חסידות פרוסקורוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות פרוסקרוב היא חסידות שפעלה בפודוליה (כיום באוקראינה). החסידות נוסדה בדור החמישי לחסידות על ידי רבי לייבוש ליברזון. אין ידועים פרטים רבים על השושלת ואדמו"ריה.

תולדות השושלת

רבי לייבוש ליברזון מקים השושלת היה בנו של רבי אליקים געציל נינו[1] של רבי ליבר הגדול מברדיטשוב וחתנו של רבי יוסף יונגרלייב מיאמפולה בנו של רבי יחיאל מיכל מזלאטשוב.

רבי לייבוש היה חתנו של רבי יעקב יחיאל מקוריץ בנו של רבי משה חיים אפרים מסאדילקוב ובשנית חתנו של רבי משה יהושע מפיקוב בנו של רבי ישראל מפיקוב בנו של רבי לוי יצחק מברדיצ'ב[2]. שימש כאדמו"ר בעיר פרוסקורוב (כיום חמילנצקי). חתנו היה רבי יעקב מנובומינסק.

בדור השני שימש כאדמו"ר בנו רבי משה חיים אפרים. בן נוסף של רבי לייבוש (מזיווג שני) היה רבי מרדכי מקישינב, חתן רבי אברהם מקוניב וחותנם של רבי אהרן מברזנה-לובושוב ורבי יחיאל מיכל מלוצק.

בדור השלישי שימש כאדמו"ר בנו של רבי משה חיים אפרים, רבי יצחק קטן. כיהן כאדמו"ר במונסטריץ' ובטיסמניץ. חתניו היו רבי צבי אלימלך שפירא מלנצהוט ורבי יוסף הגר מטיסמניץ (בן רבי מנחם מנדל מזבלטוב).

בדור הרביעי שימש כאדמו"ר בנו של רבי יצחק, רבי מתתיהו קטן. היה תלמיד חכם גדול ובעל תפילה מצוין. שימש כאדמו"ר במונסטריץ' ובסטניסלב שם בנה בית מדרש שנקרא על שמו 'ר' מאט'ס שול'. חתנו רבי יעקב יוסף טברסקי (בן רבי נחום מרחמסטריווקא) מילא את מקומו. נפטר בי"ג באייר תרצ"א.

כיום מכהן בארצות הברית רבי שלמה יעקב קטן כאדמו"ר ממונסטריץ'.

נכדו של רבי יצחק, רבי יצחק שפירא-קטן (בן חתנו רבי צבי אלימלך) כיהן כאדמו"ר מטיסמניץ בבורו פארק. היה חתנו של רבי אלישע מגורליץ. נפטר בי"א באייר תשנ"ט.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ בן רבי שמואל בן רבי יחיאל מיכל בן רבי ליבר.
  2. ^ אלפסי כותב רק על זיווגו הראשון ובמקורות אחרים מובא רק זיווגו השני אך לפי שמות הצאצאים ניכר שהיו לו ילדים משני הזיווגים.