ממוצע

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Pythagorean means.png

בנייה גאומטרית של ממוצעים נפוצים (עבור 2 ערכים בלבד): עבור שני קטעים a ו-b, בונים חצי מעגל שקוטרו הוא הקטע הבנוי משני קטעים אלה.

  • הממוצע החשבוני של אורכי הקטעים a ו-b הוא אורכו של רדיוס המעגל (הקטע AO).
  • הממוצע ההנדסי הוא אורכו של האנך לקוטר ממפגש הקטעים a ו-b עד שפת המעגל (הקטע GH).
  • הממוצע ההרמוני הוא אורכו של היטל הקטע GH על היתר OH במשולש HGO (הקטע HD).
ממוצעים אלו נקראים בהכללה "הממוצעים הפיתגוריים".

במתמטיקה, ממוצע הוא מספר שמחושב מתוך אוסף סופי של מספרים, ומתאר את "מרכז" האוסף מבחינת גודל המספרים. השיטה הנפוצה ביותר, שאליה מתכוונים לרוב כאשר אומרים "ממוצע", היא הממוצע החשבוני, והוא מחושב כסכום המספרים חלקי כמותם. לדוגמה, הממוצע החשבוני של המספרים 5,6,7,8,4 הוא הסכום שלהם 4+5+6+7+8 = 30, המחולק במספרם (5), כלומר 6 = 5÷30. אם כך, הממוצע החשבוני של מספרים אלו הוא 6. עם זאת, אין מושג אחיד למהו ה"מרכז" ומושגים שונים יעילים בהקשרים שונים.

תכונות כלליות

ישנן כמה תכונות שמתקיימות לכל הממוצעים:

  • הממוצע קטן מהמספר הגדול ביותר וגדול מהמספר הקטן ביותר (אלא אם כן כולם שווים, ואז גם הוא שווה להם).
  • מונוטוניות ורציפות: הממוצע צריך להיות פונקציה עולה ורציפה בכל אחד מהמשתנים. כלומר, אם מגדילים את אחד המספרים גם הממוצע גדל (ובלי "קפיצות").
  • סימטריות: אין חשיבות לסדר המספרים.
  • הומוגניות: הכפלת כל המספרים במספר מסוים, גוררת הכפלה של הממוצע באותו מספר.

ממוצע חשבוני (ממוצע אריתמטי)

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ממוצע חשבוני

הממוצע החשבוני של אוסף מספרים הוא ה"ממוצע" המקובל והנפוץ ביותר. הממוצע החשבוני מוגדר כסכום המספרים המדוברים, המחולק בכמות השכיחויות שלהם , כלומר:

הממוצע של אוסף ערכים מאופיין בכך שסכום ריבועי המרחקים שלו מן הערכים באוסף הוא הקטן ביותר. הממוצע החשבוני של הערכים הוא מדד למרכז הנתונים אך אינו משקף את אופן התפלגותם. דוגמה: לערכים {1,2,2,2,3,9}, הממוצע החשבוני הוא 3.17, אבל חמישה מתוך ששת הערכים קטנים ממנו. כדי לקבל מידע על ה"פיזור" של המספרים, משתמשים בסטיית תקן.

ממוצע הנדסי (ממוצע גאומטרי)

ממוצע הנדסי של ערכים חיוביים הוא מכפלת הערכים, בחזקת המספר ההופכי למספר הערכים:

לממוצע ההנדסי תכונה דומה לזו של הממוצע החשבוני: מכפלתה של קבוצת מספרים אינה משתנה אם מחליפים כל אחד מהמספרים במכפלה בממוצע ההנדסי של המספרים שבקבוצה.

ממוצע הרמוני

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ממוצע הרמוני

ממוצע הרמוני של ערכים מוגדר בתור:

כאשר הערכים הנתונים חיוביים, הממוצע ההרמוני יכול להיות שווה לממוצעים החשבוני וההנדסי או נמוך מהם אך לא גבוה מהם.

דוגמה לבעיה שלפתרונה משמש ממוצע הרמוני: אדם נסע מתל אביב לחיפה במהירות של 90 קמ"ש, ואת הדרך חזרה עשה במהירות של 60 קמ"ש. מה הייתה מהירותו הממוצעת? ממוצע אריתמטי של המהירויות יוביל אותנו לתשובה 75 קמ"ש, אך תשובה זו שגויה, שכן הנסיעה חזרה ארכה זמן רב יותר. לשם הבהרת הבעיה, נניח שהמרחק בין שתי הערים הוא 90 ק"מ. את הדרך לשם עשה האיש בשעה, ואת הדרך חזרה עשה בשעה וחצי. בשעתיים וחצי עבר האיש מרחק של 180 ק"מ, ולכן מהירותו הממוצעת היא 72 קמ"ש. אל תוצאה זו יוביל אותנו הממוצע ההרמוני.

דוגמה נוספת היא חיבור נגדים במקביל. בהינתן מספר נגדים המחוברים במקביל, ההתנגדות השקולה שלהם היא הממוצע ההרמוני של ערכי התנגדויותיהם, חלקי מספר הנגדים.

שורש ממוצע הריבועים

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שורש ממוצע הריבועים

שורש ממוצע הריבועים (או ממוצע RMS) כפי ששמו מרמז, הוא השורש של ממוצע (חשבוני) של ריבועי הערכים:

ערכו משמש לתיאור ממוצע הגודל של פונקציה או של סדרת ערכים ויש לו שימושים סטטיסטיים ופיזיקליים.

ממוצע משוקלל

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ממוצע משוקלל

ממוצע משוקלל הוא ממוצע חשבוני שבו לערכים שונים ניתנת חשיבות (משקל) שונה. בהינתן סדרה של ערכים ומשקלים הממוצע המשוקלל מוגדר כך:

הממוצע החשבוני הוא מקרה פרטי של הממוצע המשוקלל כאשר כל המשקלות שווים זה לזה.

תוחלת היא ממוצע משוקלל. לדוגמה עבור תוחלת של משתנה מקרי בדיד, המשקולות הן ההסתברויות שתואמות לערכים . מכיוון ש- מתקיים:

אי שוויון הממוצעים

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – אי-שוויון הממוצעים

ידוע כי בהינתן סדרת מספרים חיוביים , הממוצע החשבוני שלהם תמיד גדול או שווה לממוצע ההנדסי, והלה גדול או שווה לממוצע ההרמוני שלהם. כלומר:

ממוצע של פונקציה

הערך הממוצע של פונקציה ממשית בקטע מהווה הכללה לממוצע החשבוני של אוסף מספרים סופי. הערך מתקבל מהגבול של חישוב הממוצע על פני אוסף הולך וגדל של ערכי הפונקציה. הממוצע הוא:

לפונקציות אי-שליליות, הערך הממוצע מקיים שהשטח מתחת למלבן שאורכו כאורך הקטע וגובהו שווה לשטח מתחת לגרף הפונקציה.

הערך הממוצע של השיפוע של פונקציה בקטע הוא שיפוע הישר מחבר את הערכים בקצות הקטע (ראו משפט הערך הממוצע של לגראנז'). אם נביט על הפונקציה f שאת הממוצע שלה מחפשים כנגזרת (קצב השינוי הרגעי) של הפונקציה הקדומה שלה F, הרי שהממוצע של f הוא ממוצע על כל קצבי השינוי הרגעיים של F, השווה לקצב השינוי הממוצע של F. קצב השינוי הממוצע של F שווה לשינוי ב-F (הנתון על ידי האינטגרל המסוים של F בקטע הרצוי) חלקי השינוי במשתנה x, ומכאן הגדרת הממוצע של פונקציה.

מיקום סטטיסטי

חציון

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חציון

חציון הוא המספר הממוקם בדיוק באמצע של קבוצת מספרים כאשר הם ממוינים לפי סדר עולה/יורד. אם סה"כ מספר האיברים הוא זוגי אזי הוא הממוצע של שני האיברים הממוקמים באמצע. דוגמה לדרך יעילה למצוא את החציון היא להוריד כל פעם שני איברים מרשימת מספרים, האיבר הגדול ביותר והאיבר הקטן ביותר. אם נשארנו בסוף התהליך עם איבר אחד בודד אזי זהו החציון (אם אורך הרשימה הוא אי-זוגי), אחרת החציון יהיה ממוצע שני המספרים שנותרו (במקרה ואורך הרשימה הוא זוגי).

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0