סאמים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף לאפים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
25px המונח "לאפי" מפנה לכאן. לערך העוסק בעיר בפולין, ראו לאפי (עיר).


שגיאות פרמטריות בתבנית:קבוצה אתנית

פרמטרים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

לאפים
80,000-100,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
נורווגיה
שוודיה
פינלנד
רוסיה
שפות
סאמי
שוודית
נורווגית
פינית
רוסית
דת
שמאניזם
נצרות
קבוצות אתניות קשורות
סקנדינבים
פינים
מדיארים
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:

לאפים, הנקראים גם סאמים, (ביחיד לאפי או סאמי), הם בני העם היושב בלפלנד שנמצאת בצפון סקנדינביה. השם לאפים, שמקורו בשפות סקנדינביות כדוגמת שוודית או נורווגית נתפס כפוגעני בעיני רבים מהם, המעדיפים שיקראו להם "סאמים".[1]

מרביתם של הסאמים חיים בצפון נורווגיה (בין 40 ל-50 אלף איש) ובצפון שוודיה (כ-17,000). מיעוטם חי בצפון פינלנד (כ-6,000 סאמים) ובצפון רוסיה באזור הגובל עם פינלנד (כ-2,000 סאמים).

שפתם של הסאמים נקראת סאמי, והיא משתייכת לקבוצת השפות הפינו-אוגריות.

סוברים כי השבטים הלאפים נדדו ממרכז אסיה (מונגוליה) אל צפון סקנדינביה בסוף המילניום הראשון. שבטים אלו היו בעלי תרבות טכנולוגית פשוטה. הפולחן העתיק של הסאמים, השמאניזם, התבסס על אמונה במספר רב של אלים. במהלך המאות האחרונות בהשפעת מיסיונרים פרוטסטנטים, החלו חלק מהסאמים להאמין בנצרות והסתגלו לתרבות המערבית.

שאיפה לאומית

הסאמים רואים עצמם כמי שנושלו מאדמותיהם אך למרות זאת רבים עדיין מקיימים אורח חיים מסורתי, לסאמים שפה, דגל ושאיפות לאומיות. בשוודיה ונורווגיה נודעו מתחים בין המדינה לבין רצונות הסאמים, כשהאחרונים סובלים מהשפעות המודרניזציה. בעקבות הוועידה האירופית שדנה בהגנה על זכויות עמים ילידים בשנות ה-90 הכירו שלטונות שתי מדינות אלה בתושביהן הסאמים כילידים ולא עוד כמיעוט, ובכך קיוו ליישר את התנהלותן לפי דרישות החוק הבינלאומי.

דמוגרפיה

על פי ההערכות מונה האוכלוסייה הסאמית כ-70 אלף נפש. הסאמים מהווים מיעוט בכל המדינות בהם הם יושבים, ולמעשה אף בלפלנד עצמה, בה אין הם מונים אלא כ-3.25 אחוז מהאוכלוסייה, שרובה סקנדינבית.

יש המחלקים את הסאמים בחלוקות משנה על פי המדינה או האזור בהם הם יושבים, על פי שפת הדיבור או על פי תעסוקתם או מסורותיהם.

חלוקה על פי תעסוקה:

תרבות

תרבותם של הסאמים נעוצה במרחבי הטבע שבו הם מגדירים את זהותם וחייהם, ושואבת מהקוטביות של החיים באזור הסוב-ארקטי, ולכן הם מייחסים בפולחנם חשיבות רבה לסממנים של חילופי עונות, ציד ושלג, לצד תשומת לב מרובה לפרטי-לבוש, הכוללים קישוטים מוקפדים ומשתנים מקהילה אחת לשנייה - לסאמים של נורווגיה למשל סגנון לבוש שונה מעט מלאחיהם שבפינלנד; הדיאלקטים של שפת הסאמי גם הם אינם אחידים, וכך יתר האיפיונים המסורתיים. ועל אף זאת רואים עצמם הסאמים כבני קבוצה אחת.

לסאמים דגל משלהם, ואת חגם הלאומי הם מציינים ב-6 בפברואר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו לאפים בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Rapp, Ole Magnus; Catherine Stein (8 בפברואר 2008). "Sámis don’t want to be ‘Lapps’". Aftenposten. בדיקה אחרונה ב-3 באוקטובר 2008. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0