רבי ליבר הגדול מברדיצ'ב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי אליעזר ליבר מברדיצ'ב (כונה רבי אליעזר הגדול או רבי ליבר הגדול ; ה'תכ"ח בערך - כ"ח בחשוון ה'תקל"ח (1777)), היה מקובל במאה ה-18, מייסד העיר ברדיצ'ב.

חייו

נולד לרבי אברהם אשכנזי, שהיה תלמיד חכם ועשיר גדול, ממגורשי קראקא [דרושה הבהרה]. רבי ליבר היה דור רביעי למקובלים רבי שמשון מאוסטרופולי ורבי יחיאל מיכל מנמירוב, וכן היה מיוחס לרבי נתן נטע שפירא, בעל "מגלה עמוקות".

רבי ליבער היה בעל השפעה רוחנית גדולה. הוא חי בודד ונבדל מיתר אנשי העיר, שקוע תמיד בלימוד הקבלה. יהודי ברדיצ'ב התייחסו אליו כאל קדוש. הבעל שם טוב היה אומר עליו: "ישנם צדיקים שזוכים לגילוי אליהו הנביא, אצל רבי ליבער הדבר להפך – אליהו הנביא זכה לגילוי רבי ליבער אליו"[1].

רבי ליבער גר בצעירותו בעיירה סמוכה למקום בו נבנתה העיר ברדיצ'ב מאוחר יותר, והיה מתבודד ביערות סמוך לעירו. בעקבות תקרית שהייתה לו עם דוכס המחוז, הבטיח לו הדוכס להקים עיר מיוחדת ליהודים - והיא העיר ברדיצ'ב[2].

נפטר בכ"ח בחשון תקל"א. מקום קבורתו בעירו ברדיצ'ב.

בשנות שלטון הקומוניזם, נחרב בית הקברות היהודי שבו נטמן. המקום נחרש עד היסוד ונבנה במקום פארק. לאחר מאמצים מרובים נמצא מקום ציונו והוקמה במקום מצבה מגודרת על ידי ארגון אהלי צדיקים[3].

משפחתו

בנו היה רבי יחיאל מיכל. נכדו של רבי יחיאל מיכל היה רבי אליקים געציל חתן רבי יוסף יונגרלייב מיאמפולה. בניו של רבי אליקים געציל היו רבי לייביש מפרוסקורוב אבי חסידות פרוסקורוב ורבי ישראל מליטשניץ חותן רבי מנחם נחום מלויעב. בנו של רבי ישראל היה רבי יוסף מטיברוב חותן רבי משה צבי מסטנביץ.

לקריאה נוספת

  • רבי אליעזר הגדול: והוא אוסף של כל המאמרים והסיפורים של ... רבי אליעזר ליבר הגדול, מגיד מישרים דק"ק בארדיטשוב, חד מבני היכלא... של... רבי ישראל בעש"ט..., בני ברק : מכון להפצת תורת החסידות נחלת צבי, תש"ס.

קישורים חיצוניים

Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0

  1. ^ רבי_נחום_יאסער_מאמר_בגליון_אורות_טבת_תשעח באתר Academia.edu, בשם האדמו"ר משטפנשט.
  2. ^ הרב חיים ליברזון, צרור החיים, דף 23, באתר היברובוקס.
  3. ^ מתחם הציון ברחוב shevchenka st, 15/25 berdychiv