חסידות גורליץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות גורליץ היא חסידות גאליצינית, ענף של חסידות צאנז. מחסידות זו יצאו חסידות ברדיוב, חסידות רודניק, חסידות ז'מיגראד, חסידות טשאקאווא וחסידות קלויזנבורג.

תולדות החסידות

רבי ברוך הלברשטאם

מייסד החסידות היה רבי ברוך הלברשטאם מגורליץ (תקפ"ט 1826-תרס"ו 1906), בנו החמישי של האדמו"ר מצאנז רבי חיים הלברשטאם. רבי ברוך נפטר בתרס"ו. כל בניו שימשו באדמורו"ת וברבנות.

רבי אלישע הלברשטאם

בנו הרביעי, רבי אלישע הלברשטאם (תר"כ 1860-תש"א 1941) כיהן אחריו כרב בגורליץ. רבי אלישע סירב לנהוג באופן רשמי כאדמו"ר, והסתייג מכך שהחסידים מביאים לו "פתקאות". נישא לבת דודו רבי מרדכי דוב מהורניסטייפול. במלחמת העולם השנייה הוגלה רבי אלישע לסיביר, בה נפטר בט"ו בניסן תש"א.

ילדיו היו:

 • רבי צבי מנחם מנדל (-תשכ"ז) האדמו"ר מגורליץ-רופשיץ בניו יורק חתנו של רבי מנשה מרילוס מדובצק-רופשיץ.
 • רבי נפתלי חיים מגורליץ. רב בגורליץ וגבאי של כולל חיבת ירושלים-גאליציה. חתנו של רבי אלתר זאב הורוביץ מסטריזוב, הוגלה עם אביו לסיביר שם נפטר בעיר יקוצק ונטמן בה, לאחרנה שופצה מצבתו בביה"ח בעיר יקוצק על ידי אגודת 'אהלי צדיקים'.
 • רבי דוד משה (תר"נ - תשל"א), האדמו"ר מדינוב בארצות הברית. חתנו של רבי יוסף מדינוב. חיבר את הספר "הנותן אמרי שפר". נפטר ללא ילדים.
 • רבי אהרן (תרנ"ה-?) האדמו"ר מגורליץ-וויליטשקה בארצות הברית. חתנו של רבי שמואל שמעלקה פרנקל-תאומים, רבה של קלוסני-וויליטשק.
 • רבי יחזקאל שרגא האדמו"ר מגורליץ בארצות הברית. חתנו של הרב שמואל שפירא מראדום.
 • הרב מרדכי דוב (-כ' בתשרי תשל"ט). התגורר בירושלים ונפטר בניו יורק.
 • רבי ברוך הלברשטאם (- ט"ו באב תשמ"ב) האדמו"ר מגורליץ. חתנו של רבי ישכר שלמה טייכטל, בעל ה"משנה שכיר".
 • חתנו רבי יצחק שפירא-קטן מטיסמניץ - בורו פארק, בנו של רבי צבי אלימלך מלנצהוט.
 • חתנו הרב ברוך משה פרנס.
 • חתנו הרב זלמן הלברשטאם מארצות הברית.
 • בתו נחמה.

החסידות אחרי השואה

בנו של רבי אלישע, רבי ברוך, עלה לישראל ובהתחלה סירב לכהן באדמו"רות, אך חסידי גורליץ בנו בית כנסת ומינוהו בראשם, לימים החל להתנהג באדמו"רות[דרוש מקור]. כיום שני בניו של רבי ברוך, רבי אלישע הלברשטאם (חתנו של הרב יהודה אריה דייטש) ורבי חיים מנחם הלברשטאם (חתנו של רבי מנחם מנדל מנדלזון רבה של קוממיות), מכהנים כאדמו"רי גורליץ. בנים נוספים הם רבי ישכר שלמה הלברשטאם שמוכנה כאדמו"ר מקאלשיץ, הרב יצחק דוד הלברשטאם והרב מרדכי דוב הלברשטאם.

בארצות הברית מכהן חתנו של רבי ברוך, רבי יצחק דב יונגרייז (נכדו של רבי אשר אנשיל יונגרייז מטשנגר (אנ')). חתנים נוספים הם: הרב לייבוש טוביאס מרבני קהילת בוהוש, הרב יעקב יעקבוביץ, בן רבי בן ציון יעקבוביץ מסאטמאר, הרב יחיאל מאיר פנט[1], חסיד בעלז, ר"מ בישיבת נדבורנה בבני ברק, הרב יהושע גרינוואלד ר"מ בישיבת בית יוסף צבי דושינסקיא בירושלים והרב אליהו זלמנוביץ (בנו של רבי ישראל אריה זלמנוביץ אב"ד עכו, שימש כראש הכולל בבית הכנסת גורליץ)[2].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ נכדו של הרב יהודה טירנואר רב בית הכנסת שומרי שבת וחתנו של רבי חיים שלמה מחוסט-טאש.
 2. ^ נפטר בב' בכסלו תשע"ה, ונטמן בבית העלמין סגולה בפתח תקווה ליד אביו.


Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0