מוזיאון הרצל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


מוזיאון הרצל הוא מוזיאון בירושלים, העוסק בפועלו ובחזונו של בנימין זאב הרצל. המוזיאון נמצא ברחבת הכניסה הראשית אל הר הרצל בשדרות הרצל 1 בירושלים.

זמן קצר לאחר מותו של הרצל, רכש בנק אנגלו פלשתינה כ-2000 דונם במה שנקרא לימים יער חולדה (וגם יער הרצל) עבור ההנהלה הציונית לצורך הקמת חווה חקלאית ובית גדול למגורי מנהל החווה שהיה אמור לשמש גם כמוזיאון הרצל, אך המוזיאון לא הוקם שם.

רק ב-1960 הוקם מוזיאון הרצל בהר הרצל. במוזיאון המקורי הייתה תצוגה על חייו ופועלו, כולל שיחזור חדר עבודתו בווינה על רהיטיו המקוריים ומסמכים מארכיונו של הרצל, כמו מכתבים שקיבל מאת העסקן הציוני אבא לפין ועוד רבים אחרים. עם השנים הוזנח המוזיאון ונסגר בשנת 2000.

לרגל 100 שנה לפטירתו של הרצל, שופץ ושודרג המוזיאון ונפתח מחדש בשנת 2005 ביוזמת ד"ר דוד בריקסטון. המוזיאון החדש כולל ארבעה מיצגים אורקוליים: אחד על דרכו של הרצל לציונות, השני על פעילותו בפוליטיקה הציונית, השלישי עוסק בחדרו של הרצל והרביעי עוסק בהשוואה בין חזונו של הרצל בספרו אלטנוילנד להישגיה של מדינת ישראל. חדר העבודה המקורי של הרצל משולב אף הוא במוזיאון החדש.

במרכז הרצל נמצא גם מרכז חינוכי ללימודי הציונות על שם ד"ר אריה צימוקי ובצמוד אל המוזיאון נמצא בניין "מדרשת הר הרצל" הנקרא בשם: המרכז החינוכי ע"ש סטלה ואלכסנדר מרגוליס המשמש בתור המרכז הארצי ללימודי נושא הציונות. מוזיאון הרצל שהוקם בסמוך אל בניין מדרשת הר הרצל הסמוך מהווים את: "קמפוס מרכז הרצל" שמוקם במטרה להנציח את פועלו ורעיונו של בנימין זאב הרצל.

מרכז הרצל הוקם ומנוהל על ידי ההסתדרות הציונית העולמית, ארגון שנוסד בידי הרצל עצמו בקונגרס הציוני הראשון, בשיתוף עם ארגונים רבים נוספים.

במוזיאון מתקיימים סיורים מודרכים בחלקת גדולי האומה, בבית העלמין הצבאי ובאתרים ממלכתיים נוספים. 

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ציונות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.