חסידות סאווראן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: פירוט-יתר מורכב של הקשרים המשפחתיים, ניסוח.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

חסידות סאווראן (סאוורן, סוורן) היא חסידות שמקורה בעיירה סאווראן ופעלה באזור ווהלין ופודוליה שבמרחב האוקראיני ובבסרביה ומולדובה שבמרחב הרומני. מייסד החסידות היה רבי משה צבי מסאווראן. במקביל, אחיו רבי אריה לייב מבנדרי גם הקים חצר ושושלת חסידית.

תולדות החסידות

רבי משה צבי מסאווראן

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – רבי משה צבי מסאווראן

רבי משה צבי גוטרמן נולד בשנת תקל"ה (1775) לרבי שמעון שלמה (? – כ"א באייר תק"נ או תקפ"ב), המגיד מסאווראן. רבי משה צבי היה תלמידם של רבי ברוך ממז'יבוז', רבי לוי יצחק מברדיצ'וב ושל הסבא משפולי. כמו כן נסע לרב מאפטא. היה חתנו של רבי דוד מסטפין. לאחר פטירת הרב מאפטא נחשב ל"זקן האדמו"רים", וחסידיו נמנו באלפים. עמד בראשות כולל ווהלין שבטבריה, והתפרסם בין השאר בשל התנגדותו החריפה לחסידות ברסלב. כיהן כרב בברדיצ'וב וממנה עבר לסאווראן שבפודוליה. בסוף ימיו עבר לטשיטשלניק. נפטר בכ"ה בטבת תקצ"ח.

דברי תורתו הודפסו בספר "ליקוטי שושנים" על ידי תלמידו רבי עזריאל דב אב בית דין קארסאן. חתנו היה רבי ישראל (חותנם של רבי משולם זוסיא השיל מזינקוב, רבי יוסף אלתר מקאסוב ורבי יהודה אריה מבאהפלי צאצא של רבי מנחם נחום מצ'רנוביל).

המשך השושלת

בנו היה רבי שמעון שלמה גוטרמן מסאווראן. היה חתנו של רבי אברהם מסקווירא בן רבי אהרן מטיטיוב[1]. כיהן בטשיטשלניק. נפטר בח' בתמוז תר"ח בליבוצק.

בני רבי שמעון שלמה היו:

בנו של רבי משה מטיטשלניק היה רבי שמעון שלמה חתן דודו רבי מרדכי מאליק ובזיווג שני חתן האדמו"ר מקוידנוב. נפטר בי"א בסיוון ה'תר"פ.

את מקומו מילאו בניו רבי מרדכי (חתן רבי נחמיה מקוידנוב-ברנוביץ') ורבי ברוך. בנו השלישי רבי ישראל עבר לברשד. רבי מרדכי עבר לאחר מכן לריבניץ. במלחמת העולם השנייה עבר לקזחסטן והתיישב באלמה-אטה שם נפטר ב-ו' בסיוון ה'תש"ו. רבי ברוך נשאר בטיטשלניק שם פעל רבות לצורכי היהודים ולצרכים רוחניים. נפטר בכ"ט בכסלו ה'תשי"א.

שושלת סטנביץ

בנו של רבי ברוך בן רבי שמעון שלמה היה רבי משה צבי הגר אב בית דין סטנביץ. גדל אצל סבו מזבלטוב. היה חתנו של רבי יוסף מטיברוב, בן רבי ישראל מליטשניץ (נכד רבי רבי ליבר הגדול מברדיצ'ב ורבי יוסף מיאמפולה). היה חסידו של רבי מנחם מנדל הגר (צמח צדיק) מויזנ'יץ. על פי הוראת רבו כיהן באדמו"רות. נפטר בכ"ט בטבת ה'תרנ"ו.

את מקומו מילא בנו רבי יצחק מאיר. נפטר בכ"ז בניסן ה'תרפ"ו. חתנו היה רבי העניך מסאסוב. בן נוסף לרבי משה צבי היה רבי יעקב מפשקאן-יאשי. בן נוסף היה רבי יחיאל ברוך התגורר וכיהן בארצות הברית.

שושלת בנדרי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – רבי אריה לייב מבנדר

בנו השני של רבי שמעון שלמה המגיד מסאווראן היה רבי אריה לייב מבנדר. היה חתנו של רבי אברהם מקוריסטשוב (חתן המאור עיניים) ובזיווג שני חתן רבי יהודה מאיר משפיטובקה. היה תלמידו של רבי ברוך ממז'יבוז' וכן קיבל מגיסו רבי שלום שכנא מפראהביטש. היה מראשוני מפיצי החסידות בבסרביה. נפטר בג' בתמוז תרי"ד.

החסידות לאחר השואה

נצר לשושלת, רבי יהודה זונדל הגר (בנו של רבי יצחק מאיר מסטנוביץ) עלה בבחרותו לארץ ישראל וסירב לחזור לאירופה למלא את מקום אביו, וכיהן כאדמו"ר מסאווראן הראשון בארץ ישראל, בשכונת קטמון בירושלים. היה חתנו של הרב שמואל אהרן ובר. היה תלמידו של רבי יהודה לייב הלוי אשלג. נפטר בט"ז בסיוון תשנ"ג. בין חתניו היו הרב שמואל אלעזר היילפרין רב שכונת בית ישראל בירושלים, הרב משה יוסף מילצקי דיין בבית הדין הרבני בירושלים ורבי אברהם שלמה בידרמן מלעלוב.

בני רבי יהודה זונדל:

נצר נוסף מגזע רבי שמעון שלמה מסאווראן-טיטשלניק, רבי מנחם מנדל שטיין (בנו של רבי מרדכי שטיין מפאלטישאן), מכהן כרב בית מדרש סאווראן בויליאמסבורג.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בן רבי צבי בן הבעל שם טוב
  2. ^ חותנו בזיווג שני של רבי אברהם יהושע השיל מסקווירא
  3. ^ רב בית המדרש לעלוב - שיכון הרבנים
  4. ^ שמו המלא של המכון: מעין החסידות – מכון לחקר החסידות והפצת מעינותיה.
  5. ^ מידע על הגר, יוסף ירחם פישל בקטלוג "מרחב" של הספרייה הלאומית.
  6. ^ לדוגמא: "תשובות והמלצות לתמיכה בצאצאי הסבא משפאלא זי"ע", צפונות, י"ב, תמוז תשנ"א, עמ' כח-לד, באתר היברובוקס; "הרה"ק רבי אריה לייב מבענדר זי"ע", היכל הבעש"ט, ו', ניסן תשס"ד, ברוקלין: היכל מנחם, עמ' קכ"א-קמ"ד, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה זמינה לאחר הרשמה חינם).
  7. ^ שמחת שבע ברכות המרכזית בחצר הקודש סאווראן, בשילוב טיש יא"צ של הרה"ק מסאווראן זיע"א באתר דרשו
  8. ^ חתנו של שלמה פרישווסר
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0