ישראל בורגנסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישראל בורגנסקי
ענף מדעי מדעי היהדות
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ישראל בורגנסקי (י' בתשרי תרע"ה, 30 בספטמבר 1914ל' בתשרי תשס"ו, 2 בנובמבר 2005) היה איש חינוך, חוקר תלמוד ומרצה באוניברסיטת בר-אילן.

חייו ופועלו

בורגנסקי נולד בעיר נייסביז שברוסיה הלבנה לר' אהרן בורגנסקי שכיהן כרב בעיר ואחרי-כן בעיר הסמוכה סנוב. בביתו ספג רוח של אהבת ישראל, אהבת התורה וכמיהה לציון. בילדותו למד בבית הספר הדתי "תלמוד תורה" בנייסביז'. בשנים 19251934 למד בישיבות ברנוביץ' וקלצק, שנחשבו לפאר הישיבות בליטא שלפני השואה, והיה מבכירי תלמידיו של ראש הישיבה, הרב אהרן קוטלר.

עלה לארץ ישראל בשנת 1935, הודות לסרטיפיקט מיוחד מהנציב הבריטי העליון, שהושג באמצעות בקשה שהוגשה על ידי ישיבת מרכז הרב בירושלים, שפעלה באותם ימים לקבץ אליה תלמידים מצטיינים מישיבות פולין וליטא. לאחר עלייתו החל בלימודיו בישיבת מרכז הרב, והיה תלמיד ישיר של ראש הישיבה, הרב אברהם יצחק הכהן קוק. יחד עם לימודיו בישיבה החל להשלים השכלה הכללית והכשרה כמורה בסמינר למורים "מזרחי" בירושלים.

לאחר שסיים את לימודיו בסמינר למורים, בשנת 1939, החל לשמש כמורה בבית הספר היסודי "יבנה" בכפר-אתא, ובשנת 1944 היה מראשוני המורים בבית הספר היסודי "תחכמוני" בנתניה, בו שימש מורה, סגן-מנהל ומנהל עד לשנת 1959. בשנת 1956 שימש גם כמנהל בית הספר היסודי במעברת "בית ליד" שליד נתניה. במקביל, התמנה בשנת 1955 למפקח מטעם משרד החינוך והתרבות בבתיה"ס בצפון ולמורה מדריך למורות בסמינר למורים בחיפה, היה ממייסדי בית הספר התיכון "בר-אילן" בנתניה ולימד בו שנים אחדות, מיוזמי ומקימי הישיבה התיכונית בני-עקיבא בנתניה, ממובילי הישיבה בשנותיה הראשונות וחבר בהנהלת עמותת הישיבה עד לפטירתו.

למד במחזור הראשון באוניברסיטת תל אביב מקרא, תלמוד ולשון עברית וסיים תואר ראשון בשנת 1958, ועל כך זכה בפרס מטעם האוניברסיטה. היה מראשוני המרצים במחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן עם הקמתה, ובשנת 1968 סיים את התואר השני בתלמוד באוניברסיטה זו בנושא "קווים לבחינת מקומו ודרכיו של המעשה בהלכה". עשה דוקטורט באוניברסיטת בר-אילן בהנחייתו של פרופסור יצחק דב גילת. הדיסרטציה שלו הוגשה בשנת 1980, תחת הכותר "מסכת סוכה של התלמוד הבבלי, מקורותיה ודרכי עריכתה". בשנים 1979 ו-1980, במהלך לימודי הדוקטורט, זכה ב"פרס הרצוג" לסטודנט מצטיין, במלגת הצטיינות ע"ש יהודית ונפתלי פיינגולד, ובמלגת הצטיינות "קרן אמינוח" מטעם אוניברסיטת בר-אילן.

ד"ר בורגנסקי היה מעורב גם בעשייה ציבורית. היה חבר ועדת הביטחון העירונית בנתניה בתקופת מלחמת העצמאות ולפניה, כיהן כמנהל המחלקה לחינוך ולתרבות בעיריית נתניה בשנים 19601964,[1] ובשנים 19871988 היה יו"ר ועדת פרס החינוך בעיר. על פועלו במשך למעלה מ-60 שנה בתחום החינוך בעיר נתניה ומילוי שורה של תפקידים מרכזיים במערכת, על היותו מראשוני המחנכים וממניחי היסוד לחינוך הממלכתי-דתי בנתניה ועל תרומתו הציבורית הייחודית והאיכותית, הוענק לו בשנת 1986 פרס יקיר העיר נתניה.

מחקרו

מסכת סוכה של התלמוד הבבלי, מקורותיה ודרכי עריכתה- במחקר נעשה ניסיון להתחקות אחרי הכוונה המקורית של הסוגיא, המחקר הגיע בכמה עניינים לדרך חדשה להבנת הסוגיא הירושלמית, ועקב על פי זה אחרי השתלשלותה של הסוגיא הבבלית במקביל מתוך ראיית מרכזיותו של חקר הסוגיא הירושלמית להבנת הסוגיא הבבלית, מרכיביה, מקורותיה ותולדותיה.

פרסומים

  1. "תלמוד לתלמיד" - חיבורו המפורסם (שלושה כרכים) שנכתב עם חברו הטוב פרופ' יעקב אפרתי, היה ספר הלימוד המרכזי לתלמוד בבתי הספר היסודיים למשך שנים רבות ומשמש גם היום בעיקר בתפוצות הגולה. זה היה ספר פורץ-דרך, כלי עזר ידידותי ומפורט, אשר פתח צוהר לתלמידים רכים בשנים, העושים את צעדיהם הראשונים בעולמם של חז"ל ובנבכי התלמוד.
  2. ערכים באנציקלופדיה העברית.
  3. "תורה מציון" (קובץ) – חידושי תורה

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0