כרכן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןכרכן
Elaphe quatuorlineata2.jpg
כרכן הקרינים, העבה בנחשי ישראל
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
משפחה: זעמניים
תת־משפחה: זעמנים
סוג: כרכן
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Elaphe
‏וגלר, 1833
Elaphe schrenckii
Elaphe quadrivirgata
Elaphe dione
Elaphe bairdi

כרכן (שם מדעי: Elaphe) הוא סוג של נחש ממשפחת הזעמניים מתת-משפחת הזעמנים הנפוצים בעיקר בחלקו הצפוני של כדור הארץ. הכרכנים הם נחשי חנק שגודלם בינוני עד גדול. כל המינים אינם ארסיים, אך נשיכתם כואבת והריר שלהם עלול לגרום לזיהום בקטריאלי.[1]

בשנים האחרונות, לאור ניתוחי DNA שבוצעו, הועברו רבים ממיני הסוג לסוגים Bogertophis, Coelognathus, Gonyosoma, Orthriophis, Pantherophis, Rhinechis, Senticolis, Zamenis ואחרים[2] אך יש שעדיין משתמשים בשמם המדעי הקודם. שמם העברי נותר בשלב זה ללא שינוי, כמו במקרה של כרכן חלק שאינו שייך עוד לסוג Elaphe אלא לסוג Zamenis.

מאפיינים פיזיים

כמו רוב הזעמניים, גופם של הכרכנים הוא עדין אך חסון. ראשיהם מרובעים ובטנם שטוחה מאוד.[3] גודלם של הכרכנים נע בין בינוני לגדול,[4] והם יכולים להגיע לאורך של 274 סנטימטרים. הם בעלי מספר רב של חוליות, צלעות וקשקשים בחלקם התחתון, אך מספר מועט יחסית של שורות קשקשים בחלקם העליון. קשקשיהם העליונים של הכרכנים תלומים מעט. בחתך רוחבי הכרכנים הם בעלי מראה של ככר לחם. בטנם שטוחה והחיבור עם צידי הגוף הוא זוויתי.[5] מאפיין זה בא לידי ביטוי במיוחד ב-Elaphe obsoleta שקשקשיו התחתונים מעוקלים כלפי מעלה. עיקול זה מסייע לכרכנים להיאחז בעצים עת הם מטפסים עליהם.[6]


מינים

העולם הישן

העולם החדש

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרכן בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ "Rat snakes – life-cycle, predation, diet, bites, hibernation, pictures and videos." Ratsnake.org. (2010-09-23).
  2. ^ Bartlett, Patricia; Bartlett, R. D. (2006-05-26). Corn Snakes and Other Rat Snakes. Complete Pet Owner's Manual (2nd ed.). Hauppauge NY: Barron's Educational Series. ISBN 0-7641-3407-8.
  3. ^
  4. ^ Wright, A.H. and A.A. Wright. (1957). Handbook of Snakes of the United States and Canada. Comstock. Ithaca and London.
  5. ^ Conant, Roger. (1975). A Field Guide to Reptiles and Amphibians of Eastern and Central North America. Houghton Mifflin. Boston.
  6. ^ Wernert, S. J. (1982). Reptiles. Reader's Digest North American Wild Life. Pleasantville, New York: Reader's Digest. p. 174.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0