ישיבת חזון נחום

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת חזון נחום
סמל ישיבת חזון נחום.png
ישיבה
מוטו ישיבת חזון נחום
תאריך ייסוד ה'תשמ"ח
השתייכות כלל חסידי
מייסדים הרב צבי כץ
ראש הישיבה הרב צבי כץ
משגיח הרב אשר זאב ורנר
מיקום בית יוסף, שיכון ה', בני ברק
בניין ישיבת חזון נחום

ישיבת חזון נחום היא ישיבה כלל חסידית השוכנת בשכונת שיכון ה' בבני ברק. לומדים בה כ-200 תלמידים, בראשותה עומד הרב צבי כץ מחשובי חסידי סלונים ומתלמידיו הקרובים של האדמו"ר הקודם מסלונים.

תולדות הישיבה

הישיבה נוסדה בשנת תשמ"ח על ידי הרב צבי כץ שכיהן עד לאותה עת כראש כולל שהוקם על ידי ר' נחום יואל הלפרין בבני ברק. כשלאחר פטירתו הוחלט להקים ישיבה על שמו. הישיבה מיועדת לתלמידים חסידיים מהזרם הכלל חסידי ושיטת הלימוד בה היא דרך הפלפול והעיון הנוהגת בעולם הישיבות הליטאי. והיא נחשבת לאחת הישיבות המובילות בזרם זה.

נושאי תפקידים

מייסד הישיבה והעומד בראשה הוא הרב צבי כץ. הרמי"ם הם הרב יהודה לייב אגסי שנימנה גם על מייסדי הישיבה, הרב דוד חפץ[1], הרב זלמן לוי, הרב אברהם פליגמן. מנהלה הרוחני של הישיבה הוא הרב ישראל אהרונסון מחשובי חסידי אמשינוב ומחותנו של האדמו"ר מאמשינוב והמשגיח בישיבה הוא הרב אשר זאב ורנר בנו של המשפיע הרב חיים שלמה ורנר, והמשיבים הם, הרב קלמן וינברג, הרב צבי הירש שמני, הרב הלל שיינברגר[2] והרב בנימין פריימן. המנהלים האדמניסטרטיבים הם: הרב שלמה קוסטליץ, [3] הרב קלמן ורהפטיג, הרב דוד כץ [4]

שיטת וסדרי הלימוד בישיבה

דרך הלימוד בישיבה דומה ביסודה לצורת הלימוד בישיבות הליטאיות. המתבססת על הקפת הנתונים בכל סוגיה תלמודית, עימותם ההדדי ומסקנות חדשניות. סדרי הלימוד בישיבה הם כמקובל בשאר הישיבות הליטאיות. בפועל מתקיים הלימוד בבית המדרש כמעט לכל אורך שעות היממה.

בישיבה נהוג שלכל שיעור ישנם מגידי שיעור המוסרים שיעור עיוני משך שעה. התלמידים מתכוננים לשיעורים אלו בלימוד המפרשים על הסוגיות הנלמדות באותה עת.

ההספק השבועי הוא כעמוד גמרא או סוגיא שמתלבנת ב"עיון" במשך השבוע. בניגוד ללימודי אחר הצהרים שבו הלימוד מתמקד בלימודי "בקיאות" שבה ההספק השבועי הוא כשני דפי גמרא.

ביום שלישי מידי שבוע מתקיימת שיחת מוסר ע"י המנהל הרוחני של הישיבה הרב ישראל אהרונסון, וביום חמשי אחה"צ נמסר שיעור כללי על ידי ראש הישיבה הרב צבי כץ. מידי יום חמישי בלילה מתקיים שיעור בספר הקדוש אור החיים על ידי הרב סנדר ארלנגר, מחשובי המשפיעים בעיר בני ברק.

סגירת הישיבה

בשלהי חודש תמוז תשע"ט לאחר התלבטויות רבות הוחלט לסגור את הישיבה מפאת רישום מועט של בחורים לשנת הלימודים הבאה.

ישיבה קטנה

חזון נחום

לישיבת חזון נחום יש גם ישיבה קטנה בבני ברק, במתחם של "מוסדות הלפרין" בעיר ולומדים בה כ-80 בחורים. הישיבה הקטנה והגדולה מתנהלות בצורה נפרדת מלבד ההנהלה משותפת.

מידי שנה בה' כסלו - יום השנה לפטירתו של הרב נחום יואל הלפרין שעל שמו הוקמה הישיבה היה מגיע להתפלל לפני העמוד בתפילת שחרית בישיבה הנגיד הרבני הרב אברהם הלפרין בנו של הרב נחום יואל הלפרין עד לפטירתו בשנת תשע"ז, כשלאחר מכן היה נמסר שיעור מיוחד לעילוי נשמתו על ידי ראש הישיבה הרב צבי כץ. ובשעות הצהריים עולים לקברו כל רבני ותלמידי הישיבה בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק.

נושאי התפקידים בישיבה קטנה

בראשות הישיבה מכהן הרב צבי כץ. הרמי"ם בישיבה ללימודי העיון הם: הרב ישראל יוסף שטרן, הרב משה שמואל גליק, הרב שמשון מרמורשטיין, הרב יעקב כץ,[5] וללימודי הבקיאות הם: אליעזר ביכלר, הרב יצחק אייזיק טפר, והרב גינסברגר. וכמשגיח הישיבה מכהן הרב נחמן יוסף וילהלם.

טל תורה

באלול תשע"ו נפתחה ישיבה לצעירים טל תורה על ידי הרב צבי כץ ראש ישיבות חזון נחום הישבה מיועדת לבחורים המשתייכים לציבור החסידי השמרני ודרך התנהלות הישיבה היא בהקפדה על גדרי הלבוש וההנהגה החסידית השמרנית בישיבה לומדים כ70 בחורים מצויינים ראש הישיבה בפועל הוא הרב צבי כץ המנהל רוחני הינו הרב דוד הלברשטאם הישיבה מתנהלת בהפרדה מוחלטת ממוסדות חזון נחום

קישורים חיצוניים

הנחת אבן הפינה לישיבה באתר jbn
חזון נחום באתר עולם התורה

הערות שוליים

  1. חתנו של ראש הישיבה הרב צבי כץ
  2. חתנו של ראש הישיבה הרב צבי כץ
  3. חבר מועצה בעירת בני ברק
  4. בנו של ראש הישיבה
  5. בנו של ראש הישיבה