספרד. וגם בשבתות יש בו מנייני תפילה בשני הנוסחאות, וכן מתקיים בו 'סעודה שלישית' עם דרשה מפי רב השכונה הרב משה שמואל וייס.

בנוסף למנייני התפילה בית הכנסת הוא מרכז תורני פעיל במשך כל היום, קיימים בו עשרות כוללים ולומדים בו מאות אברכים.בית הכנסת נבנה ביוזמת רב השכונה הרב משה שמואל וייס ביחד עם הרב שבתאי מרקוביץ. התורם העיקרי לבניית בית הכנסת הוא יעקב ויינרעב ורעייתו מניו יורק. תורם גדול נוסף, הוא הרב יחיאל מיכל רוזנברג ורעייתו ממונטריאול, אשר תרם בית תפילה ומקווה טהרה. בית הכנסת ידוע ומפורסם וזוכה למבקרים רבים, הודות להשקעה הרבה בפאר וריהוט, בארון הקודש, בגשר המיוחד שנבנה עבור הכניסה ועוד.

בית כנסת - "משאת בנימין"

ע"ש ספרו של רב העיר פודהייצה רבי בנימין אהרן סלניק מפודהייצה. נוסח אשכנז,

המנציח את עולי הגרדום פעילי המחתרות האצ"ל והלח"י ואת קהילת פודהייצה באוקראינה שנספתה בשואה.

בית הכנסת יד שלום
בית הכנסת יד שלום

בית הכנסת - "יד שלום"

נוסח עדות המזרח, המנציח את שלום צדיק ורעייתו בתיה. שלום צדיק עלה לארץ ישראל מאיראן והיו התורם העיקרי לבניית בית הכנסת ועל שמו הפרטי נקרא בית הכנסת.

בית הכנסת החל ממנין מתפללים שהתפללו במקלט אחד הבניינים. עם הזמן המקלט לא הכיל את כמות המתפללים בעיקר בשבתות ובחגים והתפילות עברו לבית הספר רנה קסין, כשבמקביל החלה התארגנות לבניית בית הכנסת.

רב הקהילה הספרדית הוא הרב משה גבריאלוב[6] תלמידו של הרב דוד יהודיוף ראש בית מדרש בית דוד ושלמה.

קהילת מעלות דפנה - ליטאים אמריקאים

  • בית הכנסת "נחלת שמעון" - בית הכנסת הוותיק יותר, אשר הוקם בשנת 1989 על ידי הרב יצחק דיאמנט ע"ש הרב שמעון זימל דיאמנט ושוכן במקלט אחד הבתים.
  • בית הכנסת "גן מחל" - בית הכנסת החדש יותר והזמני, קרואן המוצב ליד גן המשחקים ברחוב מח"ל.
  • בית הכנסת "משכן יחיאל" , הקהילה עומדת להיכנס לבית כנסת חדש וגדול הממתין לאישור אכלוס - טופס 4.

מנהיג הקהילה הוא הרב נחום איזנשטיין .

קהילת חתם סופר טעמעשוואר - חסידים

על שם הרב משה סופר מחבר הספרים חת"ם סופר - נוסח חסידי - חנות שהוסבה לבית כנסת בראשות הרב סופר, המשמש כאדמו"ר מטעמעשוואר.

מוסדות בשכונה

בית הספר בית מרגלית

בית ספר יסודי לכיתות א' עד ח'. בית הספר שייך לחינוך העצמאי בירושלים, נוסד בשנת 1999.

בית הספר נקרא "בית מרגלית", על שמה של הרבנית מרגלית יוסף, רעייתו של נשיא מועצת חכמי התורה מרן הרב עובדיה יוסף.

בבית הספר לומדות כ-360 תלמידות.

בית הספר מנוהל על ידי הרבנית טובה רוחמה העברי[7].

בית הספר רנה קסין

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – בית הספר רנה קסין
מבט ממעלות דפנה לכוון הכניסה לבית הספר רנה קסין

בית הספר התיכון השש-שנתי על שם רנה קסין, מיסודה של חברת אליאנס (כי"ח), פועל ברוח ההומניזם שייצג פרופ' קסין. בית הספר נחנך בספטמבר 1974 בנוכחות פרופ' קסין[8]. החל משנת 2013, בית הספר שייך לרשת "דרכא"[9]. במקום לומדים תלמידים חילונים מהשכונות הצפוניות של ירושלים. מתוך עמדה כי האדם נמצא במרכז, וכי לכל אדם הזכות לשוויון הזדמנויות, בית הספר אינו מסנן תלמידים ואין בו הנשרה עד לסיום הלימודים.

ישיבת אור שמח

ישיבת אור שמח היא ישיבה לחוזרים בתשובה שבסיסה בירושלים, עם סניפים במקומות רבים בעולם. הישיבה נקראת על שם ספרו של הרב מאיר שמחה הכהן מדווינסק.

הישיבה מיועדת לחוזרים בתשובה, עם רקע מועט או ללא רקע כלל ביהדות, רובם ממוצא אנגלו-סקסי. לישיבה גם מחלקה ישראלית שהתפצלה מהישיבה המקורית, והיא ממוקמת בשכונת עזרת תורה בירושלים בהנהלת הרב משה רחלזון. כמו כן, לישיבה סניפים במקומות רבים בעולם ובהם: ארצות הברית, קנדה, דרום אפריקה, בריטניה, אוסטרליה, אוקראינה ורוסיה.

הרעיון להקמת הישיבה נהגה בידי הרב נח וינברג, שהיה גם ממקימי ישיבת התפוצות ובהמשך גם ישיבת אש התורה. הישיבה נוסדה בשנת 1970 בשם "שמע ישראל" בידי הרבנים נח וינברג, מנדל וינבך ונטע שילר. לאחר עזיבתו של הרב וינברג שונה שם הישיבה ל"אור שמח". הרבנים וינבך ושילר המשיכו לכהן כראשי הישיבה.

לישיבה אתר אינטרנט נרחב, שהיה אחד הראשונים בתחום התורני.

ספרייה עירונית

בסמוך לבית הספר רנה קסין שוכנת ספרייה עירונית על שם יוסף מאירהוף.

שעות פעילות: בימים ראשון, שני, רביעי וחמישי בין השעות 14:00 עד 19:00, בימי שלישי בין השעות 9:00 עד 13:00. הספרייה ננעלת רבע שעה לפני שעת הסגירה.

בצמוד לשכונה נמצא בית ספר לשוטרים, אשר בשנות האלפיים, משמש כמטה אדמיניסטרטיבי של סוכנות האומות המאוחדות לפליטים אונר"א (UNRWA - United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East).

גנים בשכונה

גן וי רובינס - ברחוב קרל (יעקב שארל) נטר, הגן גדול ורחב ומשתרע ומתחבר לרחוב ארץ חפץ הסמוך לו.

גן מחל - ברחוב מחל פינת רחוב קרל נטר בתחילת רחוב מח"ל.

אתר ההנצחה

בצמוד לשכונה, שוכן אתר גבעת התחמושת המשמש אתר הנצחה לנופלים בקרבות מלחמת ששת הימים בירושלים בכלל ובגבעת התחמושת בפרט. האתר הוקם בשנת 1975, והמוצב הירדני שהיה במקום שולב בו כמוזיאון פתוח, על קיר המוזיאון חקוקים שמות 182 הנופלים במערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים, ובמקום ניטעו 182 עצי זית לזכר הנופלים על הקרב בירושלים.

בסמוך לגבעת התחמושת נמצא שבט "העֹמר" של תנועת הצופים.

גלריה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מעלות דפנה בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0