מוזיאון ראלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון ראלי
PikiWiki Israel 33367 Ralli Museum.JPG
הכניסה למוזיאון ראלי 1
מידע
סוג מוזיאון לאמנות וארכאולוגיה
תאריך הקמה 1993
כתובת שדרות רוטשילד, קיסריה
מייסדים הארי רקנאטי
מזרקת האריות במוזיאון ראלי 2
פאטיו בקומה השנייה של מוזיאון ראלי 1


מוזיאון ראלי הוא מוזיאון לאמנות לטינו-אמריקאית בקיסריה, מייסודו של הארי רקנאטי, אספן אמנות נלהב, שפרש מעסקי הכספים והקדיש את עצמו לאמנות. המוזיאון שוכן בבניין מפואר בסגנון ספרדי מרהיב עין, נשקף אל מדשאות, עצים וים. בקומה השנייה יש מרפסת רחבת-ידיים, מסוככת, ובה פסלים שונים.

היסטוריה

המוזיאון הישראלי, השלישי בסדרת המוזיאונים שהקים רקנאטי, נפתח באוקטובר 1993. קדמו לו המוזיאון בפונטה-דל-אסטה באורוגוואי, שנפתח בשנת 1987, והמוזיאון בסנטיאגו בירת צ'ילה, שנפתח בשנת 1992. בשנת 2000 נפתח מוזיאון רביעי בעיר מרבייה, ספרד. 4 וחצי מיליון דולר הושקעו בהקמת מבנה המוזיאון, המשתרע על 700 מטרים מרובעים, ושוכן בתוך גן שגודלו 40 דונם.

המוזיאונים נקראים על שם בנק האחים ראלי (Ralli Brothers (Bankers) S.A.), הבנק הפרטי השווייצרי (אף הוא מייסודה של משפחה יוונית, כמו משפחת רקנאטי) שבאמצעות רכישתו וניהולו המוצלחים מאז סוף שנות השישים עשה הארי רקנאטי את עיקר הונו האישי.

עקרונות

המוזיאון בקיסריה ייחודי בין המוזיאונים לאמנות בארץ: אין גובים בו דמי כניסה, מתוך עיקרון; לדעת רקנאטי, האמנות שייכת לקהל הרחב, ואין לגבות כסף ממי שבא לראותה. אין בו עלוני הסבר (פרט לאוסף הארכאולוגיה) או הרצאות מלומדות לקהל. המוטו של המוזיאון גורס כי "מטרת האמנות -- הנאה", ושעל כן אין מה ללמוד או להבין, אלא ליהנות בלבד.

בדומה לרוב המוזיאונים האחרים, הצילום במוזיאון אסור.

מוזיאון ראלי 1

המוזיאון מציג אמנות לאטינו-אמריקאית, כמעט אך ורק מן המאה העשרים, חלקה של אמנים ידועים, בעיקר סלבאדור דאלי, שציורים ספורים ופסלים רבים שלו מוצגים בקומה השנייה, ואחרים של אמנים אלמוניים יחסית. הרושם העיקרי הוא של צבע, חום וחיוניות. ברחבי המוזיאון פזורים פסלים שחורים, גושיים, ברוב המקרים ללא ציון שם האמן או שם היצירה. ליד שאר המוצגים יש תוויות ובהן הפרטים המקובלים, בעברית ובאנגלית או ספרדית.

בקומה התחתונה מוזיאון ארכאולוגי ובו ממצאים שונים. לידו סדרת מדליונים שנטבעו בצרפת במאה העשרים, שעליהם קלסתרי ציירים, סופרים, וממציאים מן המאות הקודמות.

מוזיאון ראלי 2 - "זיכרון ספרד"

באפריל 2007 נחנך מוזיאון מפואר במקום הנקרא "זיכרון ספרד". החצר הגדולה בכניסה למוזיאון בנויה בדמות החצר המפורסמת בארמון אלהמברה בגרנדה שבספרד. בכניסה יש מזרקה על שם כריסטופר קולומבוס ואחריה מזרקה הנישאת על אריות שמפיהם זורמים מים כמו במזרקת האריות המפורסמת בארמון אלהמברה. משני הצדדים נצבים פסלי שיש של הבולטים מיהודי ספרד כמו שלמה אבן גבירול, יהודה הלוי, הרמב"ם וברוך שפינוזה. כן מופיעים פסליהם של אנשים חשובים שמוצאם מהאנוסים כמו נוסטרדמוס, וכן כריסטופר קולומבוס ומיגל דה סרוונטס, אף שרוב החוקרים מסכימים שהללו אינם צאצאי אנוסים. בתוך המוזיאון בן שלוש הקומות מוצגים ציורים על נושאים מהתנ"ך; הציורים והקומות מסודרים לפי סדר סיפורי המקרא.

מול הכניסה למוזיאון אנדרטת שיש גדולה בצורת אובליסק, לזכר קהילות היהודים באיטליה ולזכר האיטלקים שהצילו יהודים במלחמת העולם השנייה. בסמוך למוזיאון ישנה גינה ובה פסלי שיש של אנשים שתרמו להקמתה של מדינת ישראל כמו בנימין זאב הרצל, חיים ויצמן, ארתור ג'יימס בלפור, הארי טרומן ודוד בן-גוריון.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.