מאן (חברה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מאן
Logo MAN.png
לוגו מאן המופיע בקדמת רכביה
אוטובוס נמוך רצפה מתוצרת מאן דגם NL-263 של חברת דן חברה לתחבורה ציבורית
רכבת מתוצרת מאן
משאית של מאן

מאן (גרמנית Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg או MAN) היא חברה גרמנית המתמחה בציוד הנדסה וכלי רכב מסחריים. החברה מייצרת אוטובוסים, משאיות ומנועי דיזל. מאן היא הוותיקה מבין 30 חברות הגרמניות הנסחרות בבורסה של גרמניה. בשנת 2008 חגגה מאן 250 שנה להיווסדה. בחברה מועסקים כ-55,000 עובדים (נכון ל-2008) והחברה היא אחת המובילות באירופה בתחומה. משרדיה הראשיים של החברה ממוקמים בעיר מינכן.

היסטוריה

שורשיה של חברת מאן מתחילים בשנת 1758 כאשר בית יציקה "סנט אנטוני" פתח מפעל בעיר אוברהאוזן. באותו זמן היה מפעל זה המפעל לייצור כלי הנדסה כבדה הראשון בחבל הרוהר. עם השנים החברה התמזגה עם חברות נוספות ובשנת 1840 הוקמה רשמית חברת MAN (ראשי תיבות של Maschinenfabrik Augsburg Nürnberg).

החברה הקימה את בית הדפוס הראשון לעיתונים בגרמניה עם טכנולוגיה חדשנית, מקרר "סיסטם לינדה" ומנוע דיזל בשנים 18931897.

בשנת 1924 הציגה מאן לראשונה משאית דיזל שלה בתערוכת רכב של ברלין.

בשנת 1929 נקנתה מאן על ידי חברת GHH.

במהלך מלחמת העולם השנייה, מאן ייצרה מערכות לחימה עבור צבא גרמניה. עקב כך מפעלי החברה היוו יעד משמעותי להפצצות מטוסי בעלות הברית. החברה תכננה וייצרה את טנק הפנתר, טנק המערכה הבינוני של הוורמאכט החל מ-1942. הטנק נחשב למוצלח מבין הטנקים המקבילים של כלל הצבאות שלחמו במלחמה זו. על הפרויקט התמודדו מאן ומרצדס בנץ. על אף העדפתו של היטלר את הצעת מרצדס, קיבלה מאן את הפרויקט. זאת לאחר שהגישה הצעה משופרת, משהובאו לידיעתה מרכיבי הצעת מרצדס. כמו כן ייצרה מאן מנועי דיזל עבור ה U-Boats, צוללות הצבא הגרמני.

לאחר מלחמת העולם השנייה מאן GHH הייתה על סף הליך פירוק כאשר איבדה את לקוחותיה בכל רחבי העולם. בעלות הברית השתלטו על החברה על מנת לשקם את כלכלתה של גרמניה ההרוסה ופירקו את החברה למספר חברות. את מפעלי הפלדה של GHH העבירו לבעלות אחרת.

בשנת 1971 רכשה מאן את חברת באסינג הגרמנית, אשר הייתה אחת החברות המובילות בגרמניה לייצור אוטובוסים. מאז משתמשת בסמל האריה שלה על המשאיות והאוטובוסים שלה. בשנת 1986 התמזגו מאן ו-GHH לחברה אחת והקימו את מטה החברה במינכן.

בשנת 2006 רכשה מאן 15.6% מן הבעלות על חברת סקאניה השוודית (אחת החברות המובילות בעולם לייצור אוטובוסים ומשאיות) בשווי 10.3 מיליארד אירו[1].

מאן בישראל

חברת מאן הייתה בעשור הראשון של המאה ה-21 ספקית האוטובוסים הגדולה ביותר בישראל[2]. במשך שנים רבות זיכיון היבוא של מאן הוחזק בידי "החברה המאוחדת למזרח הקרוב". ב-2011 היא נרכשה על ידי "קבוצת מכשירי תנועה"[3][4].

בעשור הראשון של המאה ה-21, רוב חברות האוטובוסים בארץ השתמשו באוטובוסים של מאן: את שלדת האוטובוסים הן רוכשו ממאן, וכל שאר חלקי האוטובוס מורכבים במפעלי הארגז ומרכבים. כיום רק אגד ודן משתמשות באוטובוסים של מאן, ושאר החברות עברו לאוטבוסים של יצרנים ארופיים אחרים וכן לאוטבוסים מתוצרת סין.

דגמי אוטובוסי MAN הפועלים או שפעלו בחברות תחבורה ציבורית בישראל:

  • MAN SR
  • MAN SL - הופעל על ידי דן. יצא מהשירות בשנת 2014.
  • MAN SG - הופעל על ידי חברת דן. יצא מהשירות בשנת 2014.
  • MAN SU
  • MAN EL - הופעל על ידי דן. יצא מהשירות בשנת 2014.
  • MAN NL - בעשור הראשון של המאה ה-21, הופעל על ידי רוב חברות התחבורה ציבורית בארץ. כיום מופעל רק על ידי אגד ודן.
  • MAN NG - מופעל על ידי אגד ודן.
  • מאן NL323F - מופעל על ידי אגד.

מאן היא ספקית משאיות מהמובילות באירופה, כולל בישראל. "מאן ישראל" מייבאת משאיות לסקטור האזרחי ולצה"ל.

תוך שיתוף פעולה עם חברת "הארגז", מאן בונה את כלי הרכב לשימוש המטרונית, מערך האוטובוסים המהיר המשרת את מטרופולין חיפה.

אוטובוסים

משאיות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0