לוטננט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חייל חיל האוויר של ארצות הברית שעבר בהצלחה קורס קצינים - מקבל את דרגת הלוטננט משנה.

בצבאות רבים, לוּטֶנֶנְט (Lieutenant, נהגה בבריטניה ובקנדה: לֶפְטֶנֶנְט) היא דרגה של קצין זוטר. מקור המילה מצרפתית, שם משמעותה היא "מחזיק בעמדה". דרגה זו היא בדרך כלל הדרגה השנייה-מלמטה בסולם דרגות הקצין, מעל הדרגה הזוטרה ביותר, הנקראת במקרים רבים 'לוטטנט שני' או 'לוטננט משנה' ומתחת לדרגת הקפטן.

קוד נאט"ו המקביל לדרגת הלוטננט הוא OF-1, כך שבצבאות שונים דרגת לוטננט נהוגה באחת המשבצות OF-1,‏ OF-1a או OF-1b. בצבאות השונים לעיתים מתחלף מקום המונח "לוטננט" כמסמל את הדרגה הנמוכה יותר או זו שמעליה. כך לדוגמה, בכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית דרגת לייטננט מקבילה ללוטננט משנה ברוב הצבאות, כך גם דרגת לויטננט בצבאות דוברי גרמנית. בצבאות מזרח אירופה בהן רוסיה, נהוגה דרגת לוטננט שלישית מתחת ללייטננט (מלדשי לייטננט).

דרגת סגן בצה"ל מקבילה לדרגת לוטננט בצבא האמריקאי ולדרגת לוטננט שני בצי האמריקאי. דרגת סרן בצה"ל מקבילה לדרגת לוטננט בצי האמריקאי.

בעולם דובר הערבית (מלבד מספר מדינות בצפון אפריקה) המונח המקביל ללוטננט הוא מֻלאזים, כאשר מֻלאזים אוול מקביל ללוטננט ראשון\סגן ומֻלאזים מקביל ללוטננט שני\סגן משנה.

דרגות צבאיות

ברוב הצבאות הסימול של לוטננט או לוטננט ראשון היא שני כוכבים או סימול נהוג באותו צבא. בארצות הברית דרגה זו מסומלת בארון כסוף ובצבאות רבים במזרח אירופה (היכן שישנה חלוקה לשלוש דרגות לוטננט במקום שתיים) הסימול הוא שלושה כוכבים. לוטננט משנה היא לרוב דרגת הקצונה הנמוכה ביותר ולפי זאת מסומלת בעזרת כוכב או סימול יחיד, בארצות הברית היא מסומלת בארון בצבע ארד.

לוטננט/לוטננט ראשון (OF-1a)

לוטננט משנה/לוטננט שני (OF-1b)

דרגות ימיות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – לוטננט (צי מלחמתי)

בחילות הים, ישנה חלוקה מעט נרחבת יותר של דרגות לוטננט. בהתאם למבנה הדרגות של הציים השונים, ישנם הדרגות: 'לוטננט מפקד' (דרגת תפקיד פיקודי), 'לוטננט ראשון' (דרגת תפקיד), 'לוטננט' ו-'לוטננט משנה'.

  • לוטננט: דרגת לוטננט מקבילה לרוב לדרגת קפטן של הצבא (OF-2 או OF-3), בכך היא מעל לדרגת לוטננט בצבא. הסימול הנפוץ ללוטננט הוא שני פסי זהב על לולאה בפס העליון, אך ישנם גם וריאציות אחרות כמו בצבא ארצות הברית כאשר מעל שני הפסים מופיע כוכב מוזהב.
  • לוטננט משנה: ברוב המקרים לוטננט משנה היא דרגת הקצונה הנמוכה ביותר. בציי ספרד וברזיל, דרגה זו אינה דרגת קצונה ובפורטוגל היא מסמלת את מי שסיים לימודים ימיים במוסד אזרחי ולא אקדמיה ימית צבאית. לרוב דרגת לוטננט משנה מסומלת בעזרת פס זהב יחיד עם לולאה מעליו.

דרגות אוויר

ברוב חיילות האוויר בעולם, הדרגות תואמות את דרגות הצבא - כך שהחלוקה לדרגות לוטננט ולוטננט משנה תואמות את הדרגות המקבילות בצבא. בחיל האוויר המלכותי ומספר חילות אוויר ממדינות חבר העמים הבריטי, דרגת 'לוטננט טיסה' מקבילה לקפטן בצבא (בדומה לנהוג בדרגות הצי) והדרגות הזוטרות הן 'קצין טיסה' (המקביל ללוטננט בצבא) ו-'קצין טייס' (המביל ללוטננט משנה).

לוטננט טיסה (OF-2)

לוטננט/לוטננט ראשון (OF-1a)

לוטננט משנה/לוטננט שני (OF-1b)

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0