לוחמה משפטית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לוחמה משפטית היא יישום שיטתי של כלים משפטיים להשגת מטרות מלחמתיות, דיפלומטיות או כלכליות בהקשר של סכסוך מלחמתי. לוחמה משפטית מסתמכת במידה רבה על המשפט הבינלאומי הפומבי, במיוחד בכל הנוגע לשפיטות של פשעי מלחמה לכאורה גם במדינות צד שלישי שלא מעורבות בסכסוך. הלוחמה המשפטית התגברה אחרי הקמת בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג.

לוחמה משפטית בסכסוך הישראלי-פלסטיני

הפרקטיקה של לוחמה משפטית נפוצה במיוחד בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני בארגונים משני הצדדים.[1]

עמותת "שורת הדין" היא ארגון זכויות אדם יהודי הפועל נגד ארגוני טרור בכלים משפטיים, ובין השאר מטרתו היא למנוע את מימונם. בתביעות שהגישה שורת הדין נגד ארגוני טרור ויישויות תומכות טרור (כגון הרשות הפלסטינית, חמאס, סוריה ואיראן) נפסקו פיצויים של מאות מיליוני דולרים לזכות קורבנות הטרור.

מנגד, ארגונים פלסטינים וארגוני שמאל בישראל מגישים תביעות נגד צה"ל וחייליו באשמת פשעי מלחמה שביצעו לכאורה, ומנסים להוציא צווי מעצר נגד קציני צה"ל היוצאים מישראל. כמו כן, הם מגישים ארגונים אלה עתירות רבות לבג"ץ נגד ישראל וצה"ל, כגון עתירות נגד טקטיקות צבאיות ללוחמה בטרור בהן הריסת בתי מחבלים וסיכולים ממוקדים, וכן עתירות נגד בנייה בהתנחלויות ועתירות הדורשות הריסת מאחזים. סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן כינה תופעה זו "טרור הבג"צים של השמאל הקיצוני".[2]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.